Českým Krumlovem a jeho blízkým okolím se již v pátek 14. července rozezní ty nejkrásnější melodie klasické hudby. Francouzskou nocí zahájí čtyřtýdenní program 32. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov.

Návštěvníci se mohou těšit na 18 koncertů v hlavním programu, které oživí 12 míst v Českém Krumlově i jeho okolí. Čtyři prostory uvítají diváky úplně poprvé. Nudit se však nebudete ani během dne, neboť doprovodný program ve Festivalové zóně nabídne vždy od pátku do neděle zdarma více než 60 dalších aktivit. Chybět nebudou multižánrové koncerty, rozhovory s umělci, výtvarné, pohybové i vzdělávací aktivity, moderní technologie v hudbě a mnoho dalšího. V Klášterní zahradě se propojí hudba různých žánrů s výtvarným uměním, historickou fotografií, jógou, divadlem a dalšími aktivitami. Připraveny jsou mj. sobotní výtvarné dílny, nedělní hudební pikniky, Krumlovský Montmartre – malování pod vedením zkušeného malíře, letní kino a mnoho dalšího.

Otevřete srdce francouzské hudbě

Vraťme se však nyní ke slavnostnímu zahájení, které se po mnoha letech vrátí do poetické scenérie Letní jízdárny v zámecké zahradě. Francouzská noc připomene jedno z klíčových dat historie – Pád Bastily 14. července 1789. Klavírista Alexander Melnikov uvede Klavírní koncert č. 5 Camilla Saint-Saënse v doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Zahrají pod taktovkou Roberta Jindry, který je velkým milovníkem francouzské hudby a přirovnává ji k dobrému šampaňskému. „V našem prostředí není například jméno Henri Duparc příliš známé, protože jeho nevýhodou je, že většinou svých děl sám spálil. Byl totiž velmi sebekritický. Francouzská hudba je pro mě ale nesmírně barevná a originální. Musíte nechat otevřít své srdce, aby do vás mohla proudit,“ uvedl Jindra.

Díla francouzských skladatelů impresionismu a romantismu doplní originální choreografie Jiřího Bubeníčka. Světoznámý tanečník a choreograf vede také v rámci festivalu v Českém Krumlově mistrovské lekce. „Jsme poctěni, že pozvání na festival přijali nejen věhlasní čeští a zahraniční hudebníci, ale také umělci z dalších oborů, jako je choreograf Jiří Bubeníček a jeho soubor Les Ballets Bubeníček. Díky takové spolupráci vytváříme opravdu originální projekty, které kombinují klasickou hudbu v tomto případě s baletem, na jiných koncertech s herectvím či pantomimou. Společně s okouzlující atmosférou našeho města tato kombinace vytváří jedinečný charakter festivalu a výjimečné zážitky,“ přibližuje spolupráci Gabriela Rachidi, ředitelka Festivalu Krumlov.

Foto: se souhlasem Festivalu Krumlov

Klasika vážně i nevážně

V sobotu 15. července zazní v rámci Operního gala díla Guiseppa Verdiho, od jehož narození letos uplyne 210 let. Sólisty Zuzanu Markovou a Charlese Castronova doprovodí PKF – Prague Philharmonia pod vedením Davida Giméneze Carrerase.

„Balet s klasickou hudbou se propojí také na večeru Il Boemo & Wranitzky, na kterém po více než 150 letech uvedeme obnovenou premiéru baletu Lesní dívka Pavla Vranického díky choreografii Andrey Miltnerové, dirigentovi Marku Štilci a Wranitzky kapelle. Mucha Quartet s mimem Vladimírem Kulíškem vytvoří doslova MIMOřádné spojení v Kulturním centru Prádelna. Poslední produkcí, která překlene hranice uměleckých forem, bude NEvážná klasika. Společně s Janem Budařem se vydáme na objevnou herecko‑hudební cestu, ve které klasika není vůbec vážná – ale spíše laškovná, rozverná a posluchači se nemusí bát se při ní zasmát,“ popisuje ředitelka Rachidi další originální projekty festivalu.

Foto: se souhlasem Festivalu Krumlov

Ze vskutku bohatého programu zmiňme ještě například koncert NEvážná klasika, jež se uskuteční 4. srpna v Zámecké jízdárně. Průvodcem klasickými díly s prvkem překvapení a žertu bude herec Jan Budař, o němž asi většina z vás neví, že je velkým milovníkem klasické hudby. „Moje role by se dala charakterizovat jako takový nadšený divák s dětskou duší, který si dovoluje užívat emoce z hudby tak, jak bychom třeba o tom mohli někdy snít na koncertech, ale společenské konvence nám to nedovolí. Dokonce budu mít možnost zahrát si na jeden nástroj. Je jím psací stroj, neboť existuje skladba pro psací stroj a symfonický orchestr,“ prozradil Budař.

Foto: se souhlasem Festivalu Krumlov

Program 32. ročníku Festivalu Krumlov

14 / 7 – Pá / 21:00 – Letní jízdárna
Francouzská noc

15 / 7 – So / 21:00 – Letní jízdárna
Operní gala – Opera Gala

16 / 7 – Ne / 11:00 – Klášterní zahrada
Hudební piknik s Unique Quartet

19 / 7 – St / 20:00 – Kulturní centrum Prádelna
MIMOřádné spojení

20 / 7 – Čt / 19:30 – Maškarní sál
David Kalhous a jeho hosté

21 / 7 – Pá / 19:30 – Zámecká jízdárna
Il Boemo & Wranitzky

22 / 7 – So / 20:30 – Pivovarská zahrada
Viva España!

23 / 7 – Ne / 11:00 – kostel Božího těla
Varhanní matiné

25 / 7 – Út / 19:30 – kostel Nanebevzetí Panny Marie, Zlatá Koruna
Koncert duchovní varhanní hudby

25 / 7 – Út / 19:30 – Městské divadlo
Josef Špaček a Miroslav Sekera

27/ 7 – Čt / 19:30 – Maškarní sál
Smetanovo trio – Smetana trio

28 / 7 – Pá / 20:00 – Zámecká jízdárna
Vadim Gluzman a mladí talenti

29 / 7 – So / 20:30 – Pivovarská zahrada
Bernstein Meets Gershwin

30 / 7 – Ne / 11:00 – Egon Schiele Art Centrum
Pocta Brahmsovi

2 / 8 – St / 19:30 – Synagoga Český Krumlov
Alinde Quintet

3 / 8 – Čt / 20:30 – kostel sv. Mikuláše, Boletice
Bohemia Voice

4 / 8 – Pá / 19:30 – Zámecká jízdárna
NEvážná klasika

5 / 8 – So / 20:30 – Pivovarská zahrada
Slavné operní sbory a Carmina Burana

Kompletní program Festivalu Krumlov naleznete na jeho webových stránkách, kde si můžete zakoupit i vstupenky. Korunujte své léto nezaměnitelným (nejen) hudebním zážitkem.

 

Zdroj: Festival Krumlov

Foto: se souhlasem Festivalu Krumlov

Tagy:
5 Komentářů
 1. Tereza Příhodová 8 měsíců ago

  Já osobně teda na klasickou hudbu moc nejsem, ale i tak to vypadá na velice příjemný festival. To já z těch velkých letos stihla akorát Rock For People. Ten byl ale teda super, moc se mi to líbilo. Jsem ale ráda, že jsem nepodcenila přípravu a před festivalem jsem si na https://armik.cz/ nakoupila nějaké věci na kempování. Na festivalu určitě přišly vhod. 🙂

 2. Romana Mlynářová 9 měsíců ago

  To bude zážitek….

 3. NelaVávrová 9 měsíců ago

  My se chystáme zde na dovolenou, budeme se těšit.

 4. EsterNováková 9 měsíců ago

  A nebo se stejně jako my s rodinou nechte okouzlit Valašskem. Ono je ve výsledku jedno kam vlastně asi pojedete na dovolenou, důležité je z těch vašich zajetých kolejí hlavně někam vyjet. My jsme takto jako mladí cestovali vlakem a bylo to naprosto boží.

 5. Lenka Hudečková 9 měsíců ago

  V Krumlově bydlí známá a zrovna včera na FB psala, že akce z otáčivého hlediště slyší až domů na zahradu 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account