532

Jste nevěrná a chcete to říct svému muži? Než to uděláte, přečtěte si dobrou radu Laury Janáčkové.
Dnes vám na otázku týkající se sexu s jiným mužem, než je ten váš, odpovídá psycholožka a sexuoložka Laura Janáčková.
Otázka:
S manželem jsme spolu pětadvacet let. Je to půl roku, stalo se, našla jsem si milence. Myslím, že můj muž to tuší, snad i stoprocentně ví, ale taktně mlčí a nikdy mi nic nevyčetl. Mám mu otevřeně říct, jaká je situace, a také že rozvádět s ním se rozhodně nehodlám? Mohou to muži pochopit?
Odpověď Laury Janáčkové:
Nevěra vždy zásadně narušuje partnerský vztah. Z evolučního pohledu je daleko horší nevěra ženy než jednorázová nevěra muže. Je to proto, že muži jsou spíše schopni odosobněných sexuálních vztahů a jsou k tomu vybaveni i krátkodobými sexuálními strategiemi. Ženy naproti tomu preferují spíš dlouhodobé vztahy a nemají tendence narušovat spokojené partnerství. Velké riziko nevěry ženy však spočívá v hrozbě, že se zamiluje. Ostatně ne nadarmo se říká: „Každá nahá žena je zamilovaná.“ Zamilovaná žena má pak většinou tendenci jít za svou láskou přes všechny překážky. Taková situace samozřejmě nastává, pokud je to možné, tedy že muž, do kterého se zamilovala, její lásku opětuje, a tudíž jí může nabídnout společný život. V takovém případě je žena schopná překonat téměř jakékoliv překážky. Ve své praxi mám ženy, které opouští domovy, manžele, rodinu a někdy dokonce i děti. Zamilovaná žena je totiž intoxikovaná všemi hormony štěstí, jako jsou fenyletylaminy, serotoniny a podobně, a vše vidí jen růžově. Svůj život si představuje jako romantický film z první republiky a má pocit, že nyní poprvé v životě prožívá opravdovou lásku. Nemůže jíst, spát, musí stále myslet na svého milého, který je v jejích očích tím nejlepším, nejdokonalejším a dokonce i nejkrásnějším. Zamilované oči vidí jen to, co chceme vidět, a tak si ještě ke všemu začneme namlouvat jedinečnost a sílu naší lásky, bez které samozřejmě nemůžeme žít.
Pokud právě prožíváte něco podobného, uvědomte si, že jste jen „dočasně bláznivě nemocná“. Vaše intoxikace potrvá od pouhých několika měsíců do maximálně dvou tří let, pak přijde procitnutí. Skutečný reálný život totiž není seriál či telenovela, kterou sledujete v televizi. Přijde čas, kdy svého prince uvidíte v reálném světle – jako normálního, chybujícího chlapa, který už není tak milý, už vás každou minutu neobdivuje a pozorně nenaslouchá všem vašim problémům. Budete mít muže, který chce jíst, mít uklizeno a také chce sex, kdykoliv se mu zachce, tedy i v době, kdy vám se zrovna nezachce. Váš princ je také mrzutý, umí se nazlobit a ještě ke všemu začal koukat po jiných ženách! V případě, na jaký se ptáte, je vždycky třeba rozmyslet si daň, kterou byste mohla zaplatit za své špatné rozhodnutí, opustíte-li muže, s nímž žijete klidný život. A taky daň, kterou byste mohla zaplatit v případě, že ten “normální” muž kvůli vaší nevěře opustí vás. Neříkejte tedy svému manželovi o svém milenci. Zvažte ovšem, zda by nebylo lepší s ním začít otevřeně komunikovat o problémech, které máte ve vztahu. Zamyslete se, co vám chybí a co byste chtěla zlepšit, ale také nad věcmi, které pro vztah můžete udělat vy. Dejte šanci svému muži, otci vašich dětí a nebojte se vyhledat i odborníka. Za záchranu rodiny a navrácení klidu a spokojenosti do partnerského života stojí každý pokus.
Foto: Shutterstock

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account