Je to jako byste svou oblíbenou pohádku sledovali ve zpětném chodu. Nejdříve všichni tančí a zpívají, barvy jsou zářivé, střevíčky smaragdové, šaty pastelové a najednou všechno zešedne, uschne a popraská. Je vám to povědomé? V tom případě je pro vás téma krize středního věku více než aktuální. Jak poznáte, zda to, co cítíte nebo necítíte, je záchvat deprese, postupný nástup menopauzy nebo normální součást přechodu? 

Je krize středního věku mýtus?

Profesionálové v oblasti duševního zdraví nějakou dobu diskutovali o tom, zda jsou krize středního věku skutečné. Pojem „krize středního věku“ koneckonců není uznávanou diagnózou duševního zdraví. A ačkoli vám většina lidí může říci, co je krize středního věku, jedna dlouhodobá studie zjistila, že pouze 26 % respondentů uvedlo, že nějakou měli. Bez ohledu na to, jak tomu budeme říkat, prodloužené období většího výskytu smutku, úzkosti a mnohdy i depresí mezi 40 a 60 rokem je téměř univerzální u obou pohlaví. 

Jak vypadá krize středního věku u žen?

Může se vám stát, že celou cestu domů z práce pláčete bez zjevného důvodu… Může se vám stát, že si v půlce konferenčního hovoru s kolegy uvědomíte, že vůbec nevíte, proč svou práci děláte… Může se vám stát, že hodíte do koše pozvánku na oslavu narozenin blízké přítelkyně, protože prostě nemáte náladu jít mezi lidi… Může se vám stát, že se uprostřed noci vzbudíte s obavou o svou finanční budoucnost… Krize středního věku má mnoho podob a závisí na každé ženě a jejich obavách, frustracích a démonech. Tak jako tak je to jízda na emocionálním kolotoči, u které máte pocit, že ji nemůžete nijak kontrolovat. 

Během perimenopauzy a menopauzy může změna hormonů způsobit kolísání nálady, snižování hladiny energie, úzkost, přibývání na váze a snížení zájem o věci, které vás dříve bavily. Navíc naše společnost posedlá mládeží není ke stárnoucím ženám vždy laskavá. Jako mnoho žen se můžete cítit po dosažení středního věku takřka neviditelná. Navíc se na vás valí mnoho povinnosti, které se vám dříve netýkali jako je péče o stárnoucí rodiče, důležité kariérní nebo vztahové rozhodnutí.

Co s tím můžete dělat? 

Pokud mají odborníci pravdu s křivkou krize středního věku, pak její největší vrchol (nebo spíš propad) následuje přesně mezi 40 a 50 rokem. Další roky má křivka opět stoupající tendenci. Mnoho symptomů krize středního věku se překrývá s depresí, úzkostnými poruchami a hormonální nerovnováhou, se kterou vám pomohou zkušení odborníci. 

6 tipů, jak na krizi středního věku

Promluvte si s terapeutem

Kognitivní terapie, životní koučink nebo skupinová terapie vám pomůže překonat smutek, zvládnout úzkost a naplánovat si další životní cestu. Je neuvěřitelně osvobozující vyjádřit své strachy nahlas a svěřit se. Už jen tento fakt je skvělým nakročením pro vaši nové „veselejší“ já.

Promluvte si se svými přáteli

Psychologové se shodují, že většina jejich klientek říká: střední věk je snažší, pokud jste obklopeni kruhem přátel. Přestože jste na ně v poslední době třeba neměla tolik času (nebo chuti), navázejte s nimi opět kontakt. Bez důvodu zajděte na kávu, skleničku či oběd. Není potřeba rozebírat žádná „těžká“ témata, ale jen pocit toho, že můžete s někým strávit hezké odpoledne vás přivede na jiné myšlenky. 


Znovu se spojte s přírodou

Odborné studie ukazují, že pobyt venku v přírodě (dokonce i pár minut denně) má neuvěřitelnou sílu na zlepšení nálady. Naplánujte si o víkendu výlet s rodinou, vyrazte si zacvičit jógu s kamarádkou do parku nebo vyrazte na piknik s přítelem. Posezení v přírodě je proti úzkosti a smutku tím nejlepším lékem.

Nerezignujte na zdravé stravování

S přibývajícími kily způsobenými menopauzou je velice snadné propadnou frustraci a hodit vše za hlavu. Máte pocit, že nejlepší roky už jsou za vámi a nic „hezkého“ vás už nečeká. Opak je pravdou! Vraťte se ke zdravému životnímu stylu. Kupujte si dobré maso, sýry a kvalitní čerstvou zeleninu. Vaše strava vám pomůže žít déle a cítit se lépe, ale zároveň lépe spát nebo se méně strachovat.

Pište si deník

Věnujte sama sobě 5 minut denně a zapište si do notýsku vše, co vás potěšilo. Nemusíte to být jen „velké“ věci, ale klidně i drobné maličkosti jako, když se na vás usměje prodavačka v obchodě a pochválí vám vaše šaty. Odborníci se shodují, že důraz na pozitivní aspekty denního života vás nasměruje na dlouhodobou pozitivní vlnu.

Buďte tím, kým chcete být

Nikdy není pozdě být tím, čím chcete být. Zapište se do online kurzu, začněte psát román, přihlaste se na lekce zumby, otevřete si bistro… Udělejte to, nad čím už dlouho přemýšlíte, ale bála jste se začít. Kdy jinde, než teď je ta správná doba. Zaměstnáte své myšlenky a pozitivní příval energie vás bude stále pohánět kupředu. Protože věk vždy byl a bude jen číslo! 

Foto: Shutterstock

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account