Co se stane, když máte domluvenou báječnou dovolenou na pláži, ale zjistíte, že jste těhotná? O zábavu rozhodně nemusíte přijít a v klidu můžete začít balit svůj dovolenkový kufr. Slunce je vynikajícím zdrojem vitamínu D, ale představuje také mnoho rizik pro vaši pokožku a zdraví. Přílišné vystavování se slunečnímu záření výrazně zvyšuje šance na rozvoj rakoviny kůže v pozdějším životě. Proto je důležité při opalování v těhotenství dodržovat pár základních pravidel. 

Jaká pravidla dodržovat při opalování v těhotenství:

Foto: Shutterstock

1. Opalovací krém je zásadní

Mazat se opalovacím krémem je alfou a omegou v boji za krásnou a zdravou letní pleť před těhotenstvím, během něho a samozřejmě i po něm. Jakmile jste ale v očekávání je víc než nutné, abyste používali opalovací krém v dostatečném množství a výšce faktoru. 

Během těhotenství je vaše pokožka často citlivější, proto je důležité věnovat péči o ní daleko více pozornosti. Může se také stát, že zaznamenáte změny ve zbarvení kůže jako jsou tmavší bradavky, linka nigra nebo tmavé pigmentové skvrny v obličeji. Proto je důležité ujistit se, že používáte krém, který blokuje jak UVA i UVB paprsky, a ideálně hledáte termíny jako „širokospektrální“. Zároveň neváhejte vsadit na ty, které jsou z přírodních složek, jež pokožku hydratací, ale zároveň chrání před škodlivými paprsky.

Opalování v 1. trimestru

V prvním trimestru se miminko rychle vyvíjí a tělo každé maminky je daleko citlivější na změny teplot. Pohyb na slunci a přehřátí organismu spojené s dehydratací je proto velkým strašákem. Zároveň sluneční záření snižují množství kyseliny listové, která je v těhotenství jednou ze základních stavebních vitamínů. V tomto období je lepší slunci se příliš nevystavovat a pokud ano, pak rozhodně ne bříško.

Foto: Shutterstock

 2. Vsaďte na UV materiály a vyhněte se poledni

Nošení opalovacího krému je samozřejmostí, pokud jde o pobyt na slunci v průběhu těhotenství, ale skvělou ochranou před škodlivými paprsky jsou i funkční oděvy s UV ochranou. Pořiďte si plavky, šaty, tričko nebo overal, který blokuje škodlivé UV záření.

U opalovacího krému jsme zvyklí ptát se na jeho ochranný faktor, jenž udává dobu, po kterou bude krém chránit naši pokožku před škodlivým UV zářením. Čím vyšší hodnota to je, tím déle nám ochrana vydrží. V případě oblečení a bot, které nepropouští ultrafialové záření, se pak používá zkratka UPF (Ultraviolet Protection Factor). UPF ukazuje poměr, za jak dlouho dojde ke spálení kůže bez ochrany a s ochranou, stejně jako je tomu u opalovacích krémů. 

Když trávíte den na pláži, měli byste si pořídit klobouk se širokou krempou, abyste přidali extra ochranu svému obličeji. Nakonec se vyhněte nejnebezpečnějšímu období dne – a to je poledne, kdy je slunce přímo na hlavou. 

Foto: Shutterstock

3. Hodně pijte a pozor na přehřátí

Delší pobyt na slunci může vést k dehydrataci, která je pro nastávající maminky velmi nebezpečná. Vzhledem k tomu, že voda je důležitá, aby se všechny vitamíny a živiny dostali k plodu, je důležité zajistit, aby ji vaše tělo mělo dostatečný příjem. Dehydratace totiž omezuje průtok krve do dělohy, což může dokonce v pokročilém stavu způsobit předčasné kontrakce.

Pro horké letní sny můžete zkusit i lahodné ledové vody s ovocem, letní sorbenty a ovoce jako jsou melouny, které mají dostatečné množství vody. 

Foto: Shutterstock

4. Zvažte během těhotenství alternativy opalování

Baví vás před léto pyšnit se nádherně bronzovou pokožkou? Dobrou zprávou je, že kvůli ní už dávno nemusíte ležet na slunci. Naopak! Docílíte hnědého nádechu daleko bezpečněji a zdravěji. Stačí vsadit na samoopalovací krémy, které dnes koupíte i v bezpečných alternativách pro těhotné. Jejich použití je zcela bezpečné a neohrozí vám ani vznik tmavých pigmentových skvrn. 

Vždy před jejich aplikací ale proveďte peeling celého těla, abyste zajistili, že barvu bude rovnoměrná. Využít můžete i služeb různých salonů, kde se vám o opálení postarají také. Jen je důležité dopředu se ujistit, jestli je aplikace a přípravky samotné vhodné pro těhotné.

Foto: Shutterstock

Zdroj: Wikipedia Commons

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
6 Komentářů
  1. Lucka Lucka 1 rokem ago

    Normálně jsem se opalovala.

  2. Michal Balak 1 rokem ago

    Potřebuješ půjčku? Banka vás odmítá a chcete, aby vám půjčka vyhovovala? Není problem. Bez ohledu na vaši finanční situaci. Nabízím hypotéky, podnikatelské půjčky, mezinárodní půjčky, osobní půjčky a exkluzivní půjčky na vzdělávání. Nabízím půjčky dostupné pro partnerství, jiné veřejné a soukromé a mnoho dalších. Jsem připraven Vám poskytnout jakýkoliv úvěr, nemovitost, financování a další. Nabízím dlouhodobé i krátkodobé půjčky. Kontaktujte mě ještě dnes a využijte služby prvotřídní finanční půjčky.
    E-mailem: mi***********@gm***.com

  3. Michal Balak 1 rokem ago

    Osobní finanční půjčka Jsem soukromý poskytovatel, který Vám nabízí výhodné finanční půjčky od 50 000 Kč do 25 000 000 Kč s nízkou úrokovou sazbou 2%. Tato nabídka platí pro celou ČR a pro všechny občany. Jasná a srozumitelná smlouva, jasné podmínky dostupnosti. Neváhejte mě kontaktovat, jsem k dispozici 24 hodin denně. E-mailem: mi***********@gm***.com

  4. Romana Mlynářová 1 rokem ago

    Zajímavý článek.

  5. NelaVávrová 1 rokem ago

    Já bohužel moc zdroji Wikipedia uz neverim. Lepsi je situaci resit s konkretnim doktorem a ten rika vseho s mirou…. Na zacatku je zakazane prehrati tela, tudiz vyhybat se dlouhodobemu sluneni.

  6. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    Naštěstí se neopaluji a taky už nikdy nebudu těhotná :-), ale jistě těhulky ocení tyto rady 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account