A je to tady. Ač se nám to prozatím podle našeho kalendáře ještě nezdá, je tady jaro. Teda aspoň podle tradiční čínské medicíny ano.

V polovině února jsme opustili zimu – element Vody a vstoupili do nového období, jara, kterému je přidělen element Dřevo.

Co tento element představuje?

Stejně jako je charakterizováno jaro. Je to vznik nového. Dřevo je nová energie, je to zrození. Dřevo se rodí z Vody a roste ze Země. Je to energie růstu, směřující vzhůru, zajišťuje prostupnost organismu.

Jarní energie je energií nového počátku. Příroda, a s ní i naše tělo se probouzejí ze zimního klidu. I my to tak mnohdy s prvním sluníčkem cítíme v každém koutku našeho těla.

Síla této energie je obdivuhodná

Podívejte se na malá semínka, co vše dokážou překonat. Procházejí zemí a táhnou se vzhůru. Ne vždy je jednoduché tuto energii našeho těla zvládnout, aniž bychom pociťovali negativní emoce či nekomfortní stav. Jak už to v pojetí tradiční čínské medicíny bývá, všeho moc škodí. Škodí nám přemíra nedostatku, ale také i to, když je něčeho moc.

Naše tělo asi nejlépe vystihuje strom. Po zimním klidu, kdy byl uzavřen sám v sobě, s nastupující jarní energií jím začíná proudit míza, strom se jí naplní a začíná se objevovat první zeleň, lístečky a pupeny.

Tato dynamická životodárná energie napomáhá tělu se zbavit nánosů zimy, proto se v přírodním léčitelství, v tradičních rituálech jara různých kultur objevovaly na jaře různé očistné kúry, půsty, dnes hovoříme o detoxikaci.

I v dnešní moderní době nám mohou různé očistné a odlehčovací programy pomoci udržovat naše tělo v dobré kondici. Určitě si některá pravidla a možnosti představíme.

Element dřevo je charakterizován takto:

Chuť – kyselá.

Smyslový orgán – oči.

Tkáň – šlachy.

Emoce – hněv, vztek.

Směřování energie – vzhůru.

Klimatický projev – vítr.

Elementu dřeva přísluší orgány játra a žlučník

Tak, jako je tradiční čínskou medicínou charakterizováno srdce jako císař, tak jsou játra nazývána ministrem, který odpovídají za to, aby vše potřebné bylo na svém místě, v dostatečné množství a v pravý čas. Tato charakteristika má svůj význam a její pochopení nám v mnohém může pomoci.

Energie jara zajišťuje prostupnost organismu

Objeví-li se někde stagnace, objeví se to v nekvalitním vyživení těla (nějakého jeho orgánu). V místě stagnace vše neproudí jak má a dochází k nahromadění, kumulaci, které hrozí výbuchem – problémem. Jsme-li v tomto období stále naštvaní, zlobíme se či často křičíme, je to mnohdy právě reakce našeho těla na tyto fyzické problémy. Ten přetlak musí jít nějak ven a často se tak děje právě pomocí našich emocí. Toto může být indicie, že něco není s naším tělem v pořádku a je potřeba s tím něco udělat.

Počasí je nestálé, spíše chladné, vlhké a hlavně větrné, proto dbejme na dobré oblečení. Nenechme se zlákat prvními slunečními paprsky k přemíře odhalování. Kolem nás je ještě chlad zimy a vítr jara.

„Stále trvající vítr poškozuje játra“. Kromě vhodného, ještě stále teplého oblečení, je dobré nepoddávat se zbytečnému hněvu, který má stejný účinek jako vítr, oslabuje játra. Emoční vypětí zmírníme třeba tím, že budeme méně sedět a více chodit. I tímto prospějeme svým játrům.

Na jaře se mění způsob stravování

Opouštíme tučnou zimní stravu, těžká pečená nebo smažená jídla a přejdeme na lehčí jarní stravování. Objeví se první čerstvé byliny, které nám prospívají.

Je vhodná doba na jarní detox a také již nic nebrání zahájit programy vedoucí ke snižování hmotnosti.

Protože zima již dávno není obdobím nedostatku potravin jako kdysi, tak se nám většinou daří v průběhu zimy nějaké to kilo spíš přibrat než zhubnout. Jaro je již pro nás energeticky příznivé a tělo, na rozdíl od zimy, začíná uvolňovat, takže i redukční programy budou v tomto období více efektivní a půjdou vám jednodušeji. (Proto v lednu a v únoru nedržím diety.)

Jarní detoxikaci můžeme realizovat různým způsobem. Určitě se budu v jiných článcích věnovat některým z nich. Ale velmi jednoduchou formou je zařazení do svého jídelníčku obilné vývary zvané congee.

Congee je vývar, dělaný pouze ze zrn – rýže, ječmene, pohanky….

Záleží na vašem výběru, ale nepoužívejte k němu např. vločky. Je důležité, aby surovinou bylo celé zrno. Vaří se dlouho a v poměru 1:10. 1 díl zrna a 10 dílů vody. Trochu se osolí a na mírném ohni se vaří 3 – 4 hod. Je možné přidat řasy nebo nějaké bylinky. Tato řídká kaše či hutnější vývar se popíjí buď celý den nebo jen část dne. Velmi příznivě působí na naše střevo a celkovou harmonizaci těla po zimě.

Detoxikaci tohoto typu soustřeďuji na víkend

Tento detoxikační víkend si dám oddech od všech aktivit. Je to víkend jen pro mě a o mě. Odpojím se od internetu, TV nebo rozhlasu. Začínám v pátek večer, kdy využiji k nastartování detoxikačního procesu detoxikačními náplastmi, které si před spaním nalepím na chodidla a zároveň využiji sílu bylinných vaginálních tampónů, které jsou součástí oblasti zvané ženské zdraví. Jednou za čas tyto kůry s bylinnými tampóny realizuji i v průběhu roku. Je to prevence udržování své ženské energie a ženského zdraví pomocí bylin.

Náplasti vždy ráno sundám a večer si je dám na chodidla nové, další. To celé opakuji i v neděli.

No, a od soboty rána si dávám congee, bylinné čaje, klid a pohodu spojenou s duševní hygienou a zaměřením se jen na sebe. Je to fajn čas, kdy si mohu udělat peeling obličeje i těla, nasadím nějakou masku na obličej, a využiji vše čím mohu rozmazlovat své tělo a jeho pokožku. Je to tzv. holčičí program jen pro sebe :-).

Každý den, v sobotu i v neděli si vyjdu na procházku, která není kondičním cvičením, ale relaxační součástí tohoto detoxikačního víkendu. Čaje střídám a prokládám je teplou vodou. Na teplou vodu jsem si zvykla v průběhu svého pobytu v ajurvédských lázních na Srí Lance. Congee občas proložím také silným čistým vývarem bez čehokoliv. Je možné si do vývaru přidat i trochu kořenové zeleniny, pokud by vás tato čistá a silná tekutina neuspokojovala. Já osobně dávám přednost jen vývaru.

Netvrdím, že toto je jediný a nejdokonalejší postup. Je vhodný, účinný a mi osobně velmi vyhovuje.  Co o detoxikaci vím, tak jedním z nejdůležitějších faktorů její úspěšnosti tkví v nastavení si klidu. Takže v průběhu pracovního týdne, je pro mne takto nastavená detoxikace nevhodná. Ale rozhodnutí je vždy na každém z nás. A já věřím, že vy si naleznete svůj způsob, jak tělo po zimě začít uvolňovat a startovat ho do aktivnějšího programu na další část roku. Když mi o něm budete chtít napsat, potěší mě to :-).

Březen je startovací měsíc

Pro mě osobně je to měsíc, kdy vstupuji v novém roce tzv. na kruh své standardní péče o mé tělo a zdraví. Tento postup mi slouží i k udržování vitality a energie, kterou určitě v průběhu roku budu potřebovat, protože mám ty své sny a cíle 😊. A věřte, není jich málo. Co znamená vstoupit na kruh, to vysvětlím v jiném blogu na www.evanytrova.cz. Je to totiž trochu delší téma a určitě se mu v březnu budu věnovat podrobně.

Přeji vám krásný vstup do jara 2022 🙂 – Eva

Tagy:
2 Komentářů
  1. Romana Mlynářová 2 roky ago

    Krásné období, kdy se vše probouzí 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account