Přestože je menstruace přirozeným, biologickým procesem, mnohé nepřestává udivovat. Někteří také okolo ní spřádají různé povídačky, polopravdy nebo rovnou mýty. Taky věříte, že tampon naruší panenskou blánu?
Kupříkladu v roce 2017 se s ohledem na světovou populaci narodily 7,53 miliardy lidí, z toho 3,73 miliardy novorozenců vlastnilo ženské genitálie. S těmi se pochopitelně pojí menstruační cyklus. Toto období obvykle trvá tři až sedm dní, a přichází každých 28 dní, i když se jeho délka může lišit. A těch nesmyslů okolo něj! Čemu byste rozhodně neměla věřit?
Během menstruace nemůžete otěhotnět
Jeden z nejrozšířenějších mýtů týkajících se menstruace? Krev znamená „stopku“ pro graviditu! Ale to je nesmysl. Penis v pochvě představuje nejen riziko otěhotnění, ale i našlápnutí k sexuálně přenosné nemoci včetně HIV nebo kvasinkové infekce v důsledku hormonálních změn, ke kterým v této době dochází. Vaginální sex během „červeného období“ může také v některých případech způsobit zánět žaludu penisu, konkrétně infekci nazvanou „balanitis“.
Menstruaci není vhodné přeskakovat
Užíváte antikoncepční pilulky, díky kterým si svůj cyklus přizpůsobujete? Možná se vám nehodí jet s menstruací na romantický víkend, proto místo krvácení načnete další plato. V pořádku. Někdo však tvrdí, že takové chování nahrává zdravotním potížím. Tak jak to je? Potlačování menstruace pomocí antikoncepčních tablet je normální a většina gynekologů souhlasí s tím, že uvedený přístup je obvykle bezpečný a někdy dokonce i žádoucí.
Ženy s dysmenoreou (bolestivými obdobími) nebo s určitými stavy, které způsobují nepříjemné příznaky, jako je endometrióza, se mohou po dohodě se svými lékaři rozhodnout, že menstruaci vynechají – bez vedlejších účinků.
Teplá koupel nepřichází v úvahu
Někteří si myslí, že koupání nebo dokonce osprchování během červeného období není bezpečné. Je to asi proto, že horká voda v některých případech stimuluje krvácení. Jenže právě tohle je žádoucí. Zvýšený průtok krve pomáhá od menstruačních křečí a zmírňuje svalové napětí. Proto neexistuje žádný důvod, který by koupel při menstruaci zakazoval.
Tampon narušuje panenskou blánu
Tampony jsou u žen velmi oblíbené, neboť v porovnání s vložkami poskytují větší komfort a pohodlí. Jenže ouha, údajně by se neměly zasouvat příliš hluboko do pochvy, protože narušují panenskou blánu. Co je na tom pravdy? Vůbec nic. Ve skutečnosti se jedná o pružnou membránu, která lemuje otvor pochvy a obvykle nepokrývá vaginální otvor. Pokud by tomu tak bylo, blána by zablokovala menstruační krev, což by vyžadovalo chirurgický zásah. Narušení panenské blány tamponem tedy není možné.
Foto: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account