Máte pocit, že i přes veškeré úsilí vynaložené na cvičení, dodržování zdravého životního stylu či nějaké specifické diety se vám stále nedaří zhubnout? Tento stav může mít na svědomí skryté onemocnění s názvem lipedém. Jedná se o chronické onemocnění, jež postihuje především ženy a projevuje se abnormálním hromaděním tukových buněk v určitých částech těla. Ponejvíce bývají postiženy dolní a horní končetiny. Lipedém častokrát lidé zaměňují zcela mylně s obezitou, avšak při znalosti jeho charakteristických příznaků a příčin jej snadno identifikujete. Pojďme se tedy na toto onemocnění podívat podrobněji, postihuje totiž každou desátou ženu, takže se s ním s velkou pravděpodobností můžete setkat.

Co je vlastně lipedém?

Lipedém je chronické onemocnění, při kterém dochází k nadměrnému ukládání tuku, zejména na nohou a pažích, ale také v oblasti hýždí a boků. V České republice jde stále o málo známé onemocnění vyskytující se téměř výhradně u žen. Identifikovat můžeme tři různé fáze, jen přesná příčina jeho vzniku dosud není známa a bohužel v současné době neexistuje ani možnost plné léčby lipedému. Co však lze, je zmírnění onemocnění a zpomalení jeho růstu, a to několika způsoby. Základním předpokladem je ale včasná diagnóza a s tím související co nejrychlejší započetí léčby. Právě to má totiž markantní dopad na kvalitu života lipedémických pacientek.

Hormony jako hlavní viníci

Prozatím bohužel nebyla zcela objasněna přesná příčina vzniku lipedému, nicméně lékaři se přiklánějí k tomu, že hlavní úlohu sehrávají hormonální faktory, genetika a hormonální změny, k nimž dochází například během puberty, v těhotenství nebo v období menopauzy. V mnoha případech se toto onemocnění dědí z matky na dceru.

Nejčastější příznaky lipedému

Pojďme se nyní podívat na několik charakteristických příznaků, jež vám mohou napovědět, zda se ve vašem případě jedná o lipedém. Zbystřete, pokud:

1. I přes dodržování diet a cvičení nemůžete zhubnout

2. Vaše horní část těla je štíhlejší než ta dolní

3. Snadno se vám tvoří modřiny

4. Trápí vás bolestivé a nateklé nohy

5. Během dne se vám otékají nohy

6. Pociťujete těžké nohy

7. Při tlaku na dolní končetiny cítíte bolest

8. Během noci vás bolívají nohy

Foto: se souhlasem LIPOELASTIC

Léčba lipedému

Jak již bylo řečeno, lék na lipedém prozatím nebyl nalezen, avšak i přesto mají pacientky určité možnosti. Následující metody pomáhají zmírňovat či pozastavit příznaky lipedému a tím zlepšit pacientkám kvalitu života.

Kompresní terapie

Kompresní prádlo napomáhá snižovat otoky nohou a ulevovat od bolesti díky tlaku, který vyvíjí na lymfatický systém. Na českém trhu nabízí takovéto prádlo například společnost LIPOELASTIC. Navrženo je tak, aby se hodilo pro každodenní nošení a lipedémické pacientky nijak neomezovalo.

Foto: se souhlasem LIPOELASTIC
Manuální lymfodrenáže

Cílem speciálních masážních technik je stimulace lymfatického systému a s tím související snižování otoku, zmírnění nepohodlí a úleva od bolesti.

Liposukční zákrok

Pokud se již pacientka dostala do pokročilé fáze, kdy konzervativní léčba není dostačující, má možnost zvážit provedení liposukce za účelem odstranění přebytečných tukových buněk. U lipedému bývá doporučována metoda liposukce na bázi vodního paprsku, která se vyznačuje svou šetrností k podkoží během odstraňování tukových buněk.

Cvičení

Pohybová aktivita je vždy prospěšnou součástí života. Při lipedému se doporučuje cvičení s nízkou zátěží, jako je plavání nebo chůze. To může pomoci zlepšit krevní oběh, snížit zadržování tekutin a posílit svaly.

Zdravý životní styl

Opomenout určitě nesmíme ani udržování vyvážené stravy, kontrolu hmotnosti a zdravý životní styl. I to je samozřejmě velká pomoc při minimalizaci příznaků a podpoře celkové pohody.

Jestliže vás téma lipedému zaujalo, pak vězte, že v rámci června, jakožto měsíce lipedému, pro vás chystáme spoustu zajímavých rozhovorů. Poznáte Hanku, lipedémickou pacientku, která se s námi podělí o to, jak se žije s touto nemocí. Těšit se můžete i na rozhovory s českými lékaři, jež promluví o možnostech léčby a dalších zajímavostech.

 

Zdroj: LIPOELASTIC

Foto: se souhlasem LIPOELASTIC

Tagy:
7 Komentářů
  1. NelaVávrová 12 měsíců ago

    Tak každému se ukládá v nějaké oblasti těla více tuku než jinde. Tak teď nerozumím zda existuje opravdu nějaké vyšetření, které dokáže říct ano tímto trpíte, dodržujte! Jinak jsem vůbec neveděla a děkuji za rozšíření obzorů. Myslela jsem, že je to problém ukládání se tuků, který je u každého, netušila jsem, že to má název. Akorát to lékaři zřejmě neřeší.

  2. Romana Mlynářová 12 měsíců ago

    Zajímavý článek. dodržuji rady, komprese mi velmi ulevuje od bolesti nohou.

  3. Lenka Hudečková 12 měsíců ago

    A hle, co jsem se tu dnes dočetla, možná je to i můj problém, a nejspíš mé nejlepší kamarádky…. Jsem zvědavá, co na článek ona sama poví… Děkuji za nové informace.

    • Jaroslava Korpášová 12 měsíců ago

      No na to nepovím asi nic, ani nevím, zda je to můj problém. Žádný z lékařů se konkrétně nevyjádřil, jako u nohou mám problém s lymfou, nohy mám hodně zavodněné….Zrovna o víkendu jsem se jen nepatrně škrábla o trn, přes kalhoty, fakt pidi škrábaneček a dva dny mi z rány vytékala po kapkách tekutina. Jinak zrovna dnes jsem poslouchala nový rozhovor s paní doktorkou Cajthamlovou, která v něm mmj. povídala, že tělu se podaří za život zhubnout tak možná 2x. Jakmile se dostaví jojo efekt, tak později už tělo reaguje na snížení příjmu potravin tím, že si vše uchová na “horší časy”, což bych spíš myslela, že se mé osoby týká + také hodně povídala o dědičnosti, což bude další a u mě asi podstatná příčina.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account