Potraviny bojující proti zánětu? Je jich hned několik. Dáte přednost kurkumě nebo třeba brokolici? Do oka vám může padnout i borůvka či jahoda!
Zánět může být dobrý i špatný. Na jedné straně pomáhá tělu bránit se před infekcí a zraněním. Může však přerůst v chronickou záležitost a vést k nárůstu hmotnosti a dalším, závaznějším zdravotním problémům. Studie však ukazují, že „páku“ na něj mají některé potraviny. Co byste i vy měli jíst?
Bobule
Bobule jsou malé plody plné vlákniny, vitaminů a minerálů. Mezi ty nejběžnější patří jahody, borůvky, maliny či chutné ostružiny. Bobule obsahují antioxidanty zvané antokyany. Tyto sloučeniny mají protizánětlivé účinky snižující riziko onemocnění. Zároveň posilují imunitní systém a působí proti riziku srdečních chorob. Na výběr však máte i z dalších možností.
Mastné ryby
Mastné ryby jsou skvělým zdrojem bílkovin a mastných kyselin EPA a DHA s dlouhým řetězcem. Ačkoli všechny druhy ryb obsahují některé omega-3 mastné kyseliny, tyto mastné ryby patří mezi nejlepší zdroje. Losos, sardinky, sleď, makrela a ančovičky krotí zánět, jenž může vést k metabolickému syndromu, srdečním onemocněním, cukrovce a problémům s ledvinami.
Brokolice
Brokolice je velmi výživná. Výzkumy ukázaly, že její konzumace přispívá k prevenci rizika srdečních onemocnění a rakoviny. To může souviset s protizánětlivými účinky antioxidantů, které obsahuje. Brokolice je totiž bohatá na sulforaphan, antioxidant bojující se zánětem.
Avokádo
Avokádo může být jednou z mála domnělých superpotravin hodných svého titulu. Je totiž plné draslíku, hořčíku, vlákniny a zdravých mononenasycených tuků. Lze v něm také nalézt karotenoidy a tokoferoly, jež jsou spojeny se sníženým rizikem rakoviny. Kromě toho se o jedné sloučenině v avokádu tvrdí, že je schopná redukovat zánět mladých kožních buněk. Přidejte k tomu zelený čaj, tedy jeden z nejzdravějších nápojů, které kdy můžete pít, a nad zánětem máte vyhráno. Pro všechny případy však ještě na svůj stůl zařaďte papriky, chilli papričky, hrozny, houby a kurkumu. Ani s jedním vedle nešlápnete.
Foto: Shutterstock
Autorka: Šárka Mikulová

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account