Zhubnout do plavek. Každoroční nesplnitelný úkol nebo brnkačka? 

„Musím zhubnout. Měla bych zhubnout. Hubnu do plavek…“ Je vám to povědomé? A je to pro vás každoroční nereálný evergreen nebo to dáváte levou zadní? Pokud se řadíte do skupiny evergreenů, čtěte dál. Vy, co to dáváte levou zadní mi můžete napsat, jak to děláte vy-ráda se nechávám inspirovat.

Blíží se léto. Při představě slunce, vody a plavek se vám do hlavy začne plížit myšlenka buď na nové plavky nebo nutnost, že letos FAKT musíte zhubnout. A začne se rodit, zatím neurčitý, plán…

“…najedu na nějakou dietku a shodím do plavek pár kilo…“ zní vám v hlavě pravidelně v květnu, maximálně v červnu, „možná bych měla přidat i nějakou posilku… A od pondělí začnu…”

Jenže je neděle večer a vám se do hlavy začne vkrádat další myšlenka. Jestli zrovna zítra je ten správný den? Protože „zrovna zítra“ se to moc nehodí, že? Na „proč se to nehodí?“ vám mozek okamžitě začne pálit 100+1 odpovědí. Takže nakonec se z nějakého důvodu ukáže, že zrovna zítra ten správný den opravdu, ale opravdu není… 

A pravděpodobně proběhne další týden. O víkendu se chystáte znovu. Klapne to? “Hmmm…. zrovna máme grilování a rodinnou oslavu. Navíc je večer tak hezky… no, neposeď na zahradě se sklenkou vína… „

A další pondělí, maximálně  úterý nad sebou lámete hůl, ŽE TO ZASE NEJDE! ŽE je to na prd…, a že prostě zrovna vám zhubnout nejde, i kdybyste se na hlavu stavěla, protože na to ani nemáte čas!

Nebo jste možná ten druhý případ. Rozhodnete se rychle, jeden den pěkně „zvostra“ začnete, ale po pár dnech házíte flintu do žita, protože zjistíte, že:

 • s dětma to fakt nejde
 • když já musím stejně pořád vařit
 • nemám vůbec čas se hýbat
 • nemůžu cvičit, mám problémy s kolenem, zády, loktem atd.
 • manžel mi neustále nosí čokolády a dorty
 • pořád do toho něco skáče, co mi to kazí

Prostě – už jste to tolikrát zkoušela a došla do bodu, že „u mě to FAKT NEMÁ CENU“.

Co s tím? Kouzelná rada neexistuje. Ale pro ty, které by to tentokrát myslely samy se sebou opravdu vážně mám pár tipů.

Protože, než se vrhnete po hlavě do  procesu,  abyste po pár dnech zklamaně skončila, že to “ZASE” nejde a bičovala se, že to “snad NIKDY nedokážu“, je potřeba si ujasnit tyto základní body:

1. CO VLASTNĚ CHCI?

„Zhubnout do plavek” může být sice hezká představa, ale pro náš mozek dost neurčitá meta. Co to přesně znamená “zhubnout do plavek”? Shodit čtyři kila? Například.
Hlava potřebuje JASNĚ DEFINOVANÝ CÍL, jinak neví, kam přesně má zaměřit pozornost. A bude se jí horko těžko vymýšlet, JAK na to, natož napnout všechny síly k práci (protože jak víme, SAMOSETONEUDĚLÁ, že?). A co teprve udržet motivaci…

Aby mozek mohl vymyslet JAK, potřebuje vědět KDY? Tedy DO KDY chci zhubnout čtyři kila? Do konce června? Července? Kolik na to mám vlastně času?

Druhá důležitá otázka tedy je: JE můj CÍL REÁLNÝ?
Je potřeba (a nejlépe si napsat černé na bílé, tedy na papír):

 • JAKÁ je moje výchozí váha?
 • KOLIK času na zhubnutí mám?
 • JAKÁ je moje vysněná váha, které chci za dané období dosánout?

= Je můj cíl REÁLNÝ?

Pokud si totiž v květnu při výchozí váze 80kg zamanete, že do konce června chcete shodit na 65kg, abyste oblékla plavky o několik velikostí menší a na fotkách se pyšnila pekáčem buchet, s největší pravděpodobností budete o této představě naštvaně snít ještě o vánocích.

2. PROČ?

Ujasnit si, jaká je moje motivace je opravdu klíčové. Nakopne vás do začátku a udrží po celou dobu vašeho “hubnoucího procesu”. Hlavně pak ve chvílích, kdy budete přemýšlet nad tím, že byste nejradši s celým hubnutím a plavkové figuře sekla. A to okamžitě.

Mozek si totiž pěkně lebedí v tom našem špekovém pohodlíčku- sem tam čokoládka, sklenka vína- však je nám v tom dobře, proč bych si měl dělat galeje, vystupovat z komfortu a něco měnit? Maximálně koupím o číslo větší oblečení, no ne?

Takže-CO je moje PROČ (chci do plavek zhubnout)? 

Sepište si všechny důvody, proč zrovna vy chcete tuhle změnu. A mrkněte na konci článku, jestli na svém seznamu nemáte zrovna některý z argumentů níže uvedených.

3. PŘEDSTAV SI…

Jestliže už víte, že to myslíte skutečně vážně, máte představu CO / KOLIK, do KDY a ujasnily jste si zejména PROČ „zhubnout do plavek“ chcete, jedna z cest, jak posílit motivaci vaší hlavy je vizualizace.

Náš mozek totiž myslí v obrazech. Pokud ho tedy chceme přesvědčit o něčem, co opravdu chceme, nejlepší cestou, jak toho dosáhnout, je právě vizualizace. Síla vnitřních obrazů působí na hranici vědomí a podvědomí.

Představte si svůj cíl (např. zhubnout 4 kg do 15.července) a za pomoci následujících otázek si představte:
Jak to vypadá, když už tam jste? Jak se v tom cítíte? Kde jste/co je kolem vás/co vidíte & slyšíte za zvuky? Jaký to je pocit, když jste svého cíle dosáhla? Jak byste tuhle scénu pojmenovala, kdyby to byl film? 

Čím jasnější a detailnější bude váš finální obraz, tím lépe a snáze můžete svého cíle dosáhnout. Pokud se vám podaří vizualizaci dostatečně zapsat do mozkových šuplíků s názvem svého filmu, nejenže dáte svému mozku jasný signál kam jdete, ale zároveň ho udržíte ve větší motivaci, že ten cíl přece stojí za to!

To je ta snažší část na cestě za vaším cílem. Ta náročnější vás teprve čeká…

4. JAK?

Naplánovat jednotlivé kroky, pustit se do akce a VYTRVAT. To je to, o čem to celé je. Proto je tak důležité vědět Co přesně, do KDY a PROČ?
Tedy vezměte do ruky opět tužku a papír a rozmyslete následující:

 • KTERÉ kroky a KDYpotřebuji udělat, abych do svého cíle došla?
 • CO / KOHO k tomu potřebuju?
 • Který krok je ten PRVNÍ ? KDY ho udělám?

Že to sama nezvládnete? Ve dvou se to někdy lépe táhne.  A máte spoustu možností, jak se do toho pustit s někým. Např. s kamarádkou, která má stejný cíl i důvod. Nebo s fit koučem, který vám může pomoci sestavit na míru jídelníček i pohybovou část (je jich spousta a je třeba pečlivě vybrat, s kým se na cestu změny pustíte). 

KDYŽ MÁ MOJE PROČ PŘEVLEČENÝ KABÁT…

I když jste si zdůvodnila svoje PROČ, teď přichází chvíle pravdy, zda je tomu opravdu tak, jak jste si myslela o pár odstavců výše, nebo…

…je vaše motivace „zhubnout do plavek” schovaná za některou z kouzelných formulek „PROTOŽE ONI“ (nebo spíš ONY a najdete určitě další):

 • to tak přece dělá spousta žen
 • do plavek hubnou všichni
 • kámoška už začala
 • chci vypadat dobře na fotkách z dovolený
 • manžel mi řekl, že bych měla shodit
 • na léto “se“ hubne
 • co si o mně lidi pomyslí
 • lidi na mě budou koukat, až polezu z vody 

V tomto případě doporučuji vrátit se pevně na zem, zamyslet se, jestli to mám takhle a “porejpat“ se trochu v sobě… KDO jsem, jaké jsou moje HODNOTY, kam jdu, jak moc věřím SAMA SOBĚ, jak jsem se sebou a svým životem spokojená… 

Třeba přijdete na to, že za vaším “musím zhubnout do plavek” je schovaná nízká sebedůvěra, sebevědomí, nespokojenost sama se sebou, nespokojenost ve vztahu, vázne komunikace… 

A pak je třeba začít pracovat na úplně jiném tématu.  Některá z nich si můžete vyzkoušet v uzavřené fb skupině, ve které každý měsíc pracujeme na různých sebepoznávacích tématech. Třeba teď v květnu pojedeme pětidenní výzvu na téma “Mám se ráda”. Chcete se přidat? Vstoupit můžete tudy.

 Že nespokojených témat máte víc a potřebujete to rozklíčovat? 

Ráda budu vaším průvodcem. Můžu vám nabídnout trpělivé ucho, které naslouchá, nesoudí, nevytváří domněnky a věří ve váš potenciál. Občas položím otázku, která vás povede právě tou cestou, kterou zrovna VY a zrovna v danou chvíli potřebujete. Chcete si domluvit úvodní sezení a zjistit, jestli by nám to společně klapalo? Napište mi sem.

Mějte se prima a “mějte se ráda“

 

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account