Svatba ano, nebo ne? Co definuje rodinu?
Jsme vůbec rodina? S papírem, bez papíru? Manželé, nemanželé…?

Jednou určitě vezmeme, ale bude to ve chvíli, kdy to budeme chtít jen my sami :-).

Už v době mého těhotenství nás okolí začalo bombardovat otázkami: „Kdy bude svatba?“ a „Vy se jako nebudete brát?“ Do té chvíle nás to ani nenapadlo.

Po narození dcery někteří z okolí ještě přitvrdili: „A to jako malá bude mít jiné příjmení než maminka? A co ve školce? Vždyť bude šikanovaná…“ Wau, tak tahle diskuze nás naprosto dostala. Nechápali jsme… Jsme spokojeni, jsme šťastni, proč to každý řeší a ptá se nás na to?

Do chvíle, než jsem otěhotněla, jsem měla pocit, že nesezdaných párů je většina a že je to v pořádku. Evidentně ne. Spoustu lidí naše ‚žití na hromádce‘ trápilo. Jak je to možné? Jak je možné, že nám radí starší generace, která má 50% rozvodovost? Protože se to tak kdysi dělalo a protože do té doby nejste rodina…? Kdysi se dělalo spoustu věcí, které už teď dávno nefungují. A mám pocit, že dítě potřebuje fungující spokojené rodiče – mámu a tátu, nebo snad znáte dítě, které by řeklo: „Ukažte mi papír, abych věděl, že jsme rodina“?

Rodina se nedá uzavřít a podepsat na papíře. Rodina se přece musí cítit.

Myslím si, že je v pořádku mít svatbu, jako je úplně stejně v pořádku svatbu nemít. Mít svůj názor a uchovat si svůj vztah takový, jaký chceme my, je pro nás nesmírně důležité. Zastávat a obhájit si své principy a zásady života je někdy těžké, ale je to podle mě přesně ten zásadní rozdíl, který rozlišuje šťastně a nešťastně prožitý život.

Buďme tolerantní a zbavme se starých předsudků. Vždyť je to přece úplně jedno, ne? S papírem nebo bez?V kostele nebo na radnici? Já nevím, ale tuším (a věřím!), že ten život je o něčem jiném, ne?
A jak to máte vy? Jste rodina, ano nebo ne? 😉

© Lucie Valchařová
www.rodinajakofirma.cz

Zdroj foto: Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account