Spousta lidí před létem uvažuje o tom, že by svému organismu poskytla vzpruhu v podobě detoxikace. A tak zatímco někteří drží drastické diety nebo hladovky, u kterých většina lékařů nabádá k opatrnosti, jiní vsázejí na osvědčené pomocníky pro detoxikaci z přírody, jež zařadí do jídelníčku.
Na které se spolehnout, chcete-li detoxikací podpořit především své ledviny?
Česnek
Zdá se, že tahle skromná plodina nám prospívá od hlavy až k patě – ledviny nevyjímaje. Pravidelná konzumace česneku pomáhá snížit v krvi koncentrace škodlivého kadmia a olova. Navíc má diuretické účinky, takže zajišťuje vylučování škodlivin z těla. A aby toho nebylo málo, látka alicin, již česnek obsahuje, má protizánětlivé, antibakteriální a protiplísňové účinky.
Zázvor
Typický kořen zázvoru obsahuje gingerol, který působí jako přírodní antibiotikum a hraje důležitou roli v boji se záněty. Podporuje zažívání a vylučování toxinů z těla, navíc dokáže ovlivňovat hladinu cukru v krvi. A ten je, jak známo, pro ledviny významným nepřítelem. Především lidé s diabetem by měli zázvor v rámci ochrany svých ledvin konzumovat. A my ostatní v rámci prevence.
Kurkuma
Podobně zázračné účinky na lidské tělo má také výrazně žluté koření kurkuma. V působení proti zánětům prakticky nemá konkurenci, dokáže také potlačit tvorbu enzymů, jež jsou spojené s některými onemocněními ledvin. Nicméně pozor by si měli dát lidé, kteří již nějakou ledvinovou chorobou trpí – kurkuma obsahuje poměrně velké množství draslíku, který je při onemocnění ledvin omezen.
Brusinky
Spousta lidí sahá po brusinkách, když je začne trápit zánět močového měchýře. A dobře dělají, příznivé účinky těchto červených plodů na močové ústrojí bylo několikrát dokázáno. Látky, které obsahují, totiž brání bakteriím, aby se v tomto ústrojí zdržovaly déle, než je nutné. A týká se to i ledvin. V rámci prevence nejrůznějších onemocnění proto není na škodu brusinky na jídelníček zařadit.
Foto: Shutterstock
Autorka: Lucie Pražáková

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account