Venku kolem nuly, doma běží naplno ústřední topení. A naše pokožka neví, co dřív. Také máte pocit, že vás v zimě svědí celé tělo, pleť je napnutá a vysušená? Nejste sama. Takhle se studený, ale i suchý a horký vzduch podepisuje na pokožce nás všech. A tak je nutné naučit se o ni pečovat a nepřitěžovat ji nejrůznějšími zlozvyky.
Střídání teplot, občas mráz, studený vítr – nepříznivé počasí se podepisuje na vzhledu naší pokožky, která je obzvlášť v tomto období citlivější a náchylnější k podráždění. Jak správně pečovat o pleť v zimních měsících?
Pokud chcete docílit zdravé a krásné pleti, musíte být připravená jak na teplo domova, tak i na venkovní chlad. Kdykoli se vystavujete razantní změně teplot, vaše pleť trpí a reaguje svěděním, vysoušením a citlivostí. Suchý vzduch způsobuje malé trhlinky, které jsou nejen bolestivé, ale zároveň slouží k nechtěnému ukládání nečistot.
Vana ano, ale…
Dopřát si horkou koupel a rozehřát prochladlé tělo je pro některé z nás velice příjemným rituálem v zimním období. Bohužel dlouhodobý pobyt v horké vodě významně přispívá k dehydrataci pokožky, která je v zimě už tak extrémně přetěžovaná. Jednou za čas si raději místo dlouhé koupele dejte rychlou sprchu, která vás zahřeje a nenapáchá tolik škod.
Pokud se budete chtít ponořit do teplé voňavé koupele, sáhněte vždy po pěně obohacené o zvlhčující složky (např. výtažky z aloe vera). Nejen správná volba kosmetických přípravků je důležitá. Po koupeli se podle odbornice na zdraví a krásu Susan Bowerman vyplatí vždy utírat jemným ručníkem a nedrhněte kůži. Díky tomu předejdete zbytečným prasklinkám a hrubým šupinatým místům.
Hydratujte, hydratujte, hydratujte
Hydratace pokožky je důležitá a v zimě to platí dvojnásob. Pokud jste majitelkou suché pokožky, nebojte se jí dopřát opakovanou výživu i během dne. Hydratační přípravky nanášejte ihned po koupeli, dokud je pokožka stále vlhká. Vyzkoušejte krémy obohacené o bambucké máslo, olivový či kokosový olej – nejen hezky voní, ale dodají pleti potřebné živiny.
Voda pomáhá
Pokožku je potřeba hydratovat nejen zvenku, ale i zevnitř. Dodržujte pitný režim a vaše pleť vám poděkuje. Slazenými a alkoholickými nápoji žádaného efektu ale nedosáhnete. Vsaďte spíše na neperlivou vodu a neslazené čaje, doporučuje Susan.
Pokud vám nechutná obyčejná voda, zakápněte ji čerstvou citronovou, limetkovou nebo pomerančovou šťávou. Citrusové plody obsahují antioxidanty, které mají pozitivní vliv na vzhled vaší pokožky.
Ach, ty rty
Vysušené rty, popraskané koutky, opary – rty dostávají v zimě opravdu zabrat. Navíc máme tendenci je neustále olizovat, okusovat, loupat… Stačí ale jedna věc, díky které předejdete zbytečným problémům. Zvlhčete a změkčete rty balzámem obohaceným o SPF ochranný faktor, a to kdykoliv během dne.
Odumřelé šupinky kůže odstraňte šetrným domácím peelingem, který si připravíte sama snadno a rychle – smíchejte lžíci cukru se lžící medu, naneste směs na rty a nechte 15 minut působit. Před opláchnutím rty ještě promasírujte zbylým cukrem.
Využijte sílu noci
Nezapomínejte také na péči o ta místa, která mají tendenci se více vysušovat. Namažte si před spaním lokty, kolena a chodidla. Ráno se probudíte s pokožkou vyživenou a jemnou na dotyk. Ruce jsou vaší vizitkou, proto mějte svůj oblíbený krém na ruce v blízkosti umyvadla a hydratujte je po každém jejich umytí.
Foto: Shutterstock
Autorka: Nikola Strnadová

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account