122

O tom, že pravidelný pohyb je velmi důležitý, není pochyb. Vzhledem k současné situaci jsme sice odkázáni na cvičení doma nebo venku, nicméně ani tak bychom neměli zlenivět. Jenže existují situace, kdy bychom si měli namísto sportu naordinovat pauzu či odpočinek. Které to jsou?
Pomoc, rýma
Spousta lidí obyčejnou rýmu podceňuje. Jenže ucpaný nos není zrovna nic příjemného, především při pohybu. Nebudete moci pořádně dýchat, a ještě ke všemu můžete svůj stav zhoršit (třeba běháním v chladném vzduchu). Tak pěkně počkejte, až zas budete mít prázdný nos.
Teploměr jako nepřítel
Pokud váš teploměr ukazuje víc než 37 stupňů, rozhodně tenisky neoblékejte a raději si dejte den odpočinku. Nejspíš na vás něco leze nebo jste příliš unavení – a rozhodně není žádoucí, abyste tělo ještě oslabovali…
Na konci sil?
Únava není nic neobvyklého a ve většině případů je sport dokonce jedním z prostředků, jak s ní zatočit. Ovšem pokud se cítíte, jako byste byli na konci sil, již několik dní a pro únavu nemáte žádný jasný důvod, zpozorněte. Pohyb rozhodně odložte na jindy, a jestli se situace nezlepší navzdory odpočinku, raději zajděte k lékaři.
Bolest při každém kroku
Bolest svalů nebo kloubů potká občas každého. Svaly se ozývají nejčastěji po náročném cvičení, a i když tento stav mnoho lidí považuje za dobré znamení, že si dali pořádně do těla, opak je pravdou. Bolestí nám vždy organismus dává najevo, že se něco děje. Bolavé svaly se mohou při dalším sportu snáze poškodit, a proto je nepokoušejte a jeden trénink raději vynechte. U kloubů je to podobné – jestliže vás dlouhodobě pobolívají, může to být příznak nemoci, jejíž ignorování se vám nemusí vyplatit a vyžaduje zásah lékaře.
Foto: Shutterstock
Autorka: Lucie Pražáková

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account