Dívčí kapela Vesna odhalila před několika dny nový klip k písni My sister’s crown (v překladu Koruna mojí sestry), se kterým bude také soutěžit na letošní Eurovizi a již čtyři hodiny po jeho vypuštění do světa, byl tento klip v Rusku a Bělorusku zakázán. Malou, ale klíčovou úvodní roli v klipu si zahrála historička a aktivistka za ženská práva, Lilila Khousnoutdinova, kterou s textařkou a zpěvačkou Patricií Kaňok Fuxovou pojí mnoholeté přátelství. 

Lilia má s “kontroverzními” projekty bohaté zkušenosti a je zvyklá i na to, že její příspěvky na sociálních sítích bývají často stahovány a označovány za nevhodný obsah. Nutno podotknout, že tyto příspěvky se netýkají žádných nepřístojností, ale témat jako jsou porody, kojení a podobně. Nový klip kapely Vesna se také týká ženské tématiky a reflektuje aktuální světové dění a nesvobodu. Poukazuje na mediální manipuplace i systém, který ženám předurčuje role. Vyzývá k vzájemnému porozumění a empatii a tomu, aby se ženy spojily tak jak tomu bylo dřív a zvolily si lásku namísto síly. Podtitul celé písně zní #chooseloveoverpower.

Na slovíčko s Lilií Khousnoutdinovou:

Co vás přesvědčilo herecky se zapojit do klipu hudební kapely Vesna?

Vesnu podporuji už dlouhodobě, v současnosti skrze Nadační fond Propolis33. Zároveň mi právě tato písnička přijde nesmírně důležitá, protože staví na hodnotách, na nichž je postaven také náš nadační fond, což je vzájemná podpora a solidarita nejen mezi ženami, tedy úcta k integritě každého člověka. Toto se v písni odráží například ve slovech o koruně, která je zde symbolem suverenity a práva rozhodovat o vlastním těle, o vlastním teritoriu. Ve videoklipu ale samozřejmě vidíme i témata mediální manipulace a nátlaku na věci týkající se vzhledu, takže otázky body positivity a body shamingu, infantilizaci žen. Nakonec tam můžeme zaznamenat i narážky na mnoho dalších témat, které se týkají ženské autonomie a potažmo třeba i reprodukčních práv a svobod. 

Co se týká mé úlohy, roli klíčnice jsme zvolily i proto, že od začátku jsem skrze finanční podporu Vesně takzvaně otevírala některé dveře, v tomto případě samozřejmě i k možnosti natočit klip v plném rozsahu tak, jak si píseň zasloužila. A je to i o tom, že ve veřejném prostoru společně otevíráme dveře tématům, která jsou často považována za okrajová.

Foto: se souhlasem Lilia Khousnoutdinova

Podtitulem celé písně je „Choose love over power“. Je to něco, s čím se vy sama ztotožňujete?

Ano, myslím si, že kdybychom se jako lidé zaměřili více na solidaritu, spolupráci, vzájemnou úctu a přijetí, místo toho, abychom se snažili nacházet způsoby, jak se vzájemně ovládat, ať už individuálně nebo i v rámci skupin, potažmo národů, tak by byl svět mnohem hezčím místem. To heslo mi přijde velmi trefné. Chápu samozřejmě, že s trochou fantazie si ho lze vyložit i méně šťastnými způsoby, nicméně to je podstata umění. Ve chvíli, kdy zprávy nejsou prvoplánové, ale subtilní a zahalené spíše do uměleckého hávu, může to podnítit množství různých interpretací. Nicméně obzvláště v ženských vztazích je podle mě solidarita, sesterství, úcta k různorodosti, podpora, nekritizování, naslouchání a neposuzování něčím, co by nám mohlo výrazně prospět. A samozřejmě také spolupráce namísto soutěžení.

Jak se vám na natáčení s týmem a režisérkou Zuzanou „Zizoe“ Veselou spolupracovalo?

Byla velká zima, takže jsem hodně promrzla, ale jinak to bylo fantastické. Zuzana mi nesmírně sedla a doufám, že se ještě v budoucnu na nějakém dalším projektu potkáme. Celkově to pro mě byl poměrně nový a velmi zajímavý zážitek. Kdysi, ještě v dětství, jsem párkrát hrála komparz v nějakých dobových filmech a též mě to dost bavilo (smích). Ještě víc mě ale upřímně bavil voice over, protože v mluveném slově si můžeme výrazně pohrávat s náladou, navíc nahrávání probíhá rychle. Přiznám se tedy, že anglický voice over bych si v budoucnu ráda při první příležitosti zopakovala.

Foto: se souhlasem Vesna

Jaká je vaše oblíbená píseň od hudební kapely Vesna?

Těžko říct, ale mám asi hlavně dvě. První, Na dračích perutích, byla napsána a inspirována začátkem našeho vztahu s Karlem, kdy jsme se s Patricií skamarádily a bavili jsme se právě o mýtech a starých povídkách, které se týkají draků. Tato písnička je pro mě tedy velmi osobní a zároveň, i co se týká jak slov, tak hudby, ji prostě doma milujeme. Druhá píseň Pomiluj mě, a obzvlášť její anglická verze Love me, hluboce promlouvá k mé duši a také si ji velmi často pouštím. Je to taková má ultimátní romantická skladba. Ostatně nechávala jsem si ji přehrávat i když jsem se nechávala tetovat. Mám ji tedy, v přeneseném slova smyslu, pod kůží.

Klip vznikl také díky podpoře Nadačního fondu Propolis 33, který byl založený primárně k tomu, aby podporoval ženské charitativní a osvětové projekty.

“Nikoho jiného bych si pro roli zbožné ženy otevirající nám cestu do říše sesterství ani nedovedla představit. Jsem ráda, že jsme ve spolupráci s Lilii opět navázaly a ona se rozhodla v klipu zahrát, propůjčit mu svůj hlas a se svou nadací Propolis 33 klip podpořit,”, vysvětluje propojení v tomto projektu, Patricie Kaňok Fuxová.

Foto: se souhlasem Vesna, Lilia Khousnoutdinova

Zdroj: autorský text Lilia Lilia Khousnoutdinova, Vesna

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
5 Komentářů
 1. ŠárkaMariana 1 rokem ago

  To si musím poslechnout 🎵 dcera miluje od Vesny píseň Vlčí oči jako ukolébavku ❤️

 2. Lenka Hudečková 1 rokem ago

  Držím pěsti, aby děvčata uspěla 🙂

 3. Romana Mlynářová 1 rokem ago

  Super, držím pěsti.

 4. NelaVávrová 1 rokem ago

  Paráda, držím palce.

 5. Jsem hodně zvědavá, jak děvčata se svým songem uspějí na Eurovizi. Písnička má dle mého velký potenciál zaujmout.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account