114

Především ženy jsou ochotny utrácet spoustu peněz za nejrůznější produkty péče o pleť. Jenže i když jsou jistě důležité, samy o sobě všechno nezvládnou. K péči zevnitř je totiž potřeba dodat i tu zvenku. Které potraviny pomohou vaší pokožce ke kráse?
Následující dobroty se vyplatí zařazovat na talíř co nejčastěji. Vděčná vám za ně bude nejen vaše pleť!
Červená paprika
Ačkoli se v souvislosti s vitamin C skloňují především citrusy, papriky patří k dobrotám, jež jsou na tento vitamin velmi bohaté. Proč je tedy konzumovat pravidelně? „Céčko“ je totiž nezbytné pro tvorbu kolagenu v našem těle, který je zase důležitý pro pevnou a pružnou pokožku. Navíc je vitamin C silný antioxidant, který nás chrání před volnými radikály škodícími významně nejen naší pleti.
Borůvky
Kromě již zmíněného vitaminu C obsahují malé modročerné plody spoustu důležitých antioxidantů, jež bojují s poškozením buněk a přispívají tak k prodlouženému mládí naší pokožky (a nejen jejímu). Že nemají zrovna sezónu? Nevadí – skvěle vám poslouží i mražené, které si můžete rozmixovat třeba ve smoothie.
Sladké brambory
Také už jste propadli jejich úžasné chuti? Není divu. Kromě mnoha prospěšných látek obsahují sladké brambory betakaroteny a hořčík. Dvojici antioxidantů, jež působí protizánětlivě a přispívá mimo jiné i ke zdravější a krásnější pokožce.
Sýr Cottage
Tento mléčný výrobek obsahuje poměrně málo tuku (takže si ho můžete dopřát, i když si hlídáte postavu), ale zato cenné živiny, jako je vitamin D, vápník nebo vitamin A. A tahle trojice je pro pleť také významná – pomáhá jí udržet si pevnost a zářivý vzhled. Navíc probiotika v tomto sýru zlepšují střevní mikroflóru, která jak známo zdraví pokožky také ovlivňuje.
Rajčata
Právem patří rajčata k nejzdravějším plodům, jež nám příroda nabízí. Kromě řady vitaminů a minerálů v nich najdete také velmi silný antioxidant lykopen, který (kromě jiného) pomáhá tělu bojovat s negativními účinky UV záření. A protože právě sluneční paprsky se na naší pokožce projevují rychlejším stárnutím, jsou rajčata v jídelníčku základ.
Losos
Pro zdraví a krásu pokožky jsou důležité i omega-3 mastné kyseliny, které působí protizánětlivě a dodávají pleti pružnost a krásu. Že nejste zrovna fanoušek ryb? Nevadí! Tyto kyseliny najdete i v oříšcích a semenech nebo v olivovém oleji. Mimochodem, když už jsme u semen – ta dýňová jsou skvělým zdrojem zinku, který je silným spojencem například pro boj s akné…
Foto: Shutterstock
Autorka: Lucie Pražáková

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account