Jak je u nás již asi známo, rádi cestujeme s manželem po naší vlasti. Bohužel letošní uzávěra okresů nás poměrně nemile zaskočila, na druhou stranu jsme probádali i místa, kam bychom možná ani jinak nikdy nedoputovali.

Jedním takovým je i malá vesnice Skalka u Doks s místní částí Stará a Nová Skalka.

Skalka u Doks je obec v jižní části okresu Česká Lípa, asi 4 km jihozápadně od Máchova jezera, v nadmořské výšce 335 metrů. Žije zde 160 obyvatel.

Skalka, původně Kalek, byla jako panství Bezděz založena asi ve 13. století. Zmiňoval se o ní roku 1348 i Karel IV. v listině pro Ješka Kluka. Roku 1402 patřila Skalka Berkům a roku 1417 vdově Alžbětě z Klinštejna a po její smrti králi.

Roku 1423 ji daroval Zikmund rytíři Janu Kobylkovi z Kolovrat za pomoc v boji proti husitům. ale část stále patřila k Bezdězu. Dalším majitelem byl Mikuláš Kalecký z Kalku, od roku 1580 Damián z Pejclsdorfu a roku 1596 získal Skalku Barbora z Vartenberka. Ta připojila Skalku nejprve k Bezdězu a později k Doksům.

V roce 1848 se volilo desetičlenné zastupitelstvo. Vybudovala se silnice směrem na Doksy.

Nejvíce obyvatel – 326 – měla Skalka roku 1843. Potom obyvatel ubývalo a zeslábl i kulturní život v obci. 12. dubna 1976 byla Skalka připojena k městu Doksy. K opětnému osamocení došlo roku 1991.

Ač malá vesnice, je zde k vidění několik pěkně zachovalých památek – kaple, boží muka a v Nové Skalce pak spousta nádherně udržovaných roubených chalup a stavení. Tato oblast v dnešní době slouží převážně rekreantům.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account