Tímto městečkem jsme měli v plánu jen projet, ale nakonec se nám natolik zalíbilo, že jsme si zde udělali zastávku a alespoň jeho centrem jsme si prošli.

Město Jablonné nad Orlicí se nachází v Pardubickém kraji asi třináct kilometrů jihovýchodně od Žamberka. Leží na úpatí Orlických hor v údolí Tiché Orlice. Žije zde přibližně 3 100 obyvatel. Historické jádro města je městskou památkovou zónou.

První písemná zmínka o Jablonném pochází z roku 1304. Král Václav II. daroval Jablonné Závišovi z Falkenštejna, ve 14. století patřilo zbraslavskému klášteru. Po husitských válkách je zabrali Kostkové z Postupic, od roku 1508 patřilo pánům z Pernštejna a Hrzánům z Harasova.

V roce 1622 je koupil Karel kníže z Lichtensteinu, jehož potomkům i s okolím patřilo až do roku 1918. Město má ve znaku černého medvěda, který drží opatskou berlu. Ta patrně souvisí se zbraslavským klášterem, jemuž město ve 14. století patřilo.

Na čtvercovém náměstí, které je památkovou zónou, je několik pozdně barokních domů, dva roubené s charakteristickými lomenicemi a mariánský sloup z roku 1748. Na mostě a v ulici Českých bratří je několik barokních soch z 18. století. Radnice má cenný archiv s nejstarší městskou pečetí z roku 1358.

 
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account