Není žádným tajemstvím, že úzkost může s vaší myslí dělat divné věci. Ale fyzické příznaky úzkosti mohou být stejně nepříjemné a nepředvídatelné – každý, kdo kdy prodělal panickou ataku, se za to může zaručit. Abychom to ještě více zkomplikovali, můžete dokonce pociťovat příznaky fyzické úzkosti, aniž byste se cítili emocionálně úzkostní (nebo alespoň aniž byste si toho byli plně vědomi). 

Zatímco náš mozek přemítá o obavách nebo strachu, které vás pohlcují, zároveň to signalizuje produkci silných stresových hormonů. Je to vlastně způsob, jakým se vás vaše tělo snaží chránit před vnímaným nebezpečím nebo poškozením (díky, evoluce!). Ale protože většina vašich úzkostných myšlenek pravděpodobně ve skutečnosti nepochází ze situací života nebo smrti, nakonec se prostě vypořádáte s kaskádou příznaků, které vás zanechají vyděšené, vyčerpané nebo obecně v mizerné náladě.

Určitě vás napadá, jaké to jsou druhy příznaků? Pojďme se do nich ponořit trošku více. Pokud si nejste jisti, zda fyzické věci, se kterými se potýkáte, jsou skutečně varovné signály pro intenzivní stres nebo obavy, může vám pomoci můj malý průvodce. 

Jaké jsou nejčastější fyzické účinky úzkosti a co můžeme udělat proto, abyste se začali cítit lépe:

1. Bušení srdce

Pocit, že vaše srdce náhle tluče dvakrát (nebo třikrát) rychleji je klasickým příznakem úzkosti. Odborníci říkají, že když máme co do činění s něčím stresujícím, naše nadledvinky holí hormony, jako je adrenalin a receptory ve vašem srdci reagují tak, že přepnou váš srdeční tep na maximum. To může být užitečné ve skutečně nouzových situacích. Rychlejší srdeční frekvence vám umožní napumpovat více krve do vašich velkých svalů, abyste mohli teoreticky utéct nebo bojovat s hrozbou. Ale pokud máme co do činění s úzkostí, to bušící srdce by mohlo vyvolat další pocity úzkosti a udržovat vás tak v začarovaném kruhu stresu.

2. Zadýchávání se

Kyslík cirkuluje kolem vašeho těla prostřednictvím vašeho krevního řečiště. Když vaše bušící srdce zvýší rychlost, jakou vaše krev cirkuluje, vaše dýchání se může zrychlit, abyste získali více kyslíku. Opět to může být užitečné, pokud potřebujete překonat skutečnou hrozbu. Ale příliš rychlé dýchání – které může vést k hyperventilaci nebo nadměrnému zadýchání se – může ve skutečnosti zesílit mnoho fyzických příznaků úzkosti, protože narušuje rovnováhu kyslíku a oxidu uhličitého v těle. Proto experti často mluví o břišním nebo takzvaném hraničním dýchání. Jedná se o uzemňovati techniku, kdy v podstatě dýcháte pomalu a hluboko tak, že skutečně používáte svou bránici. Výzkumy ukazují, že může mít skutečně pozitivní vliv na fyziologický i psychický stres. 

3. Neustálé vyčerpání

Pocit, že jste neustále unaveni a vaše tělo tak nějak opotřebované, je dalším fyzickým příznakem, který je potřeba vzít na vědomí. Pro začátek, úzkostí aktivovaný vzestup stresových hormonů vás může udržet v pohotovosti, což je svým způsobem velice vyčerpávající. Ale je tu další faktor, který přispívá k únavě: spánek a úzkost mají komplikovaný vztah, což nás přivádí k dalšímu symptomu…

4. Potíže se spánkem

Pokud máte potíže s usínáním nebo se v noci probouzíte, může být právě úzkost na vině. Zvýšené hladiny hormonů, jako je kortizol a adrenalin, znesnadňují dobrý noční spánek, protože vaše tělo nemusí být schopno se dostatečně uvolnit, aby si odpočinulo. Ani neustále vířící myšlenky, nejsou právě nejlepším receptem na skvělý spánek. Aby toho nebylo málo, problém se často může změnit v začarovaný kruh. Boj o dostatek spánku (a popíjení kávy brzy ráno, abyste byli schopni fungovat) ve vás nakonec způsobí ještě větší úzkost, což ještě více znesnadní vaše budoucí usnutí a stále dokola. 

5. Svalové napětí

Podle odborníků se vaše svaly napínají jako součást vaší stresové reakce. A dlouhodobé držení částí těla ve strnulé pozici může ve skutečnosti vést k bolestivému napětí. Proto také mnoho lidí, kteří trpí úzkostí uvádí, že se cítí jakoby sevřeni v krku, na zádech nebo v ramenou. Zatnuté svaly mohou být problémem i vaší čelisti nebo příznaky bolesti hlavy. 

6. Žaludeční potíže

Úzkost umí tvrdě zasáhnout i váš žaludek. Lidé s úzkostí si mohou všimnout obecné bolesti břicha, zácpy, průjmu nebo jiných druhů zažívacích potíží. Plynatost a nadýmání se také mohou stát pravidelným fyzickým příznakem úzkosti. Předpokládá se, že všechny potíže vašeho břicha pocházejí z toho, co odborníci nazývají osa „střevo-mozek“. Tedy komunikačním systémem mezi vaším mozkem a střevním nervovým systémem, který řídí vaše trávení. 

7. Nevolnost

Vzhledem k celkovému účinku úzkosti na váš trávicí systém nemusí být překvapením, že pocit nevolnosti je dalším běžným fyzickým příznakem. Studie publikovaná v časopise General Hospital Psychiatry ve skutečnosti zjistila, že lidé, kteří se pravidelně hlásí k příznakům nevolnosti, měli více než třikrát vyšší pravděpodobnost, že budou mít úzkostnou poruchu ve srovnání s těmi, kteří žádné potíže neměli.

8. Nepřetržité nervové pocení

Pokud se již potýkáte s úzkostí, časté pocení to může jen zhoršit. Kdo se chce starat o skvrny na košili či zpocené dlaně, když se cítí ustaraný a ve stresu? Bohužel pocení je podle odborníků běžným fyzickým příznakem úzkostných poruch. Bonusem navíc je to, že jakmile se pot smísí s bakteriemi, které jsou přítomné na vaší pokožce, můžete také zaznamenat zvýšený tělesný západ.

9. Snížená nebo naopak zvýšená chuť k jídlu

Úzkost má zvláštní schopnost způsobit, že úplně ztratíte zájem o jídlo – nebo po něm naopak budete toužit neustále. Podle odborníků mají hormony jako adrenalin tendenci potlačovat chuť k jídlu, když je vaše tělo nastaveno v režimu „bojuj a uteč“. Protože taky kdo má čas se zastavit a jíst, když se na něj chystá vrhnout tygr? Ale hormony uvolňované z pocitů chronické úzkosti nebo stresu, jako je kortizol, mohou ve skutečnosti zvýšit váš zájem o tučná a sladká jídla. Jinými slovy, existuje vědecký důvod, proč se půllitr mátové čokoládové zmrzliny zdá přitažlivější, když jste nervózní.

10. Třes

Pokud jste se někdy před velkou událostí třásli strachem, víte, jak vaše tělo reaguje pod tlakem. Ukázalo se, že nepotřebujete externí spoušť, jako je děsivá prezentace nebo důležitá schůzka, abyste se začali třást jako list. Právě třes a chvění může být podle odborníků vedlejším produktem hormonů vyvolaných úzkostí.

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
1 Komentář
  1. Romana Mlynářová 2 roky ago

    🙂 Pravda pravdoucí

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account