Jazyk je pro lidskou existenci velmi důležitý. Pomáhá při ochutnávání jídla i komunikaci. Co když vám náhle oteče? Na vině je řada různých problémů, z nichž většina není závažná. To však neznamená, že se nejedná o velkou nepříjemnost! Na co si dát pozor?
Lékaři upozorňují, že je-li otok jazyka doprovázený dýchacími potížemi, závratěmi nebo pocitem slabosti, je nutné okamžitě vyhledat odbornou pomoc. Podobně to platí i u přetrvávajících potíží. V případě, že vás otok obtěžuje asi tak 10 dní i déle, a příznaky, jako je únava, bolest nebo horečka, se zhoršují, poraďte se se svým lékařem. A co tedy stojí v pozadí?
Zotavování po zranění
Jazyk je náchylný k traumatu v důsledku zásahu, jako jsou rovnátka, umělé zuby či hrubé výplně. Potíže však klidně způsobí i horké nebo ostré kousky jídla. Pozor si dávejte také na tvrdé kyselé bonbóny nebo chilli a kari koření.
Nevhodná ústní voda
Určité přísady v zubní pastě a ústních vodách také mohou způsobit otok jazyka, který se nevyřeší, dokud tyto prostředky ústní hygieny budete používat. Komplikace přitom většinou způsobuje peroxid vodíku používaný při bělení zubů, ústní vody s alkoholem nebo skořicí. V některých případech jazyk naroste do obřích rozměrů vinou jedlé sody.
Příznak alergické reakce
Alergické reakce jsou způsobeny reakcí imunitního systému. V této souvislosti se nejčastěji hovoří o ořechách, měkkýších či mléku. Alergická reakce zahrnuje uvolňování histaminu, zúžení malých krevních cév a hromadění tekutin v tkáních. Alergie pak způsobí otok jazyka, rtů a obličeje. (Alergické reakce lze léčit antihistaminiky nebo perorálními steroidy.)
Vedlejší účinek některých léků
K lékům, které jsou nejznámější pro vyvolání alergických reakcí, a související s otokem jazyka, patří medikamenty na krevní tlak známé jako inhibitory ACE-I. Problémy se podle odborníků mohou objevit kdykoli během jejich užívání. Ovšem ani protizánětlivé látky (například aspirin a ibuprofen) a antibiotika (penicilin, antivirotika) nejsou neškodné.
Nedostatek vitaminů
Nedostatek vitaminu B12 a folátu může způsobit oteklý, červený, svalnatý jazyk. Málo železa se zase podepisuje na hladkém, bolestivé a bledém jazyku, jehož doprovází únava, dušnost a bledší pokožka. Pozorujete něco takového? Zvyšte příjem masa, ryb, vajec, listové zeleniny, fazolí nebo čočky.
Dráždění kyselým refluxem
Kyselina žaludeční, která putuje do krku, dráždí jazyk a způsobuje otoky. Můžete si všimnout kyselé nebo hořké chuti v ústech a pálení hrdla. Vyhýbejte se kyselým nebo kořenitým jídlům a nápojům. A co dalšího je ve hře?
Bakteriální infekce
Bakteriální infekce mohou vzniknout řezem, jenž pak bakterie používají jako vstupní bod.
Foto: Shutterstock
Autorka: Kateřina Málková

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account