Mýtus nebo pravda? Často je těžké se zorientovat v tom, co nám opravdu pomůže v boji proti nachlazení a co je spíše ztráta času a energie. Připravili jsme pro vás shrnutí nejčastějších mýtů a přidali na závěr i konkrétní tipy, jak se co nejrychleji dostat zase zpátky na nohy!

Deset mýtů o nachlazení
  
Podívejme se na nachlazení z pohledu domácího lékaře. Které mýty platí a které ne?
1. Mytí rukou pomáhá předcházet nachlazení Mýtus? Ne, je to pravda. Důkladné mytí rukou podle studie Národního institutu pro zdraví a sociální péči v Helsinkách skutečně poskytuje ochranu před nákazou. Můžete tak chránit své zdraví nebo naopak zabránit rozšíření nákazy na další členy domácnosti, když si po smrkání či kašli ruce umyjete. Snížíte tak množství virů zachycených na klikách u dveří, na klávesnici, telefonu atp.
2. Užívání vitaminů předchází nachlazení nebo jej zkracuje Mýtus? Tak trochu. Je pravda, že tělo potřebuje být dostatečně zásobeno živinami, aby celý ten složitý mechanismus fungoval dobře a pomáhal nám bránit se proti nemocem. Stále se však zkoumá, které složky a zejména pak vitaminy hrají v případě odolnosti roli. Například vitamin C je prokazatelně antioxidant, jeho dostatečný příjem tak má smysl jak během nemoci, tak i ve zdraví. S imunitou souvisí také vitaminy A, D, E a vitaminy skupiny B. Zajímavý je stopový prvek zinek, který se podílí na některých procesech v těle a také spolu s vitaminem C podporuje obranyschopnost. Důležitý je však životní styl jako takový, vitaminy nespasí toho, kdo málo spí, holduje alkoholu a za vrchol gastronomie považuje levné uzeniny.
3. Vitaminy z čerstvé stravy jsou lepší než vitaminové doplňky stravy Mýtus? Ještě nevíme. Vědci si s tím lámou hlavu už dlouho a stále na to nepřišli. Nicméně v případě nedostatku nějakého z vitaminů a problémů s jeho příjmem (například dieta, nemoc) jsou doplňky stravy účinným řešením. Někdy je složité pokrýt zvýšenou potřebu vitaminů pouze prostřednictvím stravy. To se týká také například omega-3 mastných kyselin.
4. Čerstvý vzduch a dostatečné větrání pomáhají při nachlazení Mýtus? Ale kdepak, je to pravda. Pokud nemáte vysloveně horečku, vyplatí se vyrazit na krátkou procházku. Nezapomínejte občas vyvětrat, ať už jste v roli pečujícího nebo nemocného. Přetopený vzduch vysušuje sliznice dýchacích cest a dráždí ke kašli. Větrání by mělo rychle vyměnit vzduch v místnosti, nedoporučuje se mít otevřenou ventilačku, to by pacient ještě více prochladl. V dobře větrané místnosti je menší koncentrace virů, nemocnému se lépe spí a tím pádem bude také brzy fit.
5. Když jsou nohy v suchu a teple, nenastydneme Mýtus? Bohužel ano. Babičky to sice myslely dobře, ale nohy nejsou vstupní brána pro viry. Subjektivně se můžeme cítit dobře s nohama v suchu a teple, ale pokud si sáhneme do oka neumytou rukou nebo pobudeme na návštěvě u známých s usoplenými dětmi, ani sebelepší papuče nás nespasí. Je však pravda, že prostydnutí snižuje naši obranyschopnost, takže péče o nohy má svůj smysl.
6. Nachlazení se přenáší pouze kýcháním Mýtus? Ano, pouze mýtus. Viry zodpovědné za nachlazení se šíří i podáním ruky či kontaktem s madly v MHD a následným sáhnutím neumytou rukou do oka, okolí úst a nosu. Kýchající lidé si dávají v dobré víře ruku před pusu, ale tou rukou poté sahají na předměty.
7. Očkování proti chřipce chrání před nachlazením Mýtus? Ano, pouze mýtus. Vědci doposud zaznamenali více než 100 druhů virů zodpovědných za vznik nachlazení (virozy), očkování proti konkrétnímu typu chřipky tak bohužel nemá vliv na to, jak budeme odolní vůči nachlazení.
8. Pravidelné používání nosní konvičky přechází nachlazení Mýtus? Ne, tohle je pravda. Rozhodně má smysl proplachovat si nos při počátečních příznacích rýmy, protože se tak uvolní sekrece a zabrání zbytečnému množení virů a bakterií. Proplachování nosu nosní konvičkou či sprchou je vhodné v případě příliš hustého hlenu či zatvrdlých stroupků v nose. Nikdy však nesmrkejte rýmu ani vodu při proplachování silou, mohli byste ublížit svým uším. Ideální je k proplachování nosu solný roztok.
9. Nosní konvička je vhodná alternativa klasického nosního spreje. Mýtus? Ne, je to pravda. Nosní spreje prostřednictvím účinných složek dokážou nateklou nosní sliznici uklidnit a díky zredukování otoku umožní nemocnému opět dýchat a vysmrkat se. Jen je třeba je používat opatrně a ne moc dlouho. Nosní sprchy a konvičky jsou skvělá alternativa, jako přírodní prostředek (solné roztoky) mohou být používány dlouhodobě a třeba i preventivně (například v době pylové alergie, po pobytu v prašném prostředí).
10. Inhalace a éterické oleje usnadňují dýchání Mýtus? Ne, je to pravda. Některé éterické oleje mají skutečně schopnost nosní sliznici osvěžit a uklidnit. Možné je například inhalovat teplou vodní páru nebo použít inhalační tyčinku, v níž je tampon napuštěný určitým éterickým olejem nebo jejich kompozicí. Obvykle bývá doporučováno použití heřmánku, eukalyptu nebo tymiánu. Například Tymiánový krém od JUSTu obsahuje právě éterické oleje z tymiánu, eukalyptu, borovice, rozmarýnu, citronu a heřmánku. Chceteli si kápnout do aromalampičky nebo inhalační tyčinky některý z éterických olejů JUST, skvělý je například Olej z jedle sibiřské, který povzbudí a navodí pocit pohody skrze charakteristickou vůni. Na dýchací cesty působí blahodárně sprej s éterickými oleji Eucasol.
Volně převzato z blogu švýcarského výrobce JUST
Chcete-li se blíže seznámit s podrobnostmi nebo ostatními produkty Just a Nahrin, napište mi.
Krásný každý den Vaše koučka Marie Kostelecká
 
http://mariekostelecka.cz/ 
TERAPEUT ENERGETICKÉ PSYCHOLOGIE & EFT
KOUČ ZDRAVÉHO ŽIVOTNÍHO STYLU A ROZVOJE OSOBNOSTI
 
“Inspiruji lidi ke změnám, které vedou k radostnějšímu,
spokojenějšímu a šťastnějšímu životu.”
 
Další články: https://www.zenysro.cz/marie-kostelecka
 
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account