Posílení imunity: možná se to snadněji řekne, než udělá. Faktem ale zůstává, že několik málo změn ve stravování nebo v celkovém životnímu stylu může posílit přirozenou obranyschopnost vašeho těla a pomoci vám bojovat proti škodlivým patogenům nebo choroboplodným organismům. Jak na to efektivně? A také v souladu s přírodou? Jen čtěte dál…

Imunitní systém je tvořen sítí buněk, tkání a orgánů, které společně chrání tělo před infekčními mikroorganismy. V případě napadení škodlivými bakteriemi či viry má imunitní systém jediný cíl: zajistit jejich zničení. Přitom platí, že čím zdravější a odolnější je imunitní systém, tím snadněji odvrátí nebo překoná případnou infekci. To je dobrý důvod se o svou imunitu dobře starat a chránit ji tak, jako další orgány a funkce svého těla – nebo spíše ještě lépe.

Nerovnováha vzniká při vzestupu volných radikálů v organismu, kde se hromadí a nepříznivě působí na fyziologický stav právě v důsledku nerovnováhy mezi oxidanty a antioxidanty. Některé z příčin vzniku volných radikálů jsou například znečištěný vzduch, kouření, UV/ionizující záření, intoxikace alkoholem, špatná strava, nadmíra stresu, herbicidy a pesticidy, přepálené tuky, žluklé tuky a mnoho dalšího. K tomu musíme připočítat i volné radikály vznikající v organismu v rámci dýchacího řetězce v mitochondriích, přirozené fyziologické regulace, patologických stavů, zvýšeného metabolismu, chemických reakcí, reakcí na fyzikální podněty… Každá buňka je každodenně vystavena desítkám tisíc volných radikálů. Během života se přirozený antioxidační systém vyčerpává a slábne, a to je spolu s potřebou udržovat rovnováhu mezi antioxidanty a volnými radikály hlavním důvodem proč užívat doplňky stravy obsahující kvalitní a bezpečné ingredience.

Jak posílit přirozenou obranyschopnost našeho těla?

1. Dostatečně se vyspěte

Spánek a imunita spolu úzce souvisí. Ve skutečnosti je nedostatečný nebo nekvalitní spánek spojen s vyšší náchylností k nemocem. Proto je také přirozenou reakcí našeho těla, když je nemocné to, že víc spí a odpočívá, aby svému imunitnímu systému umožnilo lépe bojovat s nemocemi. Dospělí by se měli snažit spát 7 nebo více hodin každou noc, zatímco dospívající potřebují klidně až 10 hodin denně a kojenci až 14 hodin denně.

Pokud máte problémy se spánkem, zkuste omezit čas strávený na obrazovce telefonu nebo televize, protože modré světlo vyzařované z vašich přístrojů může narušit váš cirkadiánní rytmus nebo přirozený cyklus probuzení a spánku vašeho těla.

Foto: se souhlasem Astaforce

2. Vsaďte na astaxanthin

Odborné studie ukazují, že přírodní astaxanthin je prostředkem, který má schopnost naši imunitu posílit a udržovat v rovnováze. Navíc zlepšuje imunitní odpověď zvýšením počtu buněk produkujících protilátky a ochranou imunitních buněk samotných před oxidačním stresem.

Že je astaxanthin silným antioxidantem se ví už od 40. let 20. století. Od devadesátých let ale vědci zjistili a publikovali v řadě studií, že je astaxanthin nejsilnějším dosud objeveným přírodním antioxidantem. Dr. Bagchi se ve své studii rozhodl podívat na astaxanthin z pohledu jeho srovnání oproti jiným známým antioxidantům a to měřením jejich schopnosti vychytávat různé volné radikály. Ukázalo se, že antioxidační aktivita astaxanthinu je obvykle nejméně desetkrát silnější a často stokrát nebo dokonce tisíckrát silnější než u jiných antioxidantů. Pokud ho srovnáme s pravděpodobně nejznámějším antioxidantem – Vitamínem C, zjistíme, že je 6000x účinnější ve schopnosti “zhášení škodlivého singletového kyslíku.”

Výsledky studie  z roku 2007 ukázaly, že astaxanthin je:

6000x účinnější než vitamín C

800x účinnější než CoQ10

550x účinnější než katechiny ze zeleného čaje

75x účinnější než kyselina alfa-lipoová

Foto: se souhlasem Astaforce

Z přírody víme, že řada účinných látek nefunguje jen sama o sobě a jedná se často o kombinaci více látek a jejich vzájemné synergické působení. Astaxanthin není výjimkou. V nápoji Astaforce najdete v rámci složení kromě zinku, selenu, koenzymu Q10 “jen” astaxanthin jako látku, kterou Astaforce obsahuje v množství 4 mg jako záruku kvality.  Astaxanthin tam není “sám”. Antioxidanty mají tendenci pracovat lépe v synergii s jinými antioxidanty v naší stravě. Příroda se o to automaticky postarala i v případě astaxanthinu. Spolu s tím, jak získáváme astaxanthin přírodní cestou z jednobuněčných řas Hematococcu pluvialis,  získáváme zároveň celý „karotenoidový komplex“, který je v Astaforce přítomen spolu s astaxanthinem. Když tedy vypijete Astaforce, nezíská vaše tělo jen astaxanthin, získá také karotenoidy lutein, zeaxanthin, betakaroten a kanthaxanthin, které pomáhají našemu “hrdinovi” astaxanthinu působit ještě účinněji.

3. Jezte více rostlinných potravin

Potraviny jako je ovoce, zelenina, ořechy, semena nebo luštěniny jsou bohaté na živiny a antioxidanty, které vám mohou poskytnout náskok proti škodlivým patogenům. Navíc vláknina v rostlinných potravinách vyživuje vás střevní mikrobem neboli komunitu zdravých bakterií ve vašich střevech. To vám může pomoci zlepšit vaši imunitu a pomoci zabránit tomu, aby se škodlivé patogeny dostaly do vašeho těla přes váš trávicí trakt.

4. Omezte cukr

Studie naznačují, že přidané cukry a rafinované sacharidy mohou nepřiměřeně přispívat k nadváze a zvyšovat riziko onemocnění. Jejich omezení vám může snížit záněty probíhající ve vašem těle a napomoci hubnutí, čímž se zároveň sníží i riziko chronických zdravotních onemocnění jako je cukrovka a srdeční choroby.

Foto: se souhlasem Astaforce

Nápoj Astaforce s příchutí červeného pomeranče

5. Hodně pijte

Hydratace vás nutně neochrání před bakteriemi a viry, ale prevence dehydratace je důležitá pro vaše celkové zdraví. Dehydratace může způsobit bolesti hlavy a bránit vašemu fyzickému výkonu, soustředění, náladě, trávení a funkci srdce a ledvin. Tyto komplikace mohou zvýšit vaši náchylnost k onemocnění. Obecně platí, že byste měli pít přibližně 2 litry tekutin denně – čímž mezi doporučené patří voda, která neobsahuje žádné kalorie, přísady ani cukr. Zatímco čaj, džus, káva nebo sladké limonády jsou sice také hydratační, ale díky svému vysokému obsahu kofeinu nebo cukru tělu spíš ubližují.

Foto: Shutterstock, se souhlasem Astaforce

Tagy:
1 Komentář

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account