Cukrovkou trpí podle statistik téměř každý desátý Čech, tedy skoro jeden milion lidí. Podobný poměr nemocných připadá i na celosvětovou populaci. Nejčastější je přitom diabetes 2. typu, který úzce souvisí s obezitou. Náklady na léčbu diabetu představují kolem 15 % z celkových výdajů na zdravotnickou péči v ČR.

Diabetes mellitus je onemocnění, při kterém lidský organismus není schopen udržet koncentraci krevního cukru v běžných mezích. Cukrovka 1. typu většinou postihuje děti nebo mladé dospělé. Léčba spočívá v injekční aplikaci inzulínu, která je nutná pro přežití pacienta. Častější je diabetes mellitus 2. typu, který souvisí s životním stylem. Pokud diabetes není léčen nebo je léčen nedostatečně, může vést k poškození některých tkání, především očí, ledvin, periferních nervů a cév.

Prevence je jedna z možností, jak významně podpořit své zdraví – do budoucna šetří peníze tím, že pomáhá předcházet případné léčbě a užívání nákladných medikamentů. Zdravým životním stylem je možné vzniku diabetu 2. typu zabránit nebo ho alespoň oddálit o mnoho let.

Lékaři proto doporučují lidem udržovat si zdravou tělesnou hmotnost. Zásadním faktorem vždy zůstane pohyb na čerstvém vzduchu, který se nedá ničím nahradit, stejně tak jako vyvážená strava. Ta by měla být bez nadbytečných cukrů a tuků, je vhodné upřednostňovat co nejméně průmyslově zpracované potraviny a zařadit dostatek sezónní zeleniny a ovoce. Zdravý životní styl je vhodné předávat už malým dětem tak, aby si vypěstovaly „udržitelné“ návyky.

 

Zdroj: Cukrovka.cz, Nzip.cz, Uzis.cz

Foto: Pixabay

Tagy:
2 Komentářů
  1. Lenka Hudečková 10 měsíců ago

    nejím sladké, tak snad mě cukrovka nepotká. Dcera měla těhotenskou, mému tatínkovi nedávno zjistili stařeckou. Nepříjemné 🙁

  2. NelaVávrová 10 měsíců ago

    Cukrovkou trpí moji prarodiče, tak děkuji za článek.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account