Byla doba, kdy se to nevědělo. A když vědělo, tak se o tom příliš nemluvilo. Takzvané tabu. Tabu, které stálo mnoho životů. Dnes už ale máme dostatek informací, tak si zopakujme ty zásadní a podpořme světový den boje proti AIDS.

39 milionů lidí na světě žije s HIV, v České republice je HIV pozitivních téměř 4,5 tisíce obyvatel. HIV je virus, který napadá imunitní systém člověka a oslabuje ho. Jeho pokročilým stádiem je AIDS, kdy se již imunita nestačí bránit závažným ani běžným infekcím, což může mít pro pacienta fatální následky,” vysvětluje MUDr. Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono.

Fáze a projevy

Inkubační doba může trvat až 10 měsíců, ačkoliv první projevy se objevují mezi 2. až 6. týdnem od nakažení. Příznaky připomínají chřipku, může se objevit horečka, zvětšení uzlin, bolest hlavy a svalů či pocity nevolnosti. „Ideální je se nechat testovat za 2 až 3 měsíce po rizikovém chování. Do té doby by se měl člověk chovat zodpovědně – používat kondom nebo dodržet sexuální abstinenci,” říká Kateřina Šédová. 

Následující fáze infekce může být bezpříznaková a trvat 2 roky až 10 let. Ač nakažený nemusí cítit, že je něco špatně, imunitní systém postupně slábne. V dnešní době je však možné bezpříznakovou fázi, a tím i délku života, výrazně prodloužit, zároveň díky tomu u většiny nakažených nedojde k rozvoji AIDS. Důležité je proto detekovat HIV pozitivitu a zahájit léčbu co nejdříve. 

Prevence a testování

Preventivní testování hraje klíčovou roli zejména po rizikovém pohlavním styku nebo v případě, že člověk spadá do rizikových skupin. Ty zahrnují pracovníky sexuálního průmyslu, injekční uživatele drog, jedince provozující anální sex a transgender ženy. V České republice existuje mnoho míst, kde je možné anonymní testování, kontakty naleznete na stránce Tady a teď.

Ochrana před HIV

Jedinou antikoncepční metodou proti přenosu HIV je kondom. Existují také léky PrEP, snižující riziko nákazy o 90 – 94 % a PEP, který se užívá po rizikovém styku, optimálně do 72 hodin po něm, může pak snížit riziko o 80 %. I tady samozřejmě platí pravidlo – čím dříve, tím lépe.

Tak se opatrujte. Přeci jen, asi každý z nás slyšel příběh, který začínal větou „To se mi nemůže stát…

Zdroj: MUDr. Kateřina Šédová, Loono

Foto: unsplash, Radek Vebr, Petr Vagner

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account