Tvarohová štola

Vytisknout recept
První zmínka o štole jako o vánočním pečivu pochází z roku 1329, kdy ji jako vánoční dárek dostal německý biskup Jindřich I. Protože se štola dlouhou dobu pekla jen jako církevní postní jídlo, nesmělo se do ní přidávat máslo ani mléko a obsahovala jen mouku, kvasnice a vodu. Tenhle dezert, připomínající nadýchaný, pocukrovaný obláček, svým tvarem symbolizuje Ježíška v peřince a peče se o Vánocích nebo Velikonocích. Je obdobou naší vánočky, ale na rozdíl od ní se neplete do copů, je o něco sladší a také trvanlivější. Déle měkká štola vydrží hlavně v případě, že je z tvarohového těsta. Z toho kynutého se musí péct s předstihem, aby měla čas trochu „uležet“. Tvarohová varianta, do které jsme se pustili my, chutná jako nebe v puse a je hezky vláčná hned.
Postup:
  1. K proseté mouce přidejte kypřicí prášek, moučkový a vanilkový cukr, vejce, tvaroh, tuzemák, změklé máslo a špetku soli. Z nich vypracujte hladké lesklé těsto.
  2. Do těsta zapracujte rozinky, citronovou kůru a posekané mandle. Těsto zakryjte utěrkou a nechte ho alespoň 30 minut odpočívat v pokojové teplotě.
  3. Z těsta vytvořte obdélník zhruba 3 cm silný a pak ho přeložte, abyste vytvarovali typický žlábek.
  4. Štolu přeneste na plech s pečicím papírem a pečte zhruba hodinu v troubě předehřáté na 170 stupňů.
  5. Poté štolu vyndejte, potřete ji rozpuštěným máslem a hojně zasypte moučkovým cukrem.
TIP! Do receptu jsme použili tučný tvaroh z Polabských mlékáren se značkou Klasa a rozinky a kandovanoucitronovou kůru s označením bio. Produkty z ekologické produkce v obchodech poznáte podle loga v podobě zeleno-bílé zebry.
 
500g - hladká mouka
1ks - kypřicí prášek
100g - moučkový cukr
1ks - vanilkový cukr
2ks - vejce
250g - tučný tvaroh
3lžíce - tuzemák
250g - změklé máslo
80g - rozpuštěné máslo na potření
100g - namočené rozinky
100g - nasekané mandle
50g - kandovaná citronová kůra
1špetka - moučkový cukr na posypání
1špetka - sůl
příprava - 30
vaření - 60
Kategorie Cukroví
Uvařila PetraVomelová

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account