389

Rozvod je stále častějším koncem manželství. Tím to ale v mnohých případech nekončí. Partneři sice mohou svou roli změnit, zpřetrhat mezi sebou vazby. Pokud jsou ale zároveň i rodiči, jde o nezaměnitelnou roli.

Jak říct, že je konec

Ve své praxi velmi často vidím, že už samotný krok ze vztahu ven je pro každého náročný. Otevřít otázku konce společného soužití je většinou nejtěžší a často k němu dotyčný sbírá sílu dlouhé měsíce. Obecně bych doporučila celou věc komunikovat s klidem a vyhradit si na ni čas. Zároveň je i důležité partnerovi dát prostor se vyjádřit. Celý rozhovor lze začít například nějak takto: „Tobě vyhovuje, jak to mezi sebou máme?“

Základ je použít otevřenou otázku, tzn. otázku na kterou nelze odpovědět pouze ano, ne. Tou dáváte prostor partnerovi k vyjádření se. Vyhnete se tak předsudkům a domněnkám a poslechnete si jeho opravdový názor.

Rozvodová mediace místo soudních sporů

Jde o zásadní změnu, nejde tak předpokládat, že ji lze pobrat nad skleničkou vína během jednoho večera. Většinou si oba zúčastnění potřebují celou situaci promyslet a probrat. Zde bych doporučila dopřát si luxus v podobě času. Pokud nejsou partneři schopní celou situaci probrat sami, je zde pomoc třetí nezávislé osoby, mediátora. V mediaci, která jim nabídne důvěrný prostor pro urovnání myšlenek, velmi často dospějí k společnému řešení.

Nejlepší rozhodnutí, které mohou rozvádějící se manželé udělat, je zvolit rozvodovou mediaci místo ošklivé a zdlouhavé války u soudu. Většina soudních bitev způsobí újmu nejen jim, ale jejich dětem. Soudní spory, ze kterých vyjde jeden jako výherce a druhý jako poražený, pomáhají mezi manželi vytvořit jen větší rozluku. Vedle toho zvýšená intenzita a doba trvání konfliktu může poškodit vývoj dítěte a způsobit vážné dlouhodobé problémy.

Foto: Shutterstock

Při rozvodové mediaci budete vy a váš manžel společně s pomocí kvalifikovaného neutrálního mediátora řešit všechny záležitosti, o kterých by rozhodoval soudce: rozdělení majetku a dluhů, péči o dítě a výživné.

Mediace Vám tak umožní mít pod kontrolou vaší budoucnost a vytvořit si takový „rodičovský plán“, který bude zohledňovat vaše potřeby a bude vám vyhovovat. Převzetí této odpovědnosti z vás tak udělá super-rodiče a všem členům rodiny pomůže přejít na nový režim v klidu. Dost často se totiž zapomíná na fakt, že to není nelehká situace jen pro partnery. Často je ještě obtížnější pro jejich děti, které nemusí tušit, co se děje a najednou jsou postaveni před novou situaci – rozpad jejich rodiny.

Jak říct dětem, že se rozvádíme

Z praxe vidím, že neexistuje jednoduchý návod, jak skutečnost rozpadu rodiny komunikovat, tak aby to nikoho v rodině nezasáhlo. Osvědčuje se pravidlo býti otevření. To znamená nejen oznámit dětem danou skutečnost, tedy, že rodiče od sebe odcházejí, ale dát jim i malé vysvětlení, jak situace bude pokračovat.

Pro děti je zejména důležité vidět, že ačkoliv již nebudou rodiče žít pod jednou střechou, stále je stejně milují a na oba se mohou spolehnout. Zároveň je potřeba dětem zdůraznit, že rozvod rodičů není jejich vinou. Je důležité si uvědomit, že ačkoliv manželství končí, společný rodičovský vztah nadále trvá. To souvisí i s komunikací rodičů během a po rozvodu. Ráda to přirovnávám k tzv. „superschopnosti“. Každý rodič se může rozhodnout být „super-máma“ a „super-táta“.

Stav super-rodiče tedy závisí na tom, zda uplatníte své schopnosti, abyste pozitivně komunikovali se svými dětmi o jejich druhém spolu rodiči. Děti potřebují vaše svolení a povzbuzení, prokázané všemi vašimi slovy a činy, aby si užívaly vztah s vašim bývalým partnerem a cítily se při tom podporovány.

Většinou to rodičům zní hrozně. Ale čím hůře to zní, tím více to pravděpodobně potřebují slyšet. Uprostřed drtivých překážek, které váš rozvod přináší, je prvním aktem hrdinství začít o sobě přemýšlet jako o spolu-rodičích a zároveň super-rodičích.

4 rodinné zásady při rozvodu

Ve zkratce tak mohu doporučit 4 zásady, které když uplatníte v rozvodu, bude pro děti snesitelný a lehce stravitelný:

  1. Začněte přistupovat ke své super moci – vyberte si zdravější rozvod.
  2. Buďte otevření vůči dětem – ale řekněte jim jen to, co potřebují vědět.
  3. Nikdy se nehádejte a nekritizujte svého spolu-rodiče v (ne)přítomnosti svých dětí.
  4. Proaktivně podporujte vztah svých dětí s jejich rodičem.

 

Autorka: JUDr. Diana Lokajčíková, mediátorka

Foto: Shutterstock

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account