Jak si užít léto bez komplikací

Blížící se léto znamená pro ženy, které si prošly opakujícími se vaginálními infekcemi, jasnou informaci: vyhni se koupališti co největším obloukem. Jde to ale i jinak? Samozřejmě! Pojďme společně otevřít další z tabu témat, užít si teplé dny se vším všudy a být v bazénu (jednou pro vždy) dole bez starostí.

Nalijme si čistého vína

Nebo vody? S infekcemi z veřejných bazénů totiž souvisí jeden důležitý fakt, a to, že je nechytnete pokaždé, kdy se v bazénu vykoupete. Záleží na mnoha faktorech. A tak, i když je opatrnost na místě, nenechte si letní osvěžení vzít úplně.

Rozhodně záleží na intenzitě. Jste profesionální plavkyně nebo do bazénu sotva trefíte? V prvním případě, tedy při dlouhém pobytu ve vodě, si dávejte pozor na podráždění a rozhození vaginálního mikrobiomu (co že je to ten mikrobiom?). Poškozená mikroflóra je totiž prvopočátkem všech potíží. Nezapomeňte tak pravidelně podporovat její obnovení vaginálními čípky. Díky laktobacilům, které obsahují, zvýšíte imunitu vaginálního epitelu.   

Jako další faktor můžeme zmínit nepříjemný smrad chloru. Pokud ho cítíte, je to dobrá zpráva. Proč? Pravděpodobně si díky němu nezavlečete do své yoni nějakou bakterii. Jinak tomu ale bude v případě termálních koupališť, kde se většinou nepoužívá. Romantiku v teplém bazénu pod širým nebem může narušit větší riziko infekce nejen kvůli chloru samotnému, ale také delšímu času, který v bazénu trávíte. Nenechte si ale kazit dovolenou – každé středisko musí samozřejmě splňovat hygienické standardy, a tak se ani pobyt v termálech automaticky nerovná jisté infekci.

Já na ně ale trpím – jak to vyřeším?

Série Příběhů vagíny vám má kromě otevření témat, která jsou tabu, dát i tipy a rady jak být dole bez starostí. Tak jdeme na to!

Řešení je mnohem příjemnější, než byste si mohly myslet. Až půjdete příště kupovat nové plavky, vyberte si rovnou dvoje nebo troje a vezměte si je s sebou k bazénu. Nejde ale o to ukázat, kolik outfitů máte ve své sbírce. Pravidelné převlékání vám pomůže vyhnout se vaginální zápařce, která je živnou půdou pro kvasinkovou infekci.

Pomocníkem při předcházení infekcím by mohl být i tampon. Sice se názory různí, ale gynekoložka MUDr. Kristýna Koutná je spíše pro: „Občas je doporučuji těhotným ženám, u kterých je riziko infekce větší. I tak ale není vhodné mít jej celý den, po koupeli je třeba ho vždy vyndat. Tohle pravidlo platí jak pro těhotné, tak i netěhotné ženy.“

„Dále existují tampony napuštěné probiotiky nebo speciální tampony s vazelínou – oba můžete použít jako prevenci, pokud plánujete dovolenou. V kombinaci s častou výměnou plavek, pravidelným mytím, dostatečným osušením a správnou hygienou rukou vám budou velmi dobrými pomocníky.“ dodává Kristýna. Chránit se před nepříjemnými vaginálními infekcemi můžete i vaginálními tobolkami s antimikrobiálním účinkem.

S infekcí do bazénu nelez

Při vulvovaginálním dyskomfortu se držte trochu poupraveného zlatého pravidla „s infekcí do bazénu nelez“. Nejen s ohledem na ostatní, ale hlavně kvůli sobě samé. Výtok se kvůli vodě a zapaření může velmi rychle zhoršit a infekce by se tak mohla snadněji rozšířit na čípek, dělohu i přilehlé orgány. Je to sice extrémní případ, ale prevencí se vyhnete antimykotikům a antibiotikům. Ty přece žádná z nás zbytečně brát nechce.

Pokud už nějakou dobu infekci léčíte, platí pro vás předešlé “rčení“ dvojnásob. Léčba vaginálními globulemi by totiž mohla být zbytečná. Rozpustily by se a odtekly pryč (respektive do bazénu), místo toho, aby vám vytekly do vložky a působily tak jak zevnitř, tak z venku (na oblast vulvy).

A co sauna – alespoň tam můžu?

I pro sauny platí základní hygienická pravidla, a tak by mělo být riziko přenosu infekce minimální. Držte se ale raději slov paní doktorky, díky kterým se nepříjemnému svědění a pálení vyhnete: „Pokud si vždy sednete na své čisté prostěradlo, pak by sauna jako taková neměla být problém. Saunový rituál má navíc svá pravidla – pobyt v horku je vystřídán studenou sprchou nebo bazénkem. Nikde nejste příliš dlouho a pokud se veřejné sauny i lidé v nich drží zmíněných hygienických pravidel, pak k obtížím vůbec dojít nemusí.“

Tak si běžte udělat hezčí den koupí nových plavek a užijte si léto u vody!

#PoweredByGynella

Foto: Shutterstock

Zdroj odborných informací: MUDr. Kristýna Koutná

Tagy:
1 Komentář

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account