Právě si říkáte, že se vám vůbec nechce do koupelny? Ono se možná vůbec nic nestane, když hygienu vynecháte. Dvojnásob to platí to pro jedince s citlivou a velmi suchou pokožku, kterým by voda mohla naopak ublížit!
S trochou nadsázky je možné říci, že sprchování rozdělilo odborníky na dva nesmiřitelné tábory. Jedni tvrdí, že provádět tuto očistu každý den je základem zdravé existence, zatímco pro jiné je dostačující omýt své tělo obden. Jak to tedy je? Pravdou je, že oba názory jsou vlastně správné. Potřeba mýdla totiž záleží na více faktorech. Co všechno ji ovlivňuje?
Úroveň fyzické aktivity jako ukazatel
„Sprchujeme se, abychom odstranili maz, odumřelé kožní buňky, pot, bakterie i další nečistoty. Všechno, co se hromadí na kůži, může vést k čemukoli od pupínků až po bakteriální či plísňové infekce. Pro jedince, kteří jsou náchylní k akné, je hygiena po cvičení naprostá nutnost i prevence, díky které se situace nezhorší. Pokud máte naspěch, po každé fyzické aktivitě doporučuji alespoň se otřít se vlhkou žínkou,“ vysvětluje dermatoložka Heidi A. Waldorf z amerického New Yorku.
Dobře, vyznavači sportu by se tedy měli držet jasných pravidel. Ale co ti ostatní?
Typ pleti. I ten má do toho co mluvit
„Máte-li citlivou nebo velmi suchou pokožku, úplně postačí, když se vykoupete každý druhý den. Tím snížíte riziko svědění, zánětů i vyrážek,“ domnívá se další dermatoložka, tentokrát Nada Elbuluk, která působí na Univerzitě Jižní Kalifornie.
Expertka zároveň dodává, že typ pleti se může změnit s věkem, neboť s procesem stárnutí klesá i produkce olejů a kolagenu. I kvůli tomu není nutné hygienu nijak přehánět.
V potaz berte i roční období
„V chladných a suchých měsících je obecně lepší sprchovat se méně často, protože extrémní teplotní výkyvy kůži škodí, přičemž mohou způsobit celou řadu nepříjemných komplikací. Je také dobré používat šetrné prostředky, a to nejlépe bez chemických přísad. Zvláštní důraz se pak klade na teplotu vody, jež by neměla být extrémně horká, ale spíše vlažná,“ zastává názor výše zmíněná specialistka.
Foto: Shutterstock
Autorka: Klára Dostálová

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account