Představte si, že se narodíte do významné rodiny a nejednou se jen s batůžkem ocitnete na cestě, která může skončit svobodou nebo naopak něčím velmi špatným. Podobně se započal psát životní příběh Elišky Haškové Coolidge.

Její dědeček, zakladatel bankovního domu Hašek, prezident burzy a jeden z hlavního akcionářů tiskového podniku Melantrich opakovaně odmítl odprodat své akcie nacistům a byl za to v roce 1942 popraven. Uběhlo několik let a Elišky otec obdržel od pozvánku do USA, aby pomohl rozšířit obchod mezi Amerikou a Československem. Psal se však rok 1948, kdy převzali moc komunisté, takže pan Hašek byl nucen v zámoří zůstat. O rok později vyhnal režim Eliščinu rodinu z rodné bubenečské vily a její maminka se rozhodla k ráznému, ale nebezpečnému kroku. Sbalila pár věcí, osmiletou Elišku a jejího tříletého bratra a přes Šumavu prchli ze země. „Šli jsme pěšky a museli čekat na úplnou tmu,“ vzpomíná Eliška. Postupně se dostali až ke strýci, který žil ve Francii.

Cesta přes oceán až do Bílého domu

„Byli jsme tam asi rok, maminka se potom znovu vdala a já jsem se rozhodla žít s tatínkem v Americe.“ Tam se za nimi nastěhovala i Eliščina milovaná babička, po níž je pojmenována a u které dříve trávívala každé léto. Svou vnučku vychovala ve víře a vštěpovala jí etiku, společenské chování a především to, že je českou rodačkou. „Její manžel, můj dědeček, kterého nacisté popravili, byl vlastně důvodem, proč jsem později šla pracovat do státní služby,“ prozrazuje Eliška.

Kariéru po studiích zahájila v Bílém domě, kde postupně pracovala jako zvláštní asistentka pěti amerických prezidentů. Založila zde kancelář pro styk s veřejností a 18 let stála v jejím čele. „Nastupovala jsem, když byl v úřadu Kennedy. Jen dva měsíce poté byl zastřelen, což tehdy byla tvrdá doba. Za ty roky v Bílém domě jsem pak pochopila, že prezident musí mít především odvahu.“ Po odchodu z Bílého domu pracovala ještě 10 let na ministerstvu zahraničních věcí.

Foto: se souhlasem Elišky Haškové Coolidge

Víra, odpuštění a respekt, to vám dá sílu

V práci se Elišce velmi dařilo, ale její soukromý život nebyl zcela zalitý sluncem. V 35 letech se provdala za významného amerického bankéře a o tři roky později se jim narodila dcera Alexandra, s níž má velmi blízký vztah dodnes. O druhé dítě bohužel přišla, ale vždy ji nad vodou držela víra. I ve chvíli, kdy se jí po dvaceti letech rozpadlo manželství. „Manžel jednoho dne odešel, ale nikdy jsem k němu necítila nic zlého. Vždy je třeba si uvědomit, že to není chyba jen jednoho člověka. Nikdy jsem o něm ani neřekla nic špatného, protože dítě by mělo mít rádo oba rodiče. U nás tedy vždy zůstával na obou stranách respekt. Navíc mi dávala obrovskou sílu víra, která učí i odpuštění.“

Momentálně Elišku hodně trápí Amerika, neboť situace především na tamních školách je hrozná a má kvůli tomu obavy o vnoučata. „Víte, Tomáš Baťa říkal věc, která je stále aktuální a mluví za vše: Mravní bída je příčina, hospodářský pád je následek.“

Foto: se souhlasem Evy Čejkové

Návrat ke kořenům

Eliška se vždy hrdě hlásila ke svému českému původu a v 90. letech se pak vrátila zpět do Čech. Pečuje o rodinný statek na Šumavě, vede kurzy etikety a působí i v dalších oblastech. Celý svůj život sepsala Eliška Hašková Coolidge v roce 2005 v knize „Pět amerických prezidentů, česká babička a já“, která zaznamenala velký úspěch a v roce 2016 bylo publikováno rozšířené vydání. Rok po prvním vydání se poprvé potkala s Evou Čejkovou a od té doby je pojí hezké přátelství, což je znát i z rozhovoru. Dozvíte se z něj také to, co by Eliška přála rodinám a jak je důležité vést děti k zodpovědnosti a učit je umění přiznat vlastní chybu.

„Každé setkání s Eliškou Haškovou je pro mě dar. Ten její příběh je tak moc silný. Nedokážu si představit, jak se musela při útěku v 8 letech cítit. Zažila tolik těžkostí a zároveň velkých věcí. Snídala s Martinem Lutherem Kingem, s americkými prezidenty. Wow! Je to dáma s velkým srdcem a moc si přeji, aby lidé její příběh znali,“ dodává Eva Čejková k rozhovoru touto výjimečnou ženou.

Dopřejte si chvilku a poslechněte si i další zajímavé rozhovory z Talku (z)lomu. Už nyní jich naleznete na našem YouTube kanále nebo na Streamu hned několik a na další se můžete těšit. Poslechnout si je můžete také jako podcast na různých platformách.

Foto: se souhlasem Ženy s.r.o., Elišky Haškové Coolidge a Evy Čejkové

Tagy:
6 Komentářů
  1. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    Moc krásný rozhovor s velmi zajímavou osobností 🙂

  2. Romana Mlynářová 1 rokem ago

    Děkuji za možnost poslechnout si tento rozhovor, hodně mi dal.

  3. NelaVávrová 1 rokem ago

    velmi zajímavý článek

  4. KláraOdehnalová 1 rokem ago

    Zajímavý a inspirativní rozhovor

  5. Nádherný rozhovor s opravdovou Dámou….paní Elišku mám moc ráda, děkuji.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account