„Tak, teď jsi žena a hlavně to přežij,“ “povzbudila“ nejedna matka svou dceru při první menstruaci. Po dotazu, jestli může mladá slečna přespat u Františka, následoval jasný pokyn: “Nejdřív si nech napsat prášky!“ a tím tak zhruba končila edukace o intimním životě ženy. Ano, neplatí to ve sto procentech, ale divili byste se, kolikrát jsme tuto historku slyšeli. A tak nešlo jinak, vznikl podcast #dolebezstarosti.

Možná se stydíte, možná jste o tom ještě neslyšeli. Jak sama Gynella v rozhovoru zmínila: “Tady je možná apel na maminky, aby se dovzdělaly, protože se doba, od dne, kdy začala jejich menstruace, dost posunula.“ A tak otevíráme intimní témata, která jsou pro mnohé tabu. Pro nás ne. A pro Gynellu, sebevědomou čtyřicátnici, která se ptá, už vůbec ne. Ptáme se za vás. Hostů, se kterými se možná nemáte šanci setkat a ptáme se na věci, na které byste se třeba zeptat styděli. Pijeme u toho prosecco v posteli a občas se i zasmějeme! Alespoň tak tomu bylo v prvním díle s MUDr. Kristýnou Koutnou, která otevřela nejednu Pandořinu skříňku.

MUDr. Kristýna Koutná působí v soukromé gynekologické praxi v jižních Čechách a pod instagramovým profilem @gynekologie_srozumitelne detabuizuje a edukuje o intimním zdraví online. Přečtěte si klíčové momenty tohoto inspirativního rozhovoru, který nese poselství, že intimita dcer není tabu.

První návštěva gynekologa

Proč je důležité, aby dívky navštěvovaly gynekologa a jak mohou matky v ten moment podpořit svou dceru? Rady týkající se preventivní péče a vhodného načasování pro návštěvu gynekologa.

Antikoncepce

Mluvíme o antikoncepci a důležitosti informovaného rozhodování.

Do ordinace s mámou nebo bez?

Diskuse o tom, zda je vhodné doprovázet dceru do gynekologické ordinace. Jaká je role matky a jak se vyhnout případnému nepříjemnému pocitu všech zúčastněných?

Nevědomost

MUDr. Koutná upozorňuje na nevědomost a strach, který může doprovázet první návštěvu u gynekologa, a nabízí praktické rady, jak překonat nervozitu.

Ženy poznají své tělo často až v těhotenství

Některé ženy lépe poznají své tělo až v těhotenství, není to zbytečně pozdě?

Podpořte svou dceru

MUDr. Koutná zdůrazňuje důležitost podpory a otevřené komunikace mezi matkou a dcerou v oblasti intimního zdraví.

První menstruace

Otevřená diskuse o první menstruaci a jak s tímto životním okamžikem zacházet.

Na závěr rozhovoru MUDr. Kristýna Koutná s Gynellou shrnou klíčové body a zdůrazní, jak důležitá je otevřená komunikace pro zdraví a pohodu mladých žen. A tak věříme, že po shlédnutí prvního dílu se budete těšit nejen na ten další, ale také předáte svou zkušenost dál. Jedině tak mohou být všechny generace žen #dolebezstarosti.

Zdroj: MUDr. Kristýna Koutná

Foto: se souhlasem společnosti Gynella

Tagy:
1 Komentář
  1. Romana Mlynářová 3 měsíce ago

    Přínosný rozhovor.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account