Dáváte si novoroční předsevzetí? Podle průzkumu společnosti Nielsen je nejčastějším novoročním předsevzetí právě cesta za vysněnou postavou. Na jednu stranu je to skvělé, protože tak budete dělat něco pro své zdraví a pečovat o své tělo, ale na druhou stranu až 90 % z nich končí v půlce ledna vaším pocitem totální frustrace a zklamání. Proto je daleko lepším přístupem než předsevzat si takové to klasické „chci zhubnout“, pojmenovat konkrétní cíl (nebo cíle), které si plánujete splnit v nadcházejících týdnech nebo měsících. Věřte, že pokud dáte svým snům reálnější představu, snadněji se doberete konečného výsledku. Šance na úspěch je jen a jen ve vašich rukou a závisí na ochotě přijmout změnu a vytrvat. Jdete do toho s námi? 

Jak zajistit, aby vaše novoroční předsevzetí zhubnout bylo úspěšné? 

Foto: Shutterstock

1. Stanovte si správné cíle

Gratulujeme! Pokud jste se rozhodli zhubnout a posunout se blíže k vaší zdravé a fit postavě, udělali jste velký krok. Jednou z největších chyb, které lidé ale často dělají, je, že jejich primárním cílem je určitá váha a velice krátký čas. To poté znamená, že se z nadšení a euforie velice brzy přesunete do pocitu frustrace, a s jakoukoliv sportovní činností, jež pomáhá vašemu zdraví, skončíte. Místo toho, abyste se snažili jen shodit pár kilo, zaměřte se proto třeba na to, jak získat více energie, větší výdrž nebo lepší spánek. Zároveň mějte na paměti, že svaly jsou vždy těžší než tuk, takže i pokud budete hubnout, může se ručička váhy posunovat opačným směrem nebo stagnovat. 

Foto: Shutterstock

2. Zapomeňte na strategii „všechno nebo nic“

Jedno „špatné“ jídlo a vaše úsilí za posledních 3 týdny vyletělo komínem? Špatná volba! Nejlepší způsob, jak se na jídlo dívat, je neškatulkovat ho do kategorií „vždy“ a nebo „nikdy“. Vaše stravovací návyky jsou volby, které děláte každý den. Snažte se držet se rad odborníků a přidejte do svého jídelníčku více zeleniny, vlákniny, bílkovin nebo ovoce. A pokud budete mít chuť dát si jeden den k obědu pizzu nebo jako dezert oblíbený dortík, svět se nezboří! Důležité je vrátit se ke svým zdravým stravovacím návykům a být v nich i nadále konzistentní. 

Foto: Shutterstock

3. Buďte vytrvalí

Důslednost je alfou a omegou vašeho úspěchu. Začátkem ledna všichni cítíme euforii a jsme připraveni udělat nový rok „svým“ rokem. Cvičit minimálně 6x týdně a jíst zdravá jídla se zdá jako něco, co nebude do budoucna žádným problémem a vy nechápete, proč jste se do toho nepustili už dříve. Jenže po pár týdnech je realita naprosto jiná… Jen tak tak jste zvládli vyndat jógamatku tento týden jednou, kalendář se vám zaplnil tak, že k obědu míváte sušenku nad počítačem, a vaše předsevzetí vylítlo komínem než roztála poslední vločka. Vyvarujte se toho! Jednoduchým řešením je nastavit si svoje cvičební i stravovací rutinu tak, aby byla reálně proveditelná i během náročnějšího pracovního nebo rodinného období. A vytrvat! Konzistence je jedinou cestou k úspěchu.

Foto: Shutterstock

4. Nastavte si deadline

Dejte si pozor, abyste svými předsevzetími i se sebou samotnými nezacházeli příliš tvrdě. Přílišné omezení příjmu kalorií, náročný fitness program a mnoho dalšího může způsobit to, že budete svému tělo spíše škodit než mu pomáhat. Příliš rychlé hubnutí totiž povede ke ztrátě svalové hmoty a vy se snadno vystavuje tomu, že svou váhu velice brzy zase získáte zpět. Naopak malé pokroky dlouhodobějšího charakteru jsou přesně to, co potřebujete, aby jste se přiblížili k vaší vysněné postavě. Klíč k úspěchu? Nastavte si termín, udělejte si konkrétní plán a rozdělte si cíle na menší části. Tak budete mít snadněji přehled o tom, jak moc se přibližujete ke splnění svého cíle a vysněné postavě.

Foto: Shutterstock

5. Oslavte své úspěchy

Většina našich životů se odehrává v každodenních momentech, a proto se těšte z těch všech „malých velkých“ úspěchů, které vás krok po kroku posunují k vašemu cíli. Buďte na sebe pyšní a neváhejte se odměnit! Může to být relaxační masáž, sklenička s přáteli nebo návštěva nehtového studia. Cokoliv, co vás udělá šťastnými se počítá!

Foto: Shutterstock

Zdroj: Wikipedia Commons, Realreal, Nielsen

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
10 Komentářů
 1. Lenka Hudečková 1 rokem ago

  Vloni se mi podařilo 8 kg dát dolů, letos bych chtěla 10 kg 🙂

 2. Snažím se, snažím….ale nějak to stagnuje 🙁

 3. MADAMACE 1 rokem ago

  Předsevzetí je obtíčné, když se je nedaří plnit, zhubnout bych chtěla.

 4. PetraVelíková 1 rokem ago

  Snažím se, ale jídlo je prostě můj velký nepřítel. Už aby bylo léto, v létě se vždycky hubne snadněji.

 5. VěraTománková 1 rokem ago

  Já se ted vracím k delene strave 🙂

 6. KláraOdehnalová 1 rokem ago

  Já si raději žádná předsevzetí nedávám, spíše malé cíle, které se snažím krok po kroku během roku plnit. Ale musím říct, že ani s těmi cíli to u mě není zcela ideální. 🙂

 7. MartinaBěhalová 1 rokem ago

  Mít dobrou kamarádku která mě podpoří a půjde se mnou do toho, tak neváhám. Novoroční předsevzetí mi většinou nevydrží.

 8. ŠárkaMariana 1 rokem ago

  Mně pomohlo zhubnout, když jsem se naučila vařit zdravá jídla, která mi zároveň chutnají. Dost často se jedná o asijskou nebo i středomořskou kuchyni (těstoviny dávám např. celozrnné, ale ne vždy – podle toho, co zrovna ukazuje váha 😀). Pro mě musí být jídlo vždy dobře dochucené. Takový lilek je třeba skoro bez chuti, ale stačí přidat česnek, sůl, tymián, oregano, olivový olej a parmezán – a je to úplně o něčem jiném 😊

 9. Kristýna Štírová 1 rokem ago

  Ono je to podle mě taky trochu o tom, že se upínáme na ten nový rok. Ono to, že se v kalendáři píše nový letopočet reálně nic nezmění. Jasně, spousta z nás to má spojené s novými začátky a já si taky pravidelně na https://www.sportli.cz/ nakupuji po novém roce běžecké boty, činky a já nevím co všechno. Ale důležitější je podle mě vědět, že hubnout můžete začít kdykoliv. 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account