116

Ačkoli by se mohlo zdát, že „jídel do ruky“ náš jídelníček zas tolik nenabízí, když si představíme všechna ta kuřecí křidýlka či paličky, hamburgery nebo pizzy a plněné sendviče a bagety, je jasné, že příbor do ruky bereme stále méně. A to je špatná zpráva pro naši štíhlou postavu.
Nedávný výzkum totiž ukázal, že rukama toho spořádáme mnohem více, než když si na pomoc vezmeme vidličku a nůž…
Záludný mozek
Podle psychologů z newyorské Stevens univerzity dostane náš mozek v okamžiku, kdy vezmeme jídlo do rukou, zprávu, že pokrm bude chutnější, a z jídla tedy budeme mít větší požitek. Takový impuls se ovšem tehdy, kdy do ruky bereme příbor, nedostavuje.
A z toho vyplývá jediné – když jíme rukama, náš mozek nás v podstatě nutí spořádat toho více (míra uspokojení totiž bude ještě vyšší). Což uvědomíme-li si, že rukama obvykle konzumujeme už tak nepříliš zdravá a hlavně vysoce kalorická jídla, není dobrá zpráva.
Dietářky v ohrožení?
Z výzkumu ovšem vyplynula i další zajímavost. Neblahý efekt používání rukou namísto příboru byl pozorován především u lidí, kteří si dávali pozor, na to, co jedí, nebo se jinak omezovali v jídle (například drželi dietu). „Pokud se člověk na stravu nijak nezaměřoval a jedl, co chtěl, dopady konzumace rukama u něj byly zanedbatelné,“ popsali autoři studie.
Podle nich se dá tento jev vysvětlit například tím, že u lidí, kteří se v jídle hlídají, má mozek mnohem citlivější a silnější reakci na potraviny a jejich konzumaci, takže jídlo do ruky působí mnohem přitažlivěji. Pokud si tedy hlídáte postavu, raději vždy sáhněte po příboru. Jinak hrozí, že kvůli reakci svého mozku zkonzumujete mnohem více kalorií, než byste si přáli.
Foto: Shutterstock
Autorka: Nikola Strnadová

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account