Asi není nikdo, koho by někdy nepřekvapilo, že se v noci budí a nemůže spát. V dnešní době je běžné, že se trápíme a jsme vyčerpani z práce, ze školy, z povinností a ze všeho kolem nás, pak se to odráží i na kvalitě spánku. Jak se říká, za vším hledej stres a starosti. Jsou spouštěčem různých problémů a je třeba jim nepodléhat.
Jak na to? Udělejte si bylinkový čaj nebo relaxační koupel

Jelikož jsem příznivec hledání řešení v přírodě, tak vám dnes doporučím bylinky, které můžete využít do koupele, jako vonné esence nebo je oceníte formou čaje. Příroda je úžasná ve své rozmanitosti a nabízí spoustu možností, jak si poradit s čímkoli potřebujete.
Meduňka
Uklidňuje vyšší frekvence mozkové činnosti (beta vlny), je výborná proti nespavosti, navozuje relaxační stav a regeneraci. Je vhodná při poruchách centrálního nervového systému, neurastenii, psychoneurotických obtížích, bušení srdce a nespavosti. Má účinky jako antidepresivum a sedativum. Uvařte si před spaním šálek meduňkového čaje. V klidu si jej vypijte a uložte se ke spánku, třeba s dobrou knížkou, za chvíli usnete.

Heřmánek
Má vysoký obsah hořčíku, vápníku, draslíku, zinku, manganu, železa a vitamínu A. Uklidňuje nervový systém, odstraňuje úzkost. Pomáhá při nervozitě, bolestech hlavy, hysterii, křečích, nespavosti i menstruačních potížích. Heřmánkový čaj je výborný během dne nebo i na večer. Je příjemný, má jemnou uklidňující vůni a pro naše zdraví i psychiku velmi prospěšný.
Bazalka
Uklidňuje a je vhodná při nespavosti, migréně, psychické vyčerpanosti a některých formách deprese. Použijte čerstvě nasekanou bazalku do zeleninového salátu z rajčátek, okurek, paprik, ředkviček a cibulky s trochou olivového oleje. Nebo si uvařte odvar ze sušené bazalky a klidu jej pomalu vypijte.
Majoránka
Má silně tišící vliv na nervovou soustavu. Využívá se při rozčilení, stresech, nespavosti, migréně. Údajně léčí lidský smutek a nešťastnou lásku. Použijte ji k dochucení pokrmů, nebo si připravte z ní odvar a popíjejte jej během dne.
Čaj z květů černého bezu
Je považován za relaxační a uvolňující od nervů, je navíc velmi příjemný. Je dobrý při nervovém přetížení a psychickém tlaku. Jeho účinků se využívá především v kombinaci s B-komplexem nebo koenzymem Q10.

Rozmarýnový odvar
Pomáhá při stavech melancholie a depresích. Bylo prokázáno, že rozmarýnová kyselina aktivuje část mozku a pomáhá snižovat stres.
Kozlík lékařský
Výborné sedativum a příjemný uspávač. Působí při neklidu a nervozitě, také při poruchách nálady, slabém třesu, epilepsii. Je vhodný při hysterických stavech, při migréně a v menopauze. Pozor na vyšší dávky, mohou způsobit bolesti hlavy, halucinace a křeče. Je dobré ho užívat jen 3 dny a pak si dát přestávku na 3 dny.
Mučenka
Je skvělá bylinka proti nespavosti, především pokud se v noci často budíte a nemůžete usnout. Má zklidňující účinky. Pomáhá při bolestech nervového původu, stresu. Využívá se při psychickém vyčerpání, kdy se cítíte být úplně na dně. Navrací zpět duševní rovnováhu, klid a pohodu.

Chmel
Rychle působící sedativum, uvolňuje úzkosti, hysterie, ale také upravuje trávení. Můžete si z něj uvařit čaj nebo připravit nálev do koupele. Uklidňuje rozrušení a neklid, uvolňuje od celodenního napětí.
Levandule
Výborné sedativum, uklidňuje, snižuje nervozitu, napětí, depresi, pomáhá proti nespavosti. Dá se použít v podobě čaje, i jako olej do koupele nebo se hodí jako vonná esence do aroma-lamp.

Jaká je vaše oblíbená bylinka, bez které se neobejdete? Napište nám!
 
Autor: Blogerka Michaella
(zdroj obrázků: pixabay.com, zdroj informací – knihy, osobní zkušenosti, informace od babiček)
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account