Všechny maminky dobře vědí, že spánek je pro každé dítě velice důležitý. Přináší nejen odpočinek, ale tvoří se během nejí růstový hormon. Navíc utužuje imunitu, ale také pomáhá k vývoji centrálního nervového systému. 

Miminko ve spánku střídá dva cykly: hluboký spánek a aktivní spánek. Ty se střídají asi po 60 minutách. Během aktivní doby spánku (REM) probíhá v mozku obrovské množství aktivity. Tělo odpočívá, ale dělá mysl zpracovává, třídí a ukládá informace, které nasbírala při plném vědomí. Co se děje v hlubokém spánku (NREM) nikdo přesně neví. Někteří odborníci se však domnívají, že se i tehdy hluboko uvnitř mozku vytvářejí další neuronální spojení. 

Vyzkoušejte pět tipů, které by měly cestu ke zdravému spánku dítěte usnadnit:

1. Taktizujte pomocí světla

Světlo působí na organismus vašeho dítěte jako přirozený biologický spouštěč. Během tmy zase mozek všech savců produkuje melatonin, což je hormon hrající klíčovou roli pro pokojný spánek. Udržujte tedy dny děťátka světlé, noci naopak tmavé a samo pak rychle zjistí, kdy je čas na spánek. 

2. Koupel před spaním

Uklidňující koupel kombinovaná s pěnou, jemnými tahy žínkou a nebo třeba relaxační hudbou naladí vaší ratolest ke spánku velice snadno. Ideálním pomocníkem vám budou produkty Feel Eco Baby. Značka získala výborné hodnocení v náročném hypoalergenním testu (HRIPT), je bez parfémů, problémových konzervantů a je vhodná pro ekzematiky, alergiky a osoby s citlivou pokožkou. Začněte mytím děťátka pomocí hypoalergenního koupelového oleje Feel Eco Baby, který byl speciálně vyvinutý pro jemné koupání novorozenců, kojenců a batolat. Citlivou pokožku tak šetrně umyje bez pocitu vysušení a podráždění. Díky přírodnímu oleji z rýžových slupek s vysokým obsahem antioxidantů a vyživujícímu přírodnímu oleji z makadamiových ořechů zůstává pokožka po koupání ošetřena tenkým nemastícím hydratačním filmem, který přirozeně pokožku chrání i po koupeli. Pro větší děti můžete do koupelové rutiny přidat hypoalergenní sprchový gel Feel Eco Baby, který je určen pro mytí jemné dětské pokožky a kratších vlásků pro děti od pozdějšího kojeneckého věku, kdy je kožní ochrana funkce z velké části vyvinuta a děti ocení pěnivý zážitek z koupele bez pocitu vysušení. Třetím produktem pro perfektní koupelovou relaxaci vašich nejmenších se stane hypoalergenní vlasový šampon Feel Eco Baby, který je určen pro šetrné mytí delších dětských vlásků od batolecího věku. Po koupeli zůstává vlasová pokožka ošetřena komplexem hydratačních a zklidňujících látek, které brání jejímu vysoušení. Přírodní složení obsahuje snadno rozložitelné PEG-free složky.

3. Vytvořte rutinu

Dítě by mělo být krmeno, koupáno a ukládáno ke spánku pokaždé ve stejnou dobu. Buďte trpělivý a snažte se jí dodržovat. Odborníci tvrdí, že dítě tak podvědomě bude vědět, že po všech těchto krocích přichází doba spánku a snadněji tento fakt přijme. Mějte však na paměti, že nehledě na počet probdělých nocí, vaše děťátko nebude na formální výcvik spánku připraveno, dokud nebude alespoň čtyři měsíce staré. Některé fáze prostě nejdou uspěchat. Poté ale už bude schopno spát i na delší časové úseky a bude také mnohem vnímavější k technikám, které za tímto účelem používáte. 

4. Vyhněte se očnímu kontaktu

Veselý úsměv a dlouhotrvající oční kontakt na vaší tváři může být pro miminko impulzem a stimulem, který ho „rozdovádí“. Snažte se tomu předejít hlavně před spaním. Můžete na dítě během ukládání ke spánku tiše mluvit, což pro něj bude dalším signálem, že je čas zavřít očička. 

5. Buďte trpěliví

Jak se říká: lehko na cvičišti, těžce na bojišti. Každé dítě je jiné a hledání jeho spánkového rytmu může být během na dlouhou trať. Buďte trpěliví a najděte způsob, který bude vyhovovat právě jemu, ale také i vám. A pokud to nakonec třeba bude vaše postel, vlastně proč ne!  

Foto: Shutterstock, archiv

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account