466

Milujete geometrii precizně vyvedených staveb? Nemůžete se vynadívat na ladné křivky zámku ve vašem městě anebo vás jednoduše fascinuje vše, co je spojeno s průmyslovými stavbami? Pak si kousek podobné krásy pořiďte  i domů. Není na tom nic těžkého – stačí jen vhodně zvolit motiv a efektně ho zařadit do stávajícího vybavení interiéru.

Důvodů, proč si zvolit tento motiv, existuje celá řada. Jde o vhodnou dekoraci zejména do společenské místnosti nebo tam, kde lidé poprvé vstupují do vašeho domu. Architektura totiž dodává všemu okolo sebe zdání harmonie a preciznosti. Ovšem stejně dobře se hodí i do prostor určených pro relaxaci. Pokud totiž sníte například  o cestě do Paříže, není nic jednoduššího, než si pověsit přímo nad svůj čtecí koutek slavnou Eiffelovku.

Fototapeta Eiffelovy věže v obývacím pokoji

Jaká fototapeta architektura se bude hodit právě do vašeho interiéru

Aby vaše  fototapeta na zeď opravdu vynikla, nesmíte ji pořizovat bez předchozí přípravy. A co tedy vzít v úvahu? Ve hře je především barva pozadí, ta musí jít s hlavní barvou fototapety nebo i obyčejné tapety ruku v ruce. Nemusí být identické, ovšem rozhodně by nesměly být ve vzájemném kontrastu. A dejte si pozor i na to, jak je samotná tapeta postavena.

Pokud má mít spíše odpočinkový charakter, pak se její motiv musí skládat převážně (byť ne výhradně) buď z teplých nebo naopak studených barev, kombinace obojího totiž působí disharmonicky – což sice může ponouknout k činnosti část našeho mozku zodpovědnou za kreativitu, ovšem k odpočinku se něco podobného určitě nehodí.

A jaké pozadí zvolit, aby byl výsledek dokonalý? Ideální jsou ta neutrální, jako je například světle modrá a světle zelená, bílá nebo barva slonové kosti, pastelově růžová, béžová, světle nebo tmavě šedá, broskvová apod. S žádnou z těchto tapet tak určitě nesáhnete vedle.

Fototapeta most v japonské krajině

Co symbolizují fototapety mosty

Mezi aktuálně nejoblíbenější prvky mezi fototapetami rozhodně patří vyobrazení mostů. A to především proto, že jde o prvky, které něco spojují. Zatímco na eurobankovkách jde o symbolickou propojku mezi kulturami, v interiéru může jít například o propojení duší, různých částí místnosti nebo třeba myšlenek. Fantazii se v tomto ohledu rozhodně meze nekladou.

A vůbec nezáleží na tom, jestli vsadíte na zpodobnění jedné konkrétní stavby anebo zvolíte spíše fantasy objekt, který se ztrácí v mlze nebo třeba v rozkvetlých třešních (jen pozor na tradičně oblíbené japonské motivy – příliš mnoho barev leckdy svádí spíše ke kýčovitosti než k výběru skutečně plnohodnotné dekorace interiéru).

Foto: se souhlasem Myloview.cz

Fototapeta na zeď a kombinace motivů

Může mít vaše fototapeta s architekturou v místnosti společnost anebo jí to spíše sluší samostatně? Takovou otázku si často pokládají lidé, kteří se při výběru motivů nemohou rozhodnout. A jaká je odpověď? Pokud patříte mezi váhající část společnosti, pak vás spíše nepotěší.

Pokud máte místnost dostatečně velkou a nabízí tedy několik různých možných úhlů pohledu, pak je kombinace různých druhů tapet s výraznými motivy možná. Důležité je, aby se pokud možno nikdy nedostaly do jedné pohledové linie. Jinými slovy – pokud váš relaxační koutek odděluje od zbytku místnosti třeba paraván nebo vzrostlá palma, pak si do něj klidně dopřejte docela jinou výzdobu – ve všech ostatních případech však doporučujeme mít v místnosti jen jednu fototapetu s architektonickými prvky. Jedině tak vaše fototapeta město nebo jiná dostatečně vynikne. 

Kombinace fototapet s jinými tapetami

Zbývá ještě rozřešit jednu otázku – kombinace fototapety s jiným druhem dekorace na zeď. Všeobecně platí, že 3D tapety na zeď nejlépe vyniknou samostatně, o těch jiných to však neplatí. Jako pozadí je tedy možné bez problémů použít i jinou tapetu a nikoli jen malbu. A totéž platí i o doplňkové dekoraci stěn. Aby však vše vypadalo dobře, musíte se držet správného výběru barev, materiálu i tloušťky tapety – příliš velké rozdíly mezi těmito aspekty totiž výslednému dojmu rozhodně nesvědčí. 

Foto: se souhlasem Myloview.cz

Tagy:
2 Komentářů
  1. Romana Mlynářová 1 měsícem ago

    Ozvláštní prostor

  2. Naděžda Křičenská 1 měsícem ago

    Mně se líbí fototapeta most v japonské krajině.

Napište komentář

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account