Čas na pěkný výlet se najde během celého roku, ale léto je na tyto aktivity asi tím nejbohatším obdobím. Než však na takový celodenní výlet vyrazíte, chce to nepodcenit přípravu. Ano, prakticky vše se dá pořídit i cestou, ale když dobře sbalíte, nic vás nebude zdržovat. Základní pravidlo zní, vzít přiměřeně věcí, ale nezapomenout nic důležitého.

Berte v úvahu klima i terén

Zcela něco jiného je výlet po památkách, když je krásně, než horská túra absolvovaná za lehce zamračeného počasí. Jestliže budete mít na konci dne v nohách ne nutně tisíc mil, ale i jen několik kilometrů, pořádné boty jsou základ. Důležité připomenutí – neberte si nové boty, jinak výlet nejspíš protrpíte. Alespoň trochu si je předem prošlápněte. Vrstvěte, protože předpověď může slibovat nádherné počasí, ale nikdy nevíte, jaká přeháňka se přižene a lehkou bundu batoh snese, ideálně nepromokavou. Vhodná je také pláštěnka na batoh.

Co a do čeho sbalit

Na celodenní výlet vám stačí menší batoh, do kterého se pohodlně vejde svačina, pitný režim a pár dalších nezbytností, třeba lékárnička či powerbanka pro případné dobití telefonu. Do některé z kapsiček zastrčte také repelent, protože hmyzáků je všude plno, a kdo býval skautem, dobře ví, že KPZ se také hodí. Pokud netušíte, co do ní patří, dnes už ji můžete zakoupit kompletně vybavenou. Během prosluněných dnů nesmí chybět opalovací krém, sluneční brýle a pokrývka hlavy. Klobouk je lepší než kšiltovka, neboť vám chrání i krk. Vhod přijdou i papírové kapesníky a vlhčené ubrousky. A určitě nemusíme zdůrazňovat, že člověk by s sebou vždy měl mít doklady.

Svačina je důležitou součástí výletu, všichni dobře známe klasické chleby s řízkem, na které se vlastně často i těšíme. Skvělé jsou ale i sendviče, nejrůznější tyčinky (třeba ořechové) a ovoce (hodí se například jablka). Pokud nevyrážíte do úplné divočiny, můžete si cestou koupit něco pořádného teplého. Jestliže nemáte možnost po cestě doplnit tekutiny, vezměte si do batohu alespoň 1,5 litru vody.

Co dál?

Každému výletníkovi se doporučuje mít s sebou také alu fólii. Kdyby se vám výlet protáhl, baterku či čelovku jako když najdete. No a ačkoliv vás dnes mobil navede, kam potřebujete, co to zkusit postaru. Hezky mapu do ruky a řídit se turistickým značením, které máme nejpropracovanější snad ze všech států.

Pro případ, že se chystáte na delší cestu spojenou s kempováním, pak by se vám mohla hodit menší inspirace, co nezapomenout.

Tak tedy výletům zdar a šťastné putování.

 

Zdroj: Wikipedia Commons

Foto: Shutterstock

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account