Menstruace provází ženy od období dospívání až po menopauzu a tvoří nedílnou součást jejich života. Přesto je ženská perioda mnohde na světě stále stigmatizována a tabuizována. V těchto oblastech se často mlčí i o zásadách správné hygieny během menstruace, což s sebou pro ženy nese riziko nepříjemných komplikací v podobě vaginálních infekcí, zánětů močového měchýře nebo i smrtelně nebezpečného syndromu toxického šoku.
Která základní pravidla ohledně hygieny je v období ženské periody nutné dodržovat?
Vložka, nebo kalíšek?
Moderní doba nabízí celou širokou škálu různých menstruačních potřeb: klasické jednorázové vložky či jejich opakovaně použitelné ekologické verze, tampony, houbičky, kalíšky… To vše v různých provedeních a různých značek. Ženy by ovšem při výběru neměly hledět na to, co je zrovna „trendy“, ale vždy volit podle svých vlastních preferencí a s ohledem na vlastní komfort. Vhodné je rovněž držet se jedné osvědčené značky a příliš typ produktu nestřídat.
Měnit, měnit, měnit
Obecné pravidlo zní, že vložku by si žena měla měnit každých zhruba čtyři až šest hodin, tampon pak každé dvě hodiny, a to i v případě, že krvácení není příliš silné.
„V otázce výměny menstruačních potřeb není rozumné hledět na nějakou úsporu. Po daných intervalech prostě vložku či tampon vyměňte, i když se na pohled zdají čisté. Z pochvy se do nich dostávají mikroorganismy, které se poté ve vlhkém a teplém prostředí rychle množí a mohou způsobit infekci močových cest, vaginální infekce nebo vyrážky,“ upozorňuje gynekolog a sexuolog Pavel Turčan.
U tamponů je pravidelná výměna obzvláště důležitá kvůli riziku takzvaného syndromu toxického šoku, smrtelně nebezpečnému stavu způsobenému průnikem bakterií do krevního oběhu.
Mytí bez mýdla
Tak jako by měla být během periody samozřejmostí pravidelná výměna menstruačních potřeb, měla by být samozřejmostí i důkladná hygiena intimních partií. Menstruační krev se často zachycuje na stydkých pyscích či v kožních záhybech kolem poševního otvoru, a je proto nutné tyto partie pravidelně omývat. Ideálně by si ženy měly intimní partie omýt vždy, když si menstruační potřeby mění. Při mytí by však oblast vulvy, a zejména pochva neměla přijít do styku s mýdlem, neboť to může narušit křehkou rovnováhu vnitřního poševního prostředí.
Při mytí či otírání intimních partií mnoho žen chybuje v tom, že si tato místa omývá směrem od řitního otvoru k pochvě. Tímto způsobem si však do pochvy či k ústí močové trubice mohou zanést bakterie z konečníku, které následně mohou zapříčinit nepříjemné infekce. Proto je vždy zapotřebí omývat se směrem opačným.
Po každém mytí intimních partií je obzvláště důležité tuto oblast řádně vysušit, jinak se zde bude dařit mykózám a bakteriím. Hrozí rovněž nepříjemné zapaření a vyrážky. K udržení sucha kolem intimních partií lze využít třeba i antiseptický pudr.
Pozor na podráždění kůže
Tento bod se týká především žen, které používají vložky. Při dlouhodobém nošení mohou některé typy vložek, zejména ty méně prodyšné a s tužšími křidélky, způsobit podráždění kůže v oblasti třísel a na stehnech. Proto je důležitý výběr vložky co do její velikosti i použitých materiálů.
O kalíšek se starejte
V posledních letech si řada žen oblíbila používání menstruačního kalíšku jakožto ekologické a opakovaně použitelné alternativy tamponu. Při jeho užívání je však třeba dbát na jeho důkladné čištění. Nedoporučuje se spoléhat jen na umytí kalíšku v teplé vodě. Před každým použitím by se kalíšek měl sterilizovat, což lze provádět vyvařením v horké vodě, použitím dezinfekčního gelu, případně i sterilizátoru na kojenecké láhve.
Jedno, nebo druhé
Ženy, které během menstruace trápí silné krvácení, někdy používají více menstruačních potřeb najednou, kupříkladu dvě vložky současně nebo kombinaci tamponu a vložky. To ale není příliš vhodné, jednak kvůli pohodlí a jednak kvůli tomu, že to svádí měnit menstruační pomůcky méně pravidelně.
I na oblečení záleží
Kromě pravidelné výměny menstruačních pomůcek je důležité každý den měnit i spodní prádlo. Z celodenního nošení vlhká či propocená látka je totiž ideálním inkubátorem pro různé mikroorganismy. Během periody by rovněž ženy měly zvolit pohodlný a volnější oděv a vyhýbat se zejména upnutým kalhotám či punčochám, čímž zamezí nadměrnému pocení svých intimních partií.
Prožijte periodu v pohodlí a pohodě
Dodržování uvedených hygienických zásad napomůže k tomu, aby ženy prožily období své periody v pohodlí a bez nepříjemností spojených s vyrážkami či infekcemi způsobenými nesprávnou hygienou. K pohodové menstruaci přispívá též úprava jídelníčku.
„Ženy by se ideálně měly vyhnout potravinám, které způsobují nadýmání. Proti menstruačním bolestem břicha, ale i bolestem hlavy či svalů, pomůže zvýšený přísun vitamínu B, ať už v potravě nebo v doplňcích stravy,“ radí lékař.
Úlevu od bolesti přináší také pití bylinkových čajů, většinou ze směsi třezalky, měsíčku, řebříčku či skořice. Menstruační bolest zahání i lehká fyzická aktivita, ženy se tedy ani v období menstruace nemusejí bát cvičit.
Foto: Shutterstock
Která základní pravidla ohledně hygieny je v období ženské periody nutné dodržovat?
-
Svůdné kudrny: jak pečovat o vlnité vlasy
Redakce Ženy s.r.o.||Krása a zdraví, krása, tipy, vlasy
Kudrnaté a vlnité vlasy jsou bezesporu krásné a sní o nich mnoho žen, kterým se vlasy ne a ne...
-
Játra ovlivňují v našem těle mnohé. Jak si je udržet zdravá v každém věku ženy?
Redakce Ženy s.r.o.||#, Krása a zdraví, péče o tělo, zajímavosti
Velmi důležitou roli pro naše zdraví hrají játra, která v našem organismu mají zásadní roli a jejich správná funkce...
-
Loono chce Čechům vrátit dobré nitro! Proto spouští sbírku na Donio
Redakce Ženy s.r.o.||Krása a zdraví, péče o sebe, vzdělávání
V Česku trpí duševním onemocněním každý 3. dospělý. Ve světě pak až 970 milionů lidí. Právě tato šokující čísla...
-
Fazole mungo: gastronomický zážitek i blahodárný způsob na posílení vaší kondice
Redakce Ženy s.r.o.||Krása a zdraví
Nijak se nebráníte novým chutím i gastronomickým zkušenostem? Pak vám doporučujeme ochutnat „indické klíčky“. To byste možná nevěřili, jak...
-
Proč se vyplatí zaměřit se na správnou intimních hygienu svých dcer?
Redakce Ženy s.r.o.||Krása a zdraví
O intimní hygieně žen se dnes mluví poměrně otevřeně. Ovšem jiná situace nastává, pokud nakousnete téma intimní hygieny holčiček....
-
Jak na zdravé zuby? Chyby, kterými často sabotujeme krásný úsměv
Redakce Ženy s.r.o.||Krása a zdraví
Mít zdravé a hezké zuby je dobrá vizitka každého. Je důležité chodit pravidelně k zubaři, ale ještě důležitější je...
-
Udržte se v kondici i během zimy, stačí doplňovat 5 porcí ovoce a zeleniny denně
Redakce Ženy s.r.o.||Krása a zdraví, inspirace, zdravá strava
Doporučení Světové zdravotnické organizace říká, že bychom si měli dopřát denně 5 porcí ovoce a zeleniny. Jak toho docílit?
-
Nadchněte se pro zdravý styl života s GymBeam
Redakce Ženy s.r.o.||Krása a zdraví, sport, tipy, zajímavosti
Zdravý životní styl může být i zábava, stačí vědět, kam zajít. Rozhodně vás nadchne GymBeam, který je letos součástí...