Je ti přes čtyřicet, padesát nebo i více než šedesát? Je to jen číslo a důležitější než věk je to, jak se cítíš. Neplatí, že v určitém věku už není šance na změnu. Pokud jsi rezignovala na všechny pokusy zhubnout, změnit jídelníček, začít se hýbat a rozhodla jsi se, že už to prostě „přežiješ a doklepeš“ ve svém těle, se svými pocity, i když se necítíš dobře a myslíš si, že už to nejde, tak mám pro tebe skvělou zprávu. Jde to! Musíš pro to ale chtít něco udělat. Věř mi, že cítit se lépe a být spokojená sama se sebou může každá žena v jakémkoli věku. Stačí si zjednodušit život a vrátit se ke kořenům. Současný hektický životní styl nás totiž odpojil od hlavního zdroje zdraví a síly – od přírody a také od nás samých.
Vzpomeň si na svoji babičku a dědečka a inspiruj se životem lidí z předchozích generací. Neměli k dispozici všechny ty vymoženosti dnešní doby, které máme my, byli však mnohem houževnatější a odolnější, protože žili více ve spojení s přírodou – respektovali přirozený a pravidelný denní cyklus, jedli méně a kvalitněji, zejména sezónní a lokální potraviny, častěji byli na čerstvém vzduchu, byli otužilejší a zvyklí na fyzickou práci a zátěž. Mnohé z toho nám dnes chybí, o to víc utrácíme za trenéry, výživové poradce, jídelníčky na míru, moderní doplňky stravy, ne vždy však s výsledkem, který si přejeme.
Pravidelnost nade vše
Pro zdravý život je pravidelnost důležitá ve všem – v jídle, v pitném režimu, v pohybu, odpočinku i ve spánku. Nárazové a extrémní akce ve formě různých diet nebo cvičení, kdy se rozhodneš, že potřebuješ rychle zhubnout, nemají smysl a jsou spíše na škodu. Většinou způsobují únavu, hromadění tuků na „horší časy“ a někdy mohou vést i ke zdravotním problémům. Zařaď do svého života řád a rutinu a hned se ti bude žít lépe.
Strašák jménem jídlo
Strava je základ. To, co jíš, má významný vliv na tvé zdraví. Rozhodně neplatí, že čím méně jíš, tím rychleji zhubneš. Neplatí ani to, že uděláš nejlépe pro své zdraví, když budeš chroupat pouze mrkev a jinou zeleninu a k tomu si dáš vařené kuře. Jídla se nesmíš bát. Zdravá strava musí být rozmanitá a bohatá na bílkoviny, tuky, sacharidy, vlákninu. Důležité je hlídat si celkový příjem energie, aby dlouhodobě nebyl vyšší než výdej (neplatí pro ty, kdo potřebují přibrat). A co dělat v případě, že dostaneš chuť na něco takzvaně nezdravého? Netrap se a dej si kousek. Občasně porušení pravidel není v tomto případě na škodu. Odříkat si co máš ráda, není dlouhodobě udržitelné a dříve nebo později by tě to stejně dohnalo.
Hydratované tělo = šťastné tělo
I pitný režim vyžaduje pravidelnost. Největší množství bychom měli vypít v první polovině dne. Nemá smysl dohánět celodenní deficit večer tím, že do sebe naliješ litr vody naráz. Navíc se ani dobře nevyspíš, protože budeš chodit na záchod. Množství se liší podle ročního období a také podle fyzické námahy, ale průměrně bys měla vypít za den kolem dvou litrů nejlépe čisté vody, kterou můžeš prokládat čajem nebo minerálkou.
Nebuď líná
Každé z nás se občas nechce nic dělat. Kvůli tomu si třeba nepřipravíme snídani, k večeři se odbudeme něčím z fastfoodu, nejdeme cvičit a podobně. Pohyb často podceňujeme, přitom je nedílnou součástí zdravého životního stylu a zdrojem pozitivní energie a dobré nálady. Nemusíš trávit celé dny ve fitku, stačí každý den chodit pěšky, místo výtahu použít schody, ráno se protáhnout několika jednoduchými cviky. I pro pohyb platí pravidelnost, hodinové týrání se v tělocvičně nebo při běhu jednou za čas nemá smysl.
Trocha sobectví není na škodu
Alespoň jednou týdně na pár hodin mysli jen sama na sebe. Čas, který věnuješ jakékoli relaxaci, svému koníčku nebo zkrátka tomu, co tě baví, je nejlépe investovaným časem. Odpočineš si od starostí a povinností a nabiješ se pozitivní energií. A s úsměvem jde všechno líp, vždyť víš.
Na změny není nikdy pozdě, věř mi a zkus nějakou zařadit do svého života ještě dnes.
Autorka/zdroj: Mgr. Petra Štelcová, výživová a pohybová terapeutka
Foto: pexels.com