Pokud milujete outdoorové aktivity nebo aspoň dlouhé procházky, je čas zpozornět a číst dál. Máme pro vás totiž jeden perfektní tip, jak zůstat po celou dobu v teple a suchu. Není to žádný podvod, zázrak přináší moderní technologie, které prostě ještě nejsou příliš známé.
Slyšeli jste už někdy o nanotechnologiích? V posledních letech se drží v centru zájmu, protože mají využití v mnohých oblastech. Mnoho lidí o nich ovšem ještě neví, což je obrovská škoda.
Nanotechnologie aneb práce s atomy
Pojem nanotechnologie označuje oblast vědy a průmyslu, která manipuluje s jednotlivými atomy. Díky tomu vznikají materiály a látky s vlastnostmi, jež jsme doposud neznali. Kromě toho jsme schopní pomocí nanotechnologií vyrábět malé integrované obvody, miniaturní stroje a také všelijaké impregnační prostředky. Ty patří do oblasti chemické nanotechnologie.
Chemická nanotechnologie je pro běžného člověka velmi užitečná. Můžeme do ní zařadit různé čisticí přípravky na bázi nanotechnologií, barvy a laky, pasty či impregnaci.
Zajímavost: Název nanotechnologie je spojený s pojmem „nano“, který označuje malost. Z fyziky si možná pamatujete, že předpona nano má význam 10-9, tedy miliardtinu jednotky. Na jeden nanometr se přitom vedle sebe vejde cca 5-10 atomů.
V čem je nano impregnace jiná?
Teď už však k samotné impregnaci na bázi nanotechnologií. Dá se použít na textil, kůži, na stan, batoh, boty, kalhoty i bundu. Od běžných impregnací, které jsou založené na teflonu, silikonu, vosku či oleje, se výrazně liší. Má lepší odpuzovací schopnosti vůči vodě i nečistotám, a především několikanásobně delší životnost.
Nano impregnace nevytvoří na povrchu žádný celistvý film, takže obuv či textil může dýchat. Nano impregnace propouští vzduch, a tak se vám nebudou potit nohy, je zachována prodyšnost materiálu.
Zapomenout můžete rovněž na zápach. Nano impregnace na textil je bezbarvá a bez zápachu. Pokud povrch naimpregnujete, nebude to ani trochu vidět. Rozdíl poznáte jen v tom, že materiál nepromokne a také se nebude tolik špinit.
Efekt lotosového květu aneb konec špíny
Kromě odpuzování vody je nano impregnace skvělá ještě z jednoho hlediska. Výborně odpuzuje také nečistoty. Kopíruje totiž přírodní princip, na jakém funguje lotosový květ.
Pokud jste jej někdy viděli, možná jste si všimli, že je vždy čistý, ačkoliv roste především ve stojatých vodách a bažinách. Mohou za to jemné hrbolky na jeho povrchu. Tyto hrbolky jsou tak malé, že se mezi ně nestihnou dostat žádné nečistoty. Ulpívají na nich, a jakmile přijde kapka vody, špínu smyje. Lotosový květ se vlastně čistí sám. Vědci tento princip okopírovali a využili pro tvorbu čisticích prostředků či impregnace.
Na co všechno se dá využít nano impregnace?
Na jakoukoliv textilní látku, kůži (broušenou, umělou apod.), nubuk, semiš i gore-tex. Využití má i v autě – nanesete ji na sedadla, aby se neumazala, či domácnosti, kde může chránit potahové látky, čalouněné sedací soupravy, židle, ubrusy, markýzy.
Možná už oblečení s nepromokavou úpravou máte, ale tato úprava se mnohdy zničí po prvním vyprání. Je to velká škoda, protože v mokrém oblečení ztrácíte teplo až dvacetkrát rychleji. Tím se výrazně zvyšuje šance podchlazení.
Nano impregnace se hodí, když jdete v zimě lyžovat, v létě stanovat, nebo se chystáte na delší turistiku a máte strach z přeháněk. Promočená bunda či boty dokážou spolehlivě zkazit jakýkoliv zážitek. Tak raději investujte pár stovek a buďte v suchu a teple.
Nano impregnace textilu a kůže se dá pořídit v e-shopu Nano-concept.cz, který prodává výrobky německé značky Nano Concept. Konkrétně tato impregnace je dostupná v objemu 250 ml, na kolik materiálu vám vystačí, se nedá přesně říct. Vždy záleží na materiálu.
Foto: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account