Ptáte se, proč zrovna Vy stále nejste těhotná? Děje se Vašem těle něco špatně? Děje se v něm vůbec něco? Máte šanci na početí nebo jsou šance nulové?
Pokud chcete vědět, zda skutečně máte šanci na otěhotnění a kdy, čtěte dál. Podíváme se na naprostý základ možnosti počít miminko!

Probíhá u Vás ovulace a je druhá fáze dlouhá min. 12 dnů?
K tomu, aby došlo k otěhotnění je nutné, aby probíhala u ženy ovulace (uvolnění vajíčka) a II. fáze byla dostatečně dlouhá. Mnoho žen však vůbec neví:

zda u nich ovulace skutečně probíhá a kdy
co to je druhá fáze a jak je dlouhá.

Pojďme se na to podívat…

Co je to ovulace

Ovulace je označení pro uvolnění vajíčka z vaječníku do horní třetiny vejcovodu.
V okamžiku, kdy dojde k uvolnění vajíčka, začíná běžet odpočet. Pokud do 12 až 18 hodin nedojde k oplodnění vajíčka, vajíčko zaniká. Pouze v tuto dobu je možné počít miminko.
Neznamená to však, že k otěhotnění dochází pouze tehdy, když se pohlavním stykem trefíme právě do těchto 18 hodin. Spermie totiž dokáží být velmi životaschopné a mohou přežít v kryptách děložního hrdla až 7 dnů. Proto pokud 7 dnů před uvolněním vajíčka dojde k pohlavnímu styku, k otěhotnění může dojít!
Pokud však ovulace neprobíhá, nedochází tedy k dozrávání a uvolňování vajíčka z vaječníků, není co oplodnit. Otěhotnění je vyloučeno.

Jak mohu zjistit, kdy u mě ovulace probíhá

1. Ovulační test

Ovulační test pracuje na stejném principu jako test těhotenský. Testovací proužek ponoříme na několik vteřin do vzorku moči a čekáme několik minut na výsledek. Pokud se objeví pouze jeden proužek – ovulace se neblíží, pokud se objeví dva proužky, ovulace pravděpodobně do 48 hod proběhne.

Tento test reaguje na zvýšení hladiny luteinizačního hormonu (LH). Pokud je vajíčko již zralé, mozek vyšle povel k uvolnění LH, který zapříčiní prasknutí  a uvolnění vajíčka z vaječníků.

Ovulační test však nemohu doporučit. Tento test bohužel vychází velmi často falešně negativní! A to naprosto pochopitelně. Hladina LH se totiž zvedá pouze na několik hodin!

Pokud si žena dělá pravidelně ovulační test např. každý den v 10:00, rozhodně to neznamená, že zvýšenou hladinu LH zachytí. Hladina LH se může začít zvýšovat např. v 11:00 a do dalšího dne do 10:00, kdy si děláte test, zvýšená nezůstane.
2. Měření bazální tělesné teploty, sledování hlenu děložního hrdla (Symptotermální metoda přirozeného plánování rodičovství)

Pokud si začnete měřit bazální tělesnou teplotu (BTT) a sledovat měnící se kvalitu hlenu děložního hrdla podle stanovených pravidel, jednoznačně poznáte, ZDA u Vás ovulace probíhá a KDY.

Napsala  jsem „podle stanovených pravidel“, ale ničeho se nelekejte. Je to skutečně jednoduché a zabere Vám to pouze 1-3 minuty denně.
Pouze na začátku je potřeba se seznámit s tím:

    jak se správně sledovat, aby odsledované hodnoty byly vypovídající,
    jak správě odsledované hodnoty vyhodnotit, abychom zjistili to, co zjistit potřebujeme.

Co je to druhá fáze a proč ji potřebujeme mít dlouhou alespoň 12 dnů?

Menstruační cyklus se skládá ze dvou fází:

Fáze ovulační – folikulární
Fáze poovulační – luteální

Fáze ovulační je doba od prvního dne menstruačního krvácení do ovulace. Tato fáze může být jakkoliv dlouhá. Právě zde vzniká rozmanitost v délce cyklu každé ženy.
Fáze poovulační je doba od ovulace do posledního dne před menstruací. Tato fáze musí trvat 12 – 16 dnů!!!
Proč musí mít 12 – 16 dnů?
Pokud dojde k otěhotnění, počatý zárodek potřebuje dostatek času k tomu, aby se v děloze dobře uhnízdil a mohl se dále vyvíjet. Pokud dojde k početí a druhá fáze je kratší jak 12 dnů, velmi často bohužel dochází k ranému potratu.  Z důvodu nedostatečné funkce žlutého tělíska, které produkuje málo progesteronu, dochází k předčasnému odloučení děložní sliznice. Spolu s děložní sliznicí však odchází i zárodek.  K ranému potratu dochází natolik brzy, že žena není schopná poznat, že k početí došlo.
Gynekolog tuto skutečnost vůbec nezjišťuje. Žena, která je „léčena“ u gynekologa např. hormonální stimulací, případně doporučeno umělé oplodnění, vůbec nemusí mít problém s početím, ale s udržením zárodku v děloze! A bohužel vůbec o tom neví.  Přitom je tak snadné zkrácenou druhou fázi prodloužit…

Jak zjistím, že je druhá fáze dostatečně dlouhá?

Spočítat délku druhé fáze mohu ve chvíli, kdy znám den své proběhnuté ovulace.
Jak jsme si již řekly, pomocí ovulačních testů ovulaci jen tak snadno nezjistíme. Pokud mi testy nebudou vycházet neustále negativní a přeci jen se mi ovulace podaří prokázat, neznamená to, že probíhá právě tento den. Po pozitivním výsledku ovulačního testu může ovulace proběhnout kdykoliv do 48 hodin. To je příliš velký rozptyl.
Ovulaci tedy prokážeme pomocí sledování BTT a hlenu děložního hrdla. V okamžiku menstruace zpětně spočítáme dny od ovulace do posledního dne před menstruací  a máme délku druhé fáze.
Chcete o sobě zjistit víc a usnadnit si tak cestu za miminkem?
Jsem tady pro Vás!
Hana Přikrylová
www.ditevitano.cz
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account