Když jsem se před 12. lety nastěhovala do Západočeského kraje, zaujalo mě městečko s názvem Úterý. Dnes vím, že v Čechách existuje i obec Pátek, která se nachází v okrese Nymburk. A na Slovensku je známá Dunajská Streda nebo Rimavská Sobota 😊.

Ale zpět k našemu Úterý – obec se nachází v západních Čechách, v nejzápadnější části okresu Plzeň-sever. Střed města se nachází v Tepelské vrchovině, v údolí Úterského potoka. Jeho dvě místní části se rozprostírají na přilehlých návrších. Ve městě žije 466 obyvatel.

Město je vzdáleno 39 km severozápadně od Plzně a 23 km východně od Mariánských Lázní. Ve známost obec vešla hlavně díky natáčení televizního seriálu České televize Zdivočelá země.

Název města je odvozen od jména dne, ve kterém se konal trh. Německá varianta Neumarkt, stejně jako latinské Novum forum, znamenají nový trh.

V Úterý působí dva spolky – Občanské sdružení Bart, které se věnuje ochraně památek obce, a Klub přátel Základní a Mateřské školy Úterý, který pořádá např. různé kulturní akce a věnuje se zachování a rozvoji školy.

Ve městě se nachází základní (1. stupeň) a mateřská škola, pošta a penzion.

Většina kulturních akcí se pořádá v obřadním sále budovy radnice nebo také nově v domě Na Růžku, který se snaží opravit úterský spolek Bart.

Úterý se nachází také obchod s potravinami a pohostinství.

Úterý je město plné historických budou, například Radnice (č. p. 1), Děkanství (č. p. 6), Kostel Narození svatého Jana Křtitele, Kostel svatého Václava, Mariánský sloup, Vodní mlýn, Měšťanstké domy, Dům se stodolou, Kaplička, Boží muka, Kašna nebo Koželužna.

Tagy:
2 Komentářů
  1. Moc pěkné městečko, které si udrželo historický ráz, věřím, že pro filmaře to tam musí být ráj.

  2. Zajímavé městečko.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account