Teplo domova – přesně to hlavně v zimních měsících potřebujeme a máme rádi. Ale ne každý má v obývacím pokoji plápolající krb a ani úhledně srovnané špalíky dřeva se nenasekají samy. Realita vytápění rodinného domu rozhodně nebývá tak romantická a často obnáší spoustu manuální práce. Zjednodušení obsluhy přinášejí moderní kotle na pelety.

Topení v kotli na tuhá paliva je tradičním způsobem pro vytápění rodinných domů, zvlášť na místech, kde není plynová přípojka. Dřevo a uhlí jako paliva jsou cenově výhodná. Jejich nevýhody se projeví při manipulaci a skladování. Dříví dobře hoří, ale je třeba ho připravit, dobře uskladnit a nechat vyschnout. Při topení v kotli pak musíte oheň nejdřív založit a pravidelně přikládat. Spousta práce, říkáte si…

Jde to jednodušeji

Výrazné usnadnění nabízí peletové kotle, které mají automatický a čistý provoz. Jako palivo se používají malé dřevěné válečky lisované z pilin, se kterými si kotel na pelety lehce poradí. Jednoduše řečeno, sám zapálí oheň, sám palivo přikládá, a když je třeba, umí oheň také uhasit. V závislosti na velikosti zásobníku pelet se nemusíte o vytápění starat i několik dní. Pelety mají vysokou výhřevnost, jsou ekologické a zůstává z nich jen minimum popelu.

Přiložte do kotle z pohovky

Zkontrolovat e-mail, Facebook a pak teplotu doma – to není sci-fi, ale využití moderních technologií na sto procent. „Peletový kotel můžete díky aplikaci a připojení na internet ovládat vzdáleně,“ potvrzuje Ing. Roman Boczek ze společnosti OPOP, která vyrábí kotle na tuhá paliva už celá desetiletí. A dodává: „Stačí v mobilu nebo na počítači nastavit teplotu nebo třeba změnit čas, kdy má kotel začít vytápět.“ Už nikdy se tak nevrátíte do promrzlého domu.

Užiteční pomocníci na dosah

Automatický provoz můžete ještě podpořit vhodným příslušenstvím. Můžete si tak ulehčit práci s čištěním kotle i vynášením popela. Na zatápění, udržování ohně ani obsluhu není potřeba velká fyzická síla, což ocení hlavně ženy a starší lidé.

Šetří místo i peníze

Kotle na pelety nejsou žádná začouzená monstra, ale elegantní zařízení s malými rozměry. Prostor potřebujete hlavně pro uskladnění pytlů s peletami. Celoroční spotřeba rodinného domu bývá průměrně čtyři až pět tun. I tady si ale můžete zjednodušit život. Když si pořídíte takzvané peletové silo, odpadnou starosti s manipulací i doplňováním zásobníku. Volně ložené pelety nafouká přímo do sila cisterna od dodavatele.  

V České republice si můžete vybírat z mnoha prodejců, vybírejte však raději pelety s certifikátem. Nejvýhodněji nakoupíte na jaře, kdy můžete ušetřit až 20 procent ceny. Průměrné roční náklady na pelety při vytápění rodinného domu se udávají kolem 25 tisíc, což je oproti aktuálním cenám za plyn nebo elektřinu opravdu výrazný rozdíl. 

Foto: archiv

Tagy:
3 Komentářů
  1. Hanka Vránová 7 měsíců ago

    Vím, že náš soused má kotel na pelety a hodně si to pochvaluje. Taky bychom do toho do budoucna rádi šli. Letos jsme právě řešili doma nějaké problémy s topením, konkrétně pak udržování teploty vody. Naštěstí už to je ale vyřešené a na letošní topnou sezónu už jsme patřičně připravení. 🙂

  2. Tereza Poláková 7 měsíců ago

    Taky topíme peletami, akorát v krbových kamenech a za dřevo bychom je už nevyměnili. Mají velkou výhřevnost, mnohem míň popelu, z komínu se taky tolik nekouří a tím pádem se ani nezanáší. Manžel komín po každé zimě kontroluje a je čistý, tak jsme ještě ani jednou nevolali kominíka, protože by stejně neměl co čistit 🙂 .

  3. Zajímavý článek.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account