Zrození Valéru: Od vizí k realitě v pražském uměleckém světě

Koncem loňského roku jsem se dostala ke spolupráci na jednom projektu, o kterém by se mi ještě před rokem ani nesnilo – přebudování a změna konceptu jedné umělecké galerie v pražském Karlíně. Sama ještě nevěřícně koukám na výsledek, který naprosto předčil moje očekávání. Teď už jen dále pracovat na tom, aby vše pěkně fungovalo, jak jsme to nastavili. Dovolte mi tedy pár slov o Valéru a o tom, jak to celé vzniklo:

V původní zástavbě vedle karlínského kostela se nachází Valér, nový prezentačně-prodejní prostor českých handmade výrobků. Ale vlastně úplně nový není – již dříve fungovala na stejném místě galerie ArteSilver, kterou spoluzaložila zlatnice Věnina Kolomazníková. Na podzim roku 2015 to ale vypadalo, že po odchodu jednoho z majitelů bude s galerií konec. To nám, partě kamarádů kolem Věniny, přišlo tak líto, že jsme začali vymýšlet, jak by naše oblíbené místo mohlo dál fungovat. Při formování všech budoucích principů a konceptu jsem se, aniž bych to plně postřehla, stala hlavním hybným momentem. Vše se ještě více zamotalo, když se nám v lednu předčasně narodil náš první syn. Přes veškeré komplikace jsem se následně, už s plným vědomím, stala i “majitelkou” a “paní “šéfovou”.

Už na začátku jsme se jednoznačně shodli, že je potřeba změnit koncept galerie. Ruku v ruce se změnou konceptu jsme se rozhodli i pro změnu jména. Jednou z inspirací nám byly úspěšné pop-up akce Renči z RENN for MEN, která se zaměřuje na elegantní retro módu a které skvěle zapadají do prostoru na Kollárově. My jsme se rozhodli pro širší pojetí a kromě módy nabízíme i šperky a doplňky, ale příklon k vintage, retru, upcyklaci a celkově elegantnějšímu a luxusnějšímu zboží se nám zdál jako to pravé ořechové. Chceme totiž ukázat, že handmade výrobky mají svoji hodnotu a mohou uspokojit i náročné zákazníky, jakými jsme ostatně i my sami. Proto jsme také nakonec ze všech možných návrhů na název (a věřte mi, že potenciálních názvů jsme měli pár desítek) vybrali “Valér”, protože slovo “valér” označuje estetickou hodnotu uměleckého díla.

Abychom podpořili výjimečnost Valéru, rozhodli jsme se pro odvážný krok – všechno zboží je unikátní a nikde jinde stejné nenajdete – všichni autoři pro Valér vytvořili v rámci své tvorby speciální zboží. Povedlo se nám navázat spolupráci s autory a značkami, které to vidí podobně jako my a zaměřují se na kvalitní handmade módu, doplňky či šperky: portmonky od krivkat, retro šaty od Love POLKA DOTS, hedvábné oděvy od Rakay, pera z dílny von Hanke, kabelky od madeINhome či MontMat, motýlky od In the name of wood či dýmky od lukaspipes a manžetové knoflíčky značky Mark for Men. A pak také spoustu šperkařů, protože galerie je zaměřená primárně na šperky – kromě Věniny, Eire nebo mé maličkosti tu můžete potkat krásné kousky třeba od SarkaS, Hany Bendové či Marabu.

Vymýšlení konceptu ale bylo jen první fází a bylo potřeba pustit se do práce, které bylo spousta. Po Vánocích proběhla velká inventura a náš pracovní “tým Valér” začal s rekonstrukcí. Kamenné stěny s obloukovou klenbou byly skvělým základem, ale zbývalo spousta práce – vyklidit prostory, přemalovat okna, nachystat elektřinu (včetně ručně dělaných “větvičkových” světel), připravit výstavní prostory a plno dalšího. Do toho jsme museli ještě řešit zdlouhavou administrativu a náš původní plán otevřít během března vzal brzy za své. V půlce května však bylo nakonec všechno hotovo a my se mohli radovat z toho, jak se nám povedlo prostory zvelebit. Ale bez vydatné pomoci mých kolegů, Věniny, Máry, Irči a Zuzky, bych se rozhodně neobešla a moc jim děkuji za pomoc i podporu. Mé díky patří také mému manželovi, který mě v celém projektu podpořil. Co na to říkáte vy? Jak se vám Valér líbí?
Nejlepší je ale předsvědčit se naživo a tak vás zveme na návštěvu k nám do Karlína, na Kollárovu 16, což je jen pár kroků od pražské pracovny ŽENY sro. 🙂 


Fotografie: Marek Novotný

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account