200
Nejslavnější český hrad má u Svratky na Žďársku svého skromnějšího jmenovce. Lovecký zámeček Karlštejn nyní čekají lepší časy. Majitel ho chce nechat zrekonstruovat a vybudovat v něm galerii. Pro stavbu, která stojí na evropském rozvodí, by to bylo další turistické lákadlo.     
Karlštejn je nazýván střechou Evropy. Zatímco voda z jedné části střechy odtéká do Černého moře, ta druhá končí v Severním moři. Vysočinský zámeček byl vybudován v době okolo roku 1770. Původně sloužil knížecímu dvoru rodu Kinských z Vychnic a Tetova. “Lovci tam jezdívali do přilehlé karlštejnskočachnovské a blízké krounské obory, kde byla chována jelení a černá zvěř,” uvádí kronika obce Svratouch. Jelení obora obklopovala zámeček do roku 1925.
                                                                                                                                    

                    

Lovecký zámeček Karlštejn u Svratky na pomezí Vysočiny a Pardubického kraje. | foto: Petr Lemberk,       

Lovecký zámeček se slavným jménem Karlštejn se už brzy začne opravovat. Památka v turisticky atraktivní lokalitě okolí Svratky patří v současnosti pražské firmě Glacis Forte, která v ní zvažuje zřízení galerie výtvarného umění. Zástupce majitele zámku už navštívil starostu sousedního Svratouchu Jiřího Sochu. “Chystají rekonstrukci,” potvrdil starosta. Zámek budou dělníci mimo jiné celý odvlhčovat a dostane i novou střechu.

Majitelé zámku

V roce 1784 byl na Karlštejně zřízen úřad pro řízení železných hutí na majetcích panství Rychmburk. V roce 1823 koupil zámek od Filipa Josefa Kinského za milion zlatých A. Thurn-Taxis. Po zestátnění veškerého majetku Thurn-Taxisů se majitelé zámku střídali. Předposlední vlastník a jeho právní nástupce OP Prostějov kdysi sídlo zrestauroval a uvnitř přestavěl na školicí a rekreační zařízení.


Historické sídlo naposledy sloužilo jako rekreační areál společnosti OP Prostějov. Když se výrobce oděvů dostal do problémů, stala se novým majitelem právě firma Glacis Forte. Ta se zabývá pronájmem nemovitostí.

Zámeček koupila před více než dvěma lety za deset milionů korun. Přitom ještě v roce 2008 nabízela realitní společnosti Karlštejn za 45 milionů. Tehdy se nabízel včetně hodovní síně, kaple, vinného sklípku, pastvin a lesa. Později cena spadla na 37 milionů, a opět se nenašel kupec.Kdysi luxusní sídlo v posledních letech chátralo. Dlouhodobě bez investic teď není v dobrém stavu. Platí to i pro bazén, který je vzadu za zámkem.

S Karlem nemá zámek spojitost. Jméno mu dal holý kámen

Název zámku nemá nic společného s českým králem ani jeho slavným hradem u Berouna. Jméno má původ v přeneseném pojmenování z nedalekého Zkamenělého zámku, kdysi označovaného jako Starý Karlštejn, jehož skalisko nazýval tehdejší německý lesní personál Kahlstein – holý kámen.

Zámeček též posloužil jako dobová kulisa filmařům, natáčel se tady například v roce 1950 film Temno podle předlohy Aloise Jiráska. Památka zaujala i tvůrce seriálu Četnické humoresky.

Zámecká kaple byla zasvěcena křesťanským patronům myslivců. Sochy u oltáře zobrazovaly svatého Eustacha a Huberta.

Osud jak oltáře, tak dalších památek je však od konce druhé světové války nejasný. Postranní stavby bývaly konírnami a dílnami.

Kdo na vysočinský Karlštejn přijede, nebude návštěvou jmenovce slavného hradu zklamán. Zámeček sice zatím nenabízí expozice ani prohlídky a turisté si ho mohou prohlédnout jen zvenku, je ale posazen v nádherné krajině a dá se odsud jet hned na několik turisticky zajímavých míst.

Zdroj: https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/zamek-karlstejn-u-svratky-na-zdarsku.A140519_2065905_jihlava-zpravy_mv
Wikipedie – Zámecký areál KARLŠTEJN se nachází na katastrálním území Svratouch, zhruba 2,1 km na jihovýchod (111°) od silnice II/354 v centrální části obce Svratouch, s odbočkou (rozcestník) na místní komunikaci vedoucí před zámecký objekt v sídelní lokalitě Karlštejn. 
Přibližně ve stejné vzdálenosti východně od města Svratky, na náměstí 9. května rozcestník červeně značené turistické trasy k loveckému zámku Karlštejn, vedené svahem stejnojmenného vrchu, také okrajem golfového hřiště (Golf Club Svratka 1932).
Zámecký areál se nachází ve vrcholové části kopce nazývaného podle výškového bodu Karlštejn (až 784 m n. m. dle vrstevnicové mapy), severním úbočím vrchu probíhá rozvodí Černého a Severního moře, lokalita v geomorfologickém okrsku Borovský les je součástí Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy.
V prostorově souměrném architektonickém komplexu objektů zdůrazněné přesně osově umístěné zámecké pavilony a hospodářské budovy, čestný dvůr s cestami a napojením zámeckého areálu na okolní krajinu v romantickém prostředí (stromová alej, rybník, vodní prameny – studánky Zámecká, Hraběnčina, Knížecí, obory s lovnou zvěří – například již zrušená jelení Stará obora, lesní lokality se skalními výchozy – tzv. Zkamenělý zámek (v 18. až 19. století nazývaný též Starý Karlštejn, přesněji uváděn „Karštejn“[5]), v současnosti přírodní památka Zkamenělý zámek
Krásný každý den Vaše koučka Marie Kostelecká
 
http://mariekostelecka.cz/ 
TERAPEUT ENERGETICKÉ PSYCHOLOGIE & EFT
KOUČ ZDRAVÉHO ŽIVOTNÍHO STYLU A ROZVOJE OSOBNOSTI
 
“Inspiruji lidi ke změnám, které vedou k radostnějšímu,
spokojenějšímu a šťastnějšímu životu.”
 
Další články: https://www.zenysro.cz/marie-kostelecka

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account