Paušál na telefon, dálniční známka, obědy pro děti ve škole, měsíční poplatek za Netflix a Spotify, nové boty, návštěva kina, a tak bychom mohli pokračovat. Kdo se už alespoň jednou nepozastavil nad tím, kam každý měsíc mizí celá vaše výplata? Máte to podobně? Pak se vám jistě budou hodit naše tipy, jak uhlídat váš rodinný rozpočet a možná nějakou tu korunu ušetřit, třeba na dovolenou.

Proč je důležité mít finance pod kontrolou?

Odpověď je jednoduchá. Peníze nerostou na stromě, je třeba je vydělat tvrdou prací a zaslouží si, abychom jim věnovali pozornost. Když to neuděláme, každý měsíc se rozkutálí neznámo kam, a my budeme netrpělivě vyhlížet další výplatu. Každá rodina, ať už má 3 členy nebo třeba 6, má jen určitý příjem, a s tím musí za každou cenu vyjít. Někomu to jde snadno, a ještě něco málo ušetří na horší časy, jinému to jde hůř a musí počítat každou korunu. Přitom mají možná stejně. Jak je to možné?

Když budete mít svoje finance pod kontrolou, zjistíte, za co vydáváte každý měsíc peníze, budete mít přehled o příjmech i výdajích, lépe se vám budou plánovat nákupy, zjistíte, že i vy máte možnost něco ušetřit a ukládat na spořící účty, a také si osvojíte správné návyky pro zacházení s penězi.

Jak dostat rodinný rozpočet pod kontrolu?

Možná jste si ještě docela nedávno mysleli, že váš příjem je natolik dostatečný, že vás nemusí trápit, když vydáte nějakou tu korunu navíc v obchodě nebo se vydáte každý týden s rodinou do kina. Jenže doba je taková, jaká je, ceny všeho rostou, a vy zjišťujete, že jste se na svět dívali růžovými brýlemi a teď se vám v hlavě usadily obavy, jak to zvládnete.

Základem je mít přehled

Prvním krokem, a tím nejdůležitějším, je získat přehled. Jde to překvapivě docela jednoduše, stačí si nějakou dobu zapisovat všechny příjmy a výdaje. A když říkáme všechny, myslíme tím opravdu všechny. To je důležité zejména u výdajů, zapsat si musíte i koupené lízátko pro děti za 5 Kč.

Náš tip: Víte, že pro zápis nemusíte využívat jen tužku a papír nebo excelovské tabulky, ale i nejrůznější aplikace, které slouží pro evidenci příjmů i výdajů, umí filtrovat dle zadání a vytvářet i nejrůznější grafy?

Příjmy i výdaje rozdělte do skupin

Dalším krokem je rozdělit příjmy i výdaje do skupin. Jsou všechny vaše příjmy pravidelné a zhruba ve stejné výši? Nebo máte i nějaké nejisté příjmy, které další měsíc mohou, ale také nemusí být? Pokud ano, rozhodně je nezahrnujte do svých plánů.

Výdaje rozdělte nejprve na pravidelné platby (nájem, faktura za telefon, záloha na energie, splátka úvěru apod.) a ty nepravidelné, které hradíte třeba jednou za rok jako je pojištění auta, kroužky dětí apod. Pak se je ještě snažte rozdělit na ty nutné a zbytné. Mezi nutné výdaje patří výdaje, které potřebujeme k zajištění základního chodu domácnosti a našeho života (včetně jídla a oblečení) a nemůžeme je nijak omezit, ty zbytné už ale omezit můžeme, v nejhorším případě se bez nich dokonce lze obejít. Vynakládáme je dobrovolně, bez donucení.

Pokuste se rozpočet vyrovnat

Sečtěte všechny příjmy a všechny výdaje a obě hodnoty porovnejte. Příjmy by měly být vyšší než výdaje, pokud výdaje dlouhodobě příjmy převyšují, je na místě začít hledat řešení, jak rozpočet vyrovnat. Vaše finanční rezerva se totiž snižuje a brzy může klesnout na nulu. Podívejte se na účet v bance, kolik peněz vám tam ještě zbývá.

Zaměřte se na zbytné výdaje a popřemýšlejte, bez čeho se obejdete. Máte placené televizní programy? Vynakládáte vysoké částky na návštěvu kina, restaurací apod.? Při nákupu neřešíte, co a kolik toho nakoupíte, pak se vám stane, že některé potraviny vyhodíte? Omezte tyto výdaje, nejspíš zjistíte, že se bez nich dá dost dobře žít.

Víte, že finanční rezerva každé domácnosti by měla dosáhnout alespoň 3, ale ještě lépe 6, měsíčních příjmů?

Aktualizujte všechny svoje závazky

Tarif na telefon, pojistka na domácnost, pojištění auta, splátky úvěrů. To všechno jsou položky, které je třeba čas od času projít a zkusit na nich ušetřit. Pojistky bychom měli aktualizovat alespoň jednou za dva roky, vyplatí se porovnat i nabídky jiných pojišťoven, zda nenabízí lepší podmínky. Úvěry se zase dají sloučit do jednoho a platit nižší splátku. A účet za telefon? Opravdu potřebujete tarif, který jste si nastavili?

Nakupujte jen to, co potřebujete

Žijeme v konzumní době, kdy máme pocit, že se bez spousty věcí neobejdeme. Často si pořídíme něco, co vlastně ani nepotřebujeme. Když chcete zkrotit rodinný rozpočet a dostat ho pod kontrolu, je třeba se toho vyvarovat. Kupujte opravdu jen to, co potřebujete, a platí to i na běžný nákupv obchodě. Na ten choďte se seznamem v ruce, a toho se striktně držte. Využít můžete i aktuálních akcí, pořád se ale držte toho, že co nepotřebujete, to zůstane v obchodě.

Vytvořte si finanční polštář

Stáří je možná blíž, než si myslíme, čas plyne jako voda a ani se nenadějeme, a budeme řešit důchod. Doba je ale taková, že se nemůžeme spoléhat jen na státní zabezpečení, na důchod se musíme sami připravit a naspořit si na něj. Každý měsíc si odkládejte něco stranou, částku odvoďte od toho, za jak dlouho se do důchodu chystáte, kolik let budete z úspor na důchod čerpat a jaké zhruba budou vaše příjmy a výdaje v důchodu.

Zdroj: Jak našetřit na důchod – hyponamiru.cz

Foto: Freepik

Tagy:
7 Komentářů
  1. Lucka Lucka 9 měsíců ago

    My šetříme hodně. 🙂

  2. Kamila Novotná 10 měsíců ago

    Skvělé rady jak na rodinné finance. Já jsem se nedávno rozhodla založit nový běžný účet, který jsem si zřídila online. Nejdříve jsem si na internetu porovnala nabídky všech bank, abych si vybrala ten nejlepší účet. Celý proces byl rychlý, a konečně mám snadný přístup k svým financím kdykoli potřebuji.

  3. HelenaSvatková 10 měsíců ago

    Finance mám pod kontrolou a dokonce bez problémů dokážu zhodnotit úspory, stačí tomu trochu rozumět.

  4. Romana Mlynářová 10 měsíců ago

    Důležitý rádce.

  5. Kristýna Štírová 10 měsíců ago

    Tohle jsou takové fajn rady, ale pro každého to funguje nějak jinak. 🙂 Protože každý má jiné náklady a hlavně náklady jiné kategorie. Já třeba dost utrácím za to, že posílám věci. Dneska už mě živí i přeprava zásilek do zahraničí, teda ve smyslu toho, že tam posílám, nevozím. 🙂 A tak samozřejmě mám dost financí v rodině zainvestovaných v obalovém materiálu.

  6. Lenka Hudečková 10 měsíců ago

    dobré rady, já mám jen jednu, nepůjčovat si peníze, protože se může stát, že je nebudeme moci splácet… Utrácet jen tolik, kolik máme a ne nic navíc. Rozhodně bych si nikdy nepůjčila peníze na dovolenou nebo na dárky… to fakt NE.

  7. NelaVávrová 10 měsíců ago

    pěkné rady, ale myslím, že každému vyhovuje hlavně něco jiného…

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account