Statistika dokazuje klesající spotřebu hormonální antikoncepce v České republice. Důvody, proč ženy přestávají s užíváním hormonální antikoncepce, mohou být různé, od těch zdravotních, přes určité obavy až po osobní přesvědčení. Jak ale dosáhnout v sexuálním životě stejné spolehlivosti ochrany proti nechtěnému těhotenství, kterou hormonální antikoncepce s sebou přinášela?
Jak se před početím chránit?
Dívky a ženy mají mnoho způsobů, jak se před početím chránit. Hormonální antikoncepce je dlouhodobě četně praktikovaná metoda, která kromě jiného přináší pohodlí v sexuálním životě. Díky velké spolehlivosti ochrany lze rodičovství naplánovat na dobu, kdy budou partneři zcela připraveni tuto úlohu přijmout. A to i v případě, že už nějaké děti mají. I přesto ale od roku 2007, kdy její spotřeba dosáhla v Česku maxima (užívala ji více než polovina žen v plodném věku), do roku 2015 klesla o čtvrtinu. Podle posledních průzkumů naopak vzrůstá počet uživatelek hormonální nitroděložních tělísek. Od roku 2013 do současnosti se jedná o nárůst skoro o 1/3.

A jak nejlépe zajistit, aby zvolená metoda antikoncepce páru byla co nejspolehlivější?
Pro všechny případy je možné pojistit se „pilulkou po“ a mít ji doma pro případ nouze. Ačkoli se může zdát, že „pilulka po“ je výsada dívek, které se s partnerem zapomenou chránit jinou metodou, opak je pravdou. Podle průzkumu společnosti Richter Gedeon bylo zjištěno, že většina žen po ní sáhla poté, co selhala již užívaná antikoncepční metoda. Zkušenosti se selháním použité ochrany mělo 87 % dotazovaných žen, z nichž 42 % mělo již děti, jen 37 % z nich bylo nezadaných.
Nouzová antikoncepce zabraňuje těhotenství ještě před tím, než k němu dojde. Účinnost pilulky bývá zpravidla až 72 hodin po rizikovém pohlavním styku. „Čím dříve po nechráněném styku „pilulku po“ užijete, tím bude účinnější. Nejedná se však o metodu pravidelné antikoncepce. Snažte se užívat ji jen zřídka, pouze v případě nouze. Obecně platí, že byste tuto pilulku neměla použít víckrát než jednou během jednoho menstruačního cyklu,“ vysvětluje princip užívání gynekoložka MUDr. Kamila Nouzová.

Pohotovostní antikoncepce je dnes běžně k dostání v lékárnách – bez předpisu a bez předkládání osobního dokladu. I malá investice může v tomto případě předejít pozdějším komplikacím. Například pilulka Escapelle patří k těm nejlevnějším na našem trhu a její spotřební lhůta je 5 let od data výroby. Vyplatí se tedy tento prostředek ochrany pro klid duše uložit do šuplíku. Nevíte, kdy se bude hodit.
 
 PS: Nezapomeňte správně pečovat o intimní partie. Přečťěte si také 4 tipy, jak na to!
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account