Podívejte se na jakákoliv sociální média Facebookem začínaje a Tiktokem konče a pravděpodobně narazíte na někoho, kdo káže o zázraku péče o pleť jménem gua sha. Dlouholetá forma tradiční čínské medicíny se dnes dostala do rukou (skoro) každého – a to z dobrých důvodů. Se sliby, že zvýší krevní oběd, vyčistí a zpevní pleť, také není divu. Je to opravdu takový zázrak? Pravděpodobně se teď těšíte na moji odpověď, ale vezměme to jedno po druhém…

Co je gua sha?

Tato tradiční forma masáže obličeje se v čínské medicíně používá již více než 4000 let. Pokud jde o její název tak: „gua“ znamená škrábat a „sha“ znamená petechie, což jsou drobné, ploché, červené nebo fialové skvrnky na kůži. Běžně se používá v čínské medicíně k masáži kůže – například i na zádech. Tato technika pomáhá posílit průtok krve, uvolnit tepelné toxiny, stimulovat lymfatickou drenář, aktivovat různé body těla a stimulovat imunitní odpověď, jež do dané oblasti přivede prospěšné buňky. Jinými slovy: aktivně tlačíte na svou pokožku, aby se zbavila nežádoucích toxinů a tekutin skrývajících se pod vaší kůží.

Foto: Shutterstock

Jaké jsou výhody gua sha? 

Praxe tradiční čínské medicíny vám může prospět mnoha způsoby navenek i uvnitř.

Některé z těchto působivých výsledků zahrnují: 

– zvýšení krevního oběhu

– uvolnění obličejového a svalového napětí

– odbourání adhezí facií

– pomoc s tvorbou kolagenu

– zkrácení akutního onemocnění, jako je nachlazení nebo chřipka

– snížení zánětu

– pomoc s lymfodrenáží

Existují nějaké vedlejší účinky při používání gua sha? 

Zatímco gua sha je obecně považována za bezpečnou, potenciální vedlejší účinky mohou zahrnovat bolestivost, modřinky a lehké zabarvení. Tyto nežádoucí účinky se mohou objevit, pokud na pokožku působíte příliš velkým tlakem nebo je vaše pokožka dehydratovaná. Důležité je proto nastudovat si přesné používání techniky. K tomu můžete použít nespočet vidí na YouTube (důležité je vybrat ty relevatní) a nebo se poradit s vaší kosmetičkou 

Jak mám svou gua shu používat?

Moje rutina je krok za krokem následující:

1. Než začnete, ujistěte se, že je vaše pleť dokonale vyčištěná.

2. Na péči připravte pokožku přípravkem jako je pleťový olej nebo krém, který je dostatečně hedvábný a hned se nevstřebá, abyste se vyhnuli nepříjemnému „drhnutí“ pleti.

3. Gua shu přiložte ke kůži pod úhlem 15 stupňů, abyste zajistili perfektní masáž, ale zároveň se vyhnuly zbytečnému tření o kůži.

4. Aplikujte jemnými tlakovými tahy směrem ven na krk a obličej. Pokud máte aktivní akné, provádějte gua sha masáž pouze na hrudi a krku. To pomůže zvýšit krevní oběh a snížit zánět, aniž by to podráždilo vaše akné. 

Pokud hledáte inspiraci doporučuji videa skvělé youtuberky Gothamista. Jsou neuvěřitelně uklidňující a návodná. Mrkněte ZDE.

Jakou gua shu si mám vybrat?

Při výběru nástroje gua sha se všichni odborníci shodují na tom, že je důležité zohlednit preference vašeho životnímu stylu a dovedností. Zároveň je důležité se ujistit, že je masážní prostředek vyroben z kvalitního kamene, jako je brian, nefrit, růženín nebo ametyst. Myšlenka je totiž taková, že čím více se vám nástroj líbí, tím více se budete těšit na jeho použití v běžné denní péči. 

Pokud ale chcete svůj výběr orientovat spíše na technickou část, důležitější pro vaše rozhodování bude tvar. V ideálním případě by měl být nástroj plochý, tenký a se zakřivenými hranami. 

Pokud hledáte něco pro začátečníky, odborníci se shodují na tvaru srdce. Jeho design snadno klouže po konturách obličeje a krku, dobře se drží a při cestování nezabere příliš místa v kosmetické taštičce. 

Naše tipy pro skvělé gua sha produkty:

Foto: se souhlasem Sephora

Sephora Collection, 480 Kč

Foto: se souhlasem Milujemekameny.cz

Milujemekameny.cz, 299 Kč

Foto: se souhlasem Notino.cz

Crytallove, Notino, 593 Kč

Foto: se souhlasem Mimilove.cz

Mimilove.cz, 495 Kč

Foto: se souhlasem Notino.cz

Crystallove, Notino, 662 Kč

Je nějaký limit, kolikrát bych měla gua shu používat? 

Technicky ne. Tato otázka se vrací k vašemu vztahu s pletí. Masáž pomocí gua sha lze provádět kdykoliv je pokožka obličeje matná, nevýrazná, oteklá a nebo unavená. Pokud má vaše pokožka tendenci se více přiklánět k citlivosti, odborníci doporučují nedělat masáž více než třikrát týdně. Na druhém konci spektra, pokud je vaše pokožka jako ta moje pevná, ale za to nemá tendenci být zašedlá a unavená, můžete ji používat i dvakrát denně (nebo prostě tolikrát, kolik uznáte za vhodné).

Foto: Shutterstock, se souhlasem Notino.cz, Sephora.cz, Milujemekameny.cz, Mimilove.cz

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
1 Komentář

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account