Říká se, že ráno dělá den. A Tohle rčení není daleko do pravdy. Ovšem co kdyby vám někdo řekl, že na tom, jaký budete mít den, se podílí i to, jak se ráno protáhnete?
Protažení je totiž většinou prvním pohybem, kterému naše tělo ráno vystavíme. A tak není překvapením, že když to přeženeme (nebo naopak neprotáhneme svaly dostatečně), můžeme se „těšit“ na bolavé klouby, záda nebo svaly po celý den. Jak se tedy protáhnout správně?
Protáhnout a dýchat
Namísto nekoordinovaného protahování zkuste ještě vleže přitáhnout kolena k hrudi, snažte se uvolnit horní polovinu těla a zhluboka a pomalu dýchejte. Protáhnete páteř a stimulujete vnitřní orgány.
Poté se posaďte se zkříženýma nohama na posteli a pomalu zvedněte ruce dlaněmi nahoru, jako byste se snažili dotknout stropu. To samé opakujte poté, co vylezete z postele – rozkročte nohy na šíři boků a vytáhněte se směrem ke stropu. Až budete stát s rukama nahoře, pomalu a opatrně se ohněte na jednu a poté na druhou stranu. Ale pozor, nesnažte se tělo zbytečně namáhat, abyste si neublížili – cílem je protáhnout svaly a klouby, neměli byste cítit bolest nebo jiné nepříjemné pocity.
Jako kočka i dítě
Když už máte protažená ramena a paže, zkuste starý dobrý kočičí hřbet – na všech čtyřech střídavě prohýbejte nebo vyklenujte záda (při nádechu jde trup dolů, při výdechu nahoru).
Nakonec můžete vyzkoušet lehce upravenou, velmi příjemnou protahovací pozici z jógy, pozici dítěte. Klekněte si, posaďte se na paty, chodidla natočte tak, abyste se dotýkali se palci na nohou, kolena dejte mírně od sebe, hrudník spusťte směrem k podlaze a čelem se dotkněte podlahy. Ruce můžete buď natáhnout před sebe, nebo naopak za sebe. Zkuste se zcela uvolnit a soustřeďte se na dýchání.
Nejenže díky těmto cvikům protáhnete tělo tak, abyste si neublížili, ale zároveň abyste ho „probudili“, ale bude vám i lehce na duši. Dobrá nálada po celý den zaručena!
Autorka: Lucie Pražáková
Foto: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account