Duševní pohoda každého z nás má mnoho podob. A i ta dobrá nemusí vždy znamenat, že jsme neustále šťastní. Můžete snadno žít s problémem duševního zdraví, ale právě teď se cítíte dobře. Nebo možná nebudete mít problém s duševním zdravím, ale v tuto chvíli bojuje se svou pohodou. Jedno je však jisté: špatná psychická pohoda může ovlivnit váš vzhled. Jak se tomu vyvarovat? Máme pro vás pár tipů…

Čím začít, abyste dosáhli psychické pohody?

Dejte si čas, abyste zjistili, co u vás funguje. Různé metody mohou fungovat na různé typy osobností.

Jděte vlastním tempem

Postupujte krok za krokem. Pokud pro vás bude i první krok příliš náročný, zkuste si i ten rozdělit do menších kroků

Buďte k sobě laskaví

7 tipů, jak docílit toho, aby naše psychická pohoda neovlivnila náš vzhled

Foto: Shutterstock

Najděte si způsob, jak relaxovat

Zkuste se zamyslet nad tím, jak si nejlépe odpočinete. Pokud vám nějaká aktivita, prostředí nebo poloha pomáhá, zkuste si najít čas, abyste si zařadili ke svému každodennímu životnímu stylu. Může jít o relaxační koupel, procházku nebo poslech vašeho oblíbeného hudebního alba. Pokud je pro vás obtížné „vypnout“, můžete vyzkoušet různé dechové techniky nebo relaxační cvičení.

Foto: Shutterstock

Naordinujte si pauzu kdykoliv to jen potřebujete

Pokud vás přemůže stres, zastavte se a dejte si pauzu. Změna prostředí vám může pomoci uvolnit se a zmírnit pocitu úzkosti. Někdy stačí i pár minut a nadechnutí a vydechnutí u otevřeného okna. Jindy pomůže například masáž nebo víkend s kamarádkou v lázních. 

Foto: Shutterstock

Dělejte něco, co vás baví

Pokud si každý den uděláte čas na něco, co vás naplňuje a baví, uděláte něco nejen pro svou psychickou pohodu, ale i pro sebe. Může to být vaření nových jídel, kurzy keramiky nebo lekce španělštiny. Důležité je, že to bude činnost, kterou budete dělat s láskou.

Foto: Shutterstock

Soustřeďte se na současnost

Zaměřit pozornost na současný okamžik může být pro vaši psychickou pohodu velice užitečné. Můžete tomu říkat třeba všímavost. Právě k ní vás dovedou osvědčené techniky jako je například meditace nebo dechové cvičení. Začít můžete i velice malými kroky a svoji všímavost tříbit při věcech, které děláte zcela běžně jako je například při jídle nebo osobní hygieně. Ukázalo se, že zaměřením se na současno může lidem pomoci více si uvědomovat jejich myšlenky i pocity. 

Foto: Shutterstock

Pečujte o sebe

Psychická pohoda jde ruku v ruce s vaším vzhledem. Vytvořte si kosmetickou rutinu, která vám pomůže relaxovat a cítit se při každém pohledu do zrcadla dobře. Vyberte si den v týdnu, kdy si dopřejete dlouhou koupel, použijete oblíbený peeling nebo masku na vlasy. Nebude hlídat čas, kontrolovat telefon ani se jakkoliv jinak vyrušovat. Ideální jsou pro tyto vaše kosmetické seance například vonné éterické oleje, které můžete použít například do vany nebo v podobě olejů na tělo.

Foto: Shutterstock

Vyrazte do přírody

Trávení času v přírodě může snadno a rychle pomoci zlepšit vaši náladu a snížit pocity stresu a úzkosti. Naplánujte si sami nebo s rodinou pravidelné výlety nebo procházky. Nejenže strávíte čas společně, ale ještě uklidníte své myšlenky.

Foto: Shutterstock

Přemýšlejte o tom, co jíte

To, co jíme, může ovlivňovat naši psychickou pohodu, včetně naší nálady nebo úrovně energie. Existujte spousta rad, která jídla bychom měli nebo naopak neměli jíst. To může být samo o sobě matoucí a způsobovat vám úzkost. Nakonec se snadno můžete cítit provinile za to, co jíte. Zbavte se takových pocitů a snažte se vybírat jídla, která budou nutričně vyvážená a budete je jíst s láskou. 

Foto: Shutterstock

Zdroj: Wikipedia Commons, WHO, MUNI – Masarykova univerzita

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
3 Komentářů
  1. Tereza Poláková 1 měsíc ago

    Psychická pohoda to bylo něco, co jsem v posledních letech hodně postrádala. Pomohlo mi celý svůj život přehodnotit a taky japonské umění IKIGAI , které mi dalo takovou berličku, o kterou jsem se mohla opřít a najít ve svém životě nějaký smysl a řád. S tím postupně přichází i vnitřní klid.

  2. Iva Pekařová 1 měsíc ago

    Kdyby to tak u nás fungovalo, tak bych si nechala přes dovoz květin udělat taky nějakou radost. Ale bohužel, to bychom museli asi bydlet v nějakém jiném městě než tam kde prostě momentálně jsme. Jako jasně, vesnice dobrá, ale ne na tady ty akce a příjemné služby.

  3. Iva Pekařová 1 měsíc ago

    Právě tak jak píšete v tom článku. Je důležité si nastavit určité mantinely a těch se držet. Přesně proto mně třeba vyhovuje keto dieta a chtěla bych to takto praktikovat několik let. Člověk se krásně vyváží. A masíčka si můžu dát kolik chci, to je taky super.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account