Nosí je děti po celém světě a jsou velmi často spojené s kulturou a tradicí země. Jasně označují dítě školou povinné a stírají rozdíly. U nás děti uniformy nenosí, snad jen ve vybraných školách. Možná je to škoda, nebo myslíte, že ne? Řada z nich je velmi nápaditá a stydět se za ni děti rozhodně nemusí.
Dívkám sukně, chlapcům kalhoty, všem podkolenky, rozhodně košile, tradičnější národy dětem do školy oblékají  dlouhé tuniky, jiné zas klobouky. Jedno mají společné. Smyslem uniforem je vytvořit společnou komunitu, neupozorňovat na rozdíly. Do jisté míry rodičům šetří peníze za koupi nového a nového oblečení, řeší problém nošení do školy nevhodného oblečení, ale na druhou stranu prý brání v projevu osobnosti dítěte, svobodě projevu. Každopádně alespoň na chvíli zmírňuje tolik problematické srovnávání mezi dětmi, které mnohdy končí konflikty a šikanou. I když ta je problémem, který se rodí zcela jinde, avšak oblečením může začít. O nošení uniforem se vedou neustálé diskuze, zda ano či ne. My v České republice nemáme moc velkou historii školních uniforem, ale zavedení by se možná nesetkalo s tak velkým odporem.


Některé děti ji nenávidí, ale z proběhlých výzkumů je pro ně spíše symbolem hrdosti, je součástí školního studia a vytváří identitu školy. Uniformy mají formálnější podobu a působí elegantně. Jsou slušivé a dnes už i z příjemných materiálů. Většina z nich má přesné odstíny sukní, košil a podkolenek a jinak barevné či i o lehký odstín si vzít nemůžete. Přesné červenomodré odění musí mít i jedno z nejsledovanějších dětí planety, a to princ George, který začal již v minulém roce chodit do školy v Thomas’s Battersea v Londýně. Nesmí mu chybět modrá košile, školní svetr do V, kraťasy a podkolenky. Uniforma má svou letní a zimní variantu, plus speciální oblečení na cvičení. Levná rozhodně není, vyjde přibližně na 100 liber.


Líbila by se vám taková či jiná školní unforma pro vaše dítě? A jakou byste zvolili?
Podívejte se, co se ve světě nosí
Anglie

Argentina


Castilla y León, Spain


Phnom Penh, Kambodža


Makeni, Sierra Leone

Nigerie


Houghton, Jižní Afrika

Kathmandu, Nepál

Soul, Jižní Korea

Kazminskoye, Rusko

Severní Sumatra, Indonésie
(Podepisování uniformy na oslavu ukončení čtyřdenních národních zkoušek v Medanu.)

Ladakh, Indie

Kyjev, Ukrajina

Mogadišu, Somálsko

Shenzhen, Čína

Kibera, Nairobi


Tokyo, Japonsko

Thimphu, Bhútán

Foto: Pinterest.com; thisisinsider.com/ Reuters; iStock.com

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account