Můžete snad požadovat, aby si vás jiní vážili a brali vás takovou, jaká jste, když sama sebe nemáte ráda? Začněte si vážit sebe sama a uvidíte, jak se vám změní život.

Život je příliš krátký, než abyste si lámala hlavu tím, co si o vás myslí lidé kolem vás. Pokuste se mít víc ráda! Až příliš často čekáme a lpíme na hodnocení ostatních. Často za to také zaplatíme dost vysokou cenu: měníme se v lidi bez charakteru a vlastního názoru, kteří sami vlastně nevědí, co mají od života chtít.

Jestliže naše štěstí začíná záviset na jiných lidech, je třeba se zastavit a zamyslet se nad tím, jaký náš život je, kam jdeme a kam bychom jít chtěli. Možná, že nastala chvíle mít se víc ráda.

Jestliže sama sebe neberete a nepřijímáte takovou, jaká jste, nemáte se ráda

Pokud nejste schopna na sebe pohlédnout objektivně a přijmout se se vším všudy, pokud jste si všimla, že se jakoby začínáte měnit v někoho jiného, znamená to, že se nemáte dost ráda. Dopustila jste se vážné chyby – otěže svého života jste svěřila do rukou někoho jiného. A nejspíš si teď připadáte ztracená.

Rádi bychom vás seznámili s hlavními příznaky toho, že se nemáte ráda. Pokud se v nich poznáte, budete muset zabrzdit, zastavit a začít dávat věci do pořádku.

Možná vám něco z popsaného bude až bolestně důvěrně známé. Možná se něco bude na vás hodit jen částečně…

1. Cítíte se svobodná, když jste sama sebou?

Úsilí odpovídat očekávání ostatních člověka značně vyčerpává. Možná vám to nepřipadá tak samozřejmé, ale pravda je taková, že je daleko snazší být sám sebou než se pokoušet stát někým, kdo ve skutečnosti neexistuje.

Pokud máte pochybnosti o skutečném pocitu svobody ve chvílích, kdy jste sama sebou, se všemi svými plusy i minusy, pak nastal čas podrobněji se podívat na vlastní život a veškeré své činy. Netrávíte až příliš mnoho času ve společnosti jiných lidí? Snažíte se snad vyhnout se samotě? Je vám příjemné být sama se sebou? Možná je pro vás příliš těžké přijmout se taková, jaká jste. Ve společnosti jiných lidí je pro vás snazší na to nemyslet.

Možná necháváte jiné lidi na sebe působit a jejich vlivem se začínáte měnit. Proto se necítíte dobře, když jste sama. Přišel však čas svůj život změnit a obnovit své skutečné, pravé já.

2. Nemůžete se odhodlat říci to, co si myslíte

Cítíte se někdy v rozhovoru nepříjemně nebo se dokonce obáváte vyjádřit své myšlenky, protože se neshodují s názorem okolí? Pokud takové pocity znáte, pak se nejspíš snažíte zalíbit ostatním, i když se kvůli tomu musíte zříci vlastního názoru a skrývat své skutečné myšlenky.

Pokud nedokážete pevně a jasně říci to své, nikdo vás neuslyší. Lidé budou i nadále ignorovat vaše mínění a nebudou mu ani věnovat pozornost. Nebojte se být jiná, lišit se od ostatních a mít jiný názor než od vás očekávají. Možná máte příliš nízké sebevědomí. Nastal čas vážně se této otázce věnovat.

Váš názor není o nic méně důležitý a hodnotný nežli mínění ostatních. Možná se vám zdá, že na situaci, kterou jsme popsali, není nic nebezpečného, že jsou to jen hlouposti. Ale to je omyl. Říkejte, co si myslíte, vyjadřujte své názory a dosáhněte toho, že vás budou poslouchat. Že s vaším míněním budou muset počítat. Váš názor je neobyčejně důležitý.

3. Jste příliš sebekritická

Vaše kritika vlastní osoby pravděpodobně zašla příliš daleko. Kvůli tomu sama sebe zaháníte do rámce, v němž se nemůžete ani pohnout, nemůžete jít kupředu a rozvíjet se. Trestáte sama sebe za jednání, které nenaplnilo vaše očekávání. Nezapomínejte však, že chyby, které jste udělala, vám poslouží jako životní zkušenost a mnohému vás naučí. Právě díky svým chybám, tomu, co nás naučí, se pohybujeme vpřed.

Nehodnoťte se příliš přísně, snažte se raději ocenit to, čeho jste dosáhla, i když jsou to třeba jen malé a nijak významné úspěchy. Radujte se z nich, i kdyby vám připadalo, že to nemá vůbec žádnou důležitost.

Pokud jste schopna najít důvod k radosti i ve svých nevelkých úspěších, pak vám gratulujeme! Znamená to, že jste se začala mít víc ráda.

4. Přestala jste o sebe pečovat

Každý chce žít v harmonii s vlastním tělem. Pokud je tato harmonie něčím narušena, znamená to, že něco neděláme správně. Přestala jste o sebe dbát, nevěnujete pozornost svému oblečení a zevnějšku, nestaráte se o to, zda správně jíte? Nastal čas to změnit!

Mějte se ráda! Pečujte o své zdraví a svůj vzhled kvůli sobě samé, ne kvůli jiným. V první řadě to potřebujete právě vy sama! Pokud se tomu nevěnujete, nikdo jiný to za vás neudělá. Děláte velkou chybu, pokud odpovědnost za tuto věc chcete přenášet na někoho jiného. Mějte se víc ráda a začněte k sobě být pozornější. Teď je ten pravý čas.

5. Je pro vás těžké najít motivaci

Nedostatek motivace odsoudí k propadu prakticky jakoukoli novou aktivitu. Jestliže si nevěříte, podceňujete vlastní síly a nemáte dostatek optimismu, těžko se vám podaří něčeho dosáhnout.

Možná se dopouštíte chyb a nenacházíte dost podpory u svých blízkých. Nesmíte ztrácet elán, nesmíte propadat zoufalství a nesmíte přestat jít za svým snem. Nedovolte nikomu, aby vás svedl z cesty, kterou chcete jít. Buďte svým snům věrná.

Tagy:
3 Komentářů
  1. Nad těmito otázkami vlastně normálně vůbec nepřemýšlím.

  2. ŠárkaMariana 2 roky ago

    No jo… Nejde zavděčit se všem. Z toho by se jeden zbláznil. Jinak pokud člověk má vyjádřit upřímně, co si myslí a cítí, potřebuje k tomu i bezpečné prostředí. Znám velmi dobře např. toxické pracovní prostředí, kde může být cokoliv, co řeknete, použito proti vám. Každá sebemenší zmínka o soukromí byla vodou na mlýn pro zlomyslné pomluvy kolegyň, jejichž ctižádost převyšovala jejich schopnosti. Velmi smutné bohužel… Pak si člověk dává pozor na jazyk.

  3. Lenka Hudečková 2 roky ago

    nene, na tyhle otázky dnes s klidem odpovídám NE 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account